skip to Main Content

System centralnego odkurzania

System Centralnego Odkurzania

Coraz większą popularność wśród technologicznych nowinek w kategorii wyposażenia domu zdobywają systemy centralnego odkurzania. Znajdują one swoich zwolenników zarówno w domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach w blokach.

Centralne odkurzanie dostępne dla wszystkich

Mimo, iż montaż takiego systemu wymaga instalacji ukrytej w podłodze, ścianach lub suficie w dzisiejszych czasach coraz więcej osób może pozwolić sobie na taki wydatek. Szczególnie, że jest na lata. System centralnego odkurzania podbija więc polskie domy głównie z powodu swojej innowacyjności. Urządzenie działanie opiera na trzech elementach: jednostce centralnej, systemie rur PCV oraz gniazdach ssących, do których podłączane są elastyczne węże.

Taki system jest lepszy od standardowego przenośnego odkurzacza z kilku powodów. Po pierwsze, tradycyjne odkurzanie nie zapewnia całkowitej eliminacji kurzu i drobnoustrojów z mieszkania. Przenośny odkurzacz wydmuchuje zasysane podczas odkurzania powietrze z powrotem na zewnątrz, a jego filtr nie jest w stanie zatrzymać podczas tej czynności wszystkich nieczystości w środku. W systemie centralnego odkurzania mamy całkowitą pewność, że cały zassany kurz po oddzieleniu go od innych zanieczyszczeń zostanie wydalony wraz z powietrzem dopiero na zewnątrz budynku. Po drugie standardowe odkurzacze zazwyczaj są bardzo głośne, ciężkie oraz nieporęczne. W przypadku centralnego odkurzacza wady te są całkowicie wyeliminowane.

Przede wszystkim wygoda

Dodatkowym atutem systemu jest również fakt, że większość instalacji ukryta jest w ścianach lub podłodze, a przechowywania wymaga jedynie wąż ssący. W odróżnieniu od odkurzacza stacjonarnego nie musimy go również przenosić z pokoju do pokoju czy też na inne piętra, wystarczy jedynie odpiąć wąż od gniazda ssącego i przypiąć go w kolejnym pomieszczeniu.

Decydując się na montaż systemu centralnego odkurzania powinniśmy wiedzieć nieco o jego budowie, tak jak wcześniej wspomniano składa się on z trzech głównych części. Jednostki centralnej – czyli odpowiednika głównego korpusu odkurzacza tradycyjnego. Jest to najważniejszy element całego systemu, ponieważ odpowiada on za prawidłowe działanie instalacji. Najlepiej jeśli montowany jest on w miejscu, w którym z łatwością może wydalać zasysane powietrze, czyli na zewnątrz budynku lub w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu gospodarczym. W jednostce centralnej znajdziemy takie elementy jak: separator, czyli część odpowiadająca za filtracje powietrza z zanieczyszczeń i kurzu; zbiornik, w którym zatrzymywane są wszystkie zasysane nieczystości oraz silnik z turbiną, które mimo wysokiej mocy działania nie wydają uciążliwego dźwięku.

Dodatkowym elementem, który możemy znaleźć w poszczególnych modelach jednostek centralnych są specjalistyczne filtry mające za zadanie zatrzymywać zabrudzenia, z którymi nie radzi sobie zbyt dobrze separator. Są to przede wszystkim filtry zatrzymujące zwierzęcą sierść oraz włosy.

Drugim elementem systemu centralnego odkurzania są rury i kształtki PCV, które łączą jednostkę centralną z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi po całym mieszkaniu. Ukryte są one zazwyczaj w ścianach lub podłodze, rzadziej w suficie. Jeśli decydujemy się na montaż instalacji w budynku już istniejącym możemy je schować w przerwach między ścianami, kanałach instalacyjnych lub wykorzystać do tego nieużywane poddasze. Rury, z których składana jest instalacja wykonane są z specjalnie wyciszonego tworzywa, dzięki czemu nie usłyszymy obijających się wewnątrz nich śmieci.

Cała instalacja montowana jest w indywidualnie dopasowany sposób, aby uniknąć ryzyka zapchania się rury. Trzecim elementem są gniazda ssące oraz elastyczne węże. Gniazda ssące montowane są w centralnej części domu, ponieważ zazwyczaj wystarcza jedno na całe piętro, jednak ich ilość nie jest w żaden sposób ograniczona. Swoim wyglądem oraz wielkością przypominają one gniazdko elektryczne, dlatego nie zaburzają estetyki domu. Elastyczne węże, które podpinamy do gniazd ssących od swoich tradycyjnych braci różnią się przede wszystkim długością ( od 5 do 15 metrów ).

Dodatkowymi opcjami, na które możemy zdecydować się wybierając węże są: mechanizm zwijający wąż umieszczony w specjalnej kasecie, jeszcze wygodniejszy system samoczynnie wsuwający wąż do środka instalacji oraz wygodny włącznik umieszczony na rękojeści węża.

System centralnego odkurzania jest więc nie tylko kolejną nowinką technologiczną, ale świetnym rozwiązaniem do każdego domu. Pojawiają się głosy, że za kilka lat może on całkowicie zastąpić tradycyjne odkurzacze.

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl