skip to Main Content

Pielęgnacja pelargonii zimą

Fotolia 52552403 Pelargonia

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów. Ozdabiają nasze balkony i tarasy. Występują w kilku odmianach i oczywiście w różnych przyciągających nasz wzrok barwach. Ich zaletą jest to, że nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a i tak kwitną przez bardzo długi czas.

 

Jednak…

…nie jest to wytrzymała bylina kwitnąca. Niebawem przyjdzie zima, dlatego też trzeba uchronić pelargonię przed pierwszymi przymrozkami, na które jest szczególnie wrażliwa.

Kilka metod przechowywania pelargonii:

  1. Po zabraniu pelargonii z tarasu, bądź też balkonu należy przyciąć ją o 2/3 długości. Następnie umieścić w jasnym miejscu, najlepiej na oknie, ale co ważne-bez włączonego grzejnika. Regularnie podlewamy i usuwamy kwiaty (jeśli się pojawią). Tym sposobem już w styczniu pelargonia pięknie się rozkrzewi. Taka roślina może stanowić tzw. „matecznik”, co oznacza, że zaistnieje możliwość pobrania nowych sadzonek.
  2. Jeśli chcemy pelargonie przechowywać w domu i cieszyć się jej kwitnieniem całą zimę-nic prostszego! W lutym trzeba ją mocno przyciąć i przesadzić do nowego podłoża. W kwietniu rozpoczynamy intensywne podlewanie i nawożenie. Do tego czasu pelargonia powinna przejść w stan spoczynku (okres marca).
  3. Kolejnym sposobem jest przycięcie pelargonii, mniej więcej 5-7 cm od ziemi. Nie należy się wówczas przejmować ich przeciętnym wyglądem. Podlewamy 2 do 3 razy w miesiącu. Wiosną wystawiamy pelargonię na zewnątrz, podlewamy i nawozimy, a przycięte pędy z pewnością odbiją.
  4. Pelargonię przycinamy na dowolnej długości. Następnie pozbawiamy wszystkich liści. Teraz należy przenieść pelargonię w chłodne i ciemne miejsce. Zważyć trzeba na to, aby temperatura nie przekroczyła 0 st. C i mieściła się w skali do 10 st. C. W takim stanie pozostawiamy ją przez całą zimę. 
  5. Można też wyjąć pelargonię z doniczek, otrząsnąć wszystkie korzenie z ziemi, a następnie ją zasuszyć. Do tego celu warto posłużyć się papierem, w który owiniemy zasuszoną pelargonię. Tak przygotowaną roślinę wieszamy korzeniami do góry w chłodnym pomieszczeniu. Przed wysadzeniem pelargonii koniecznie trzeba namoczyć korzenie w wodzie.
  6. W podobny sposób, jak przedstawiony w punkcie nr 5, można przezimować pelargonię nie zasuszając całkowicie jej korzeni. W takim wypadku podsuszamy pelargonię, a następnie umieszczamy jej korzenie w torebce wypełnionej wilgotnym torfem.

Tych kilka prostych sposobów pomoże zaopiekować się pelargonią podczas zbliżającej się wielkimi krokami zimy. Jej przechowywanie nie jest trudne.

Dlaczego?

Chociażby dlatego, że jest to wyjątkowo silna roślina, więc żeby ją zupełnie zmarnować trzeba się naprawdę postarać.

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl