skip to Main Content

Małe jest piękne, czyli jak zaprojektować niewielki ogród!

Maly Ogrod

Marzysz o własnym ogrodzie, ale dysponujesz niewielką przestrzenią? Nawet na wąskiej działce możesz stworzyć estetyczny zielony teren. Warto jednak dobrze przemyśleć i rozplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin, uwzględniając ich funkcjonalność. Pierwsza zasada małego ogrodu to „zachowaj umiar”. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Niewielka działka to wyzwanie dla przyszłego ogrodnika. Trzeba zorganizować całość tak, by przestrzeń odpowiadała na potrzeby Twoje i domowników, a jednocześnie by całość wyglądała harmonijnie. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto trzymać się reguły minimalizmu – im mniej, tym lepiej. Jeśli przytłoczysz niewielki ogród wieloma różnymi roślinami, teren będzie wydawał się jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Mały ogród – wybór roślin do aranżacji

Ważną zasadę stosowaną w małych ogrodach stanowi dobór kwiatów i roślin ogrodowych, które nie będą zamykać optycznie przestrzeni. W tym celu warto zdecydować się na duże okazy bezpośrednio pod domem, a przy ogrodzeniu posadzić drobniejsze kwiaty.

W aranżacji małego ogrodu należy pokusić się także o posadzenie niewielkich drzew. Dobry pomysł to wybór klonów palmowych i japońskich, a także magnolii czy niewielkich wiśni. Dobrze wykorzystać również pnącza, które zajmują niewiele miejsca, a sprawią, że aranżacja ogrodu nabiera innego wymiaru.

Twórz iluzje – optyczne powiększenie małego ogrodu

Mały ogród warto urozmaicić aranżacjami, które wizualnie budują głębię. Jednym ze sposobów jest zróżnicowanie terenu – zagłębienia, skarpy dynamizują przestrzeń i sprawiają, że wydaje się większa.

Ogród optycznie powiększy też niewielka sadzawka, w której będzie się odbijać woda. Możesz zdecydować się także na ustawienie charakterystycznego elementu – np. rzeźby – na końcu działki. Dzięki temu będzie on skupiać wzrok, a przestrzeń sprawi wrażenie bardziej obszernej.

Projektanci ogrodów polecają także używanie jasnych kolorów, optycznie powiększających przestrzeń. Wrażenie oddalenia dają także barwy zimne: niebieski, fioletowy czy szarości. Posadź zatem laurencje, goździki i azalie. Ogrodzenie pomaluj zaś na biało lub też – zdecyduj się na formę ażurową.

Detal ma znaczenie, czyli wybierz dobre materiały

Na małej powierzchni każdy element aranżacji skupia uwagę domowników i gości w ogrodzie. Ciekawa nawierzchnia na ścieżce (np. wykonana z drewnianych desek), oryginalna donica czy nawet rzeźba na małym terenie zostanie wyeksponowana i nie zginie wśród dużej ilości roślin. W małym ogrodzie postaw ławkę, siedzisko czy oświetlenie – tak, by elementy współgrały ze sobą.
Sposobów na niewielki ogród jest wiele. Jeśli chcesz dobrze zaplanować swój zielony teren, skorzystaj z aplikacji Wirtualny Ogród.

Dzięki niej w łatwy sposób zorganizujesz każdą, nawet najmniejszą przestrzeń.

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl