skip to Main Content

O czym należy pamiętać przy wyposażeniu nowego mieszkania?

Wyposazenie Nowego Mieszkania

Kupno nowego mieszkania to ogromne wyzwanie finansowe. Ale odebranie kluczy to nie koniec wydatków. Trzeba przecież na czymś przygotować jedzenie, trzeba zainwestować w meble do każdego pomieszczenia, dobrać różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego.  Jak zatem dobierać wyposażenie wnętrz, co powinno być priorytetem?

Meble to podstawa

Nie ma żadnych wątpliwości że meble to podstawa, że należy rozglądać się za nimi jeszcze przed odebraniem kluczy do nowego mieszkania. Nawet w największych salonach meblowych na konkretne zestawy mebli trzeba zaczekać, średni czas oczekiwania to 3-4 tygodnie. Chyba, że ktoś inwestuje w meble pewnej szwedzkiej firmy, to oczywiście dostanie je od ręki. Ale jak dokładnie dobierać meble do swojego mieszkania? Oczywiście pod kątem przeznaczenia, do konkretnych pomieszczeń, posiadających odpowiednie właściwości.

Kuchnia – meble kuchenne powinny być wykonane z trwałych materiałów. Tradycyjne meble wykonane z drewna, z domieszką szkła to dobry wybór pod warunkiem, że będzie to drewno dobrej jakości, trwałe. Najlepsze gatunki drewna to dębowe oraz bukowe. Istotne jest aby fronty mebli kuchennych zostały wykonane z jak najlepszych materiałów, bo to one są narażone na częsty kontakt z wodą oraz podwyższonymi temperaturami. Trzeba brać również pod uwagę, że drewno pod wpływem wilgoci wypacza się, może gnić, a trudno zadbać o prawidłową konserwację, szczególnie kiedy mowa o zakamarkach, często niedostępnych, zabudowanych.

Łazienka – to miejsce w mieszkaniu które zazwyczaj nie ma zbyt dużej powierzchni. Dlatego ważnym jest zadbanie o to aby meble były idealnie skrojone, bo przecież na małym metrażu należy zmieść armaturę, pralkę, meble i oczywiście trochę przestrzeni do poruszania się. Meble łazienkowe muszą być przygotowane z materiałów które są w pełni odporne na wilgoć. Ważne by przy ustawianiu mebli zachować trochę miejsca od ściany. Jeżeli meble przylega do ściany jest narażony na szybsze zużywanie (skraplająca się para wodna na ścianach łazienki).

Sypialnia – meble do sypialni to przede wszystkim łóżko. Kupując łóżko do sypialni należy mieć na uwadze komfort, higienę snu. Dobry sen wpływa na codzienne życie zarówno zawodowe jak i prywatne. Materac nie może być zbyt miękki, równocześnie każdy przed zakupem powinien osobiście sprawdzić wygodę, jakość konkretnych materacy.

Salon – w zależności od potrzeb, gustów dobiera się odpowiednie meble do tego miejsca. Wygodna kanapa, sofa to podstawa. Do tego stolik kawowy będący już standardem w mniejszych salonach. Salony o dużej przestrzeni, połączone zazwyczaj z kuchnią można śmiało wyposażyć w stół jadalny, jednak posiadający odpowiednie właściwości, pozwalający na bezproblemowe stawianie na nim rozgrzanych naczyń.

Co z garderobą? Wszystko zależy od metrażu mieszkania oraz jego rozkładu. Na mniejszych powierzchniach najlepiej jest zainwestować w szafy przesuwne (najczęściej na korytarzu). Jeżeli pozwala na to rozstaw pomieszczeń to garderobę, szafę na ubrania można śmiało wstawić do sypialni, tak aby mieć wszystko pod ręką.

Sprzęty AGD, RTV i pozostałe

Bez sprzętów gospodarstwa domowego trudno wyobrazić sobie życie. Gdzie przechowywać żywność, jak przygotować posiłki, gdzie prac? Wybór odpowiednich sprzętów nie jest taki prosty jakby się wydawał. Jak dobierać odpowiednie urządzenia niezbędne w każdym gospodarstwie domowym?

Zmywarka. Kupić czy nie kupić? Często należy zadecydować w momencie wybierania, zamawiania mebli kuchennych gdyż w większości przypadków będzie trzeba się zdecydować by projekt taki zawierał miejsce na zmywarkę. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu że zmywarka wstawiona w zabudowę kuchenną powinna mieć trochę luzu, gdyż na przestrzeni lat drewno zabudowy może się wypaczyć i pojawi się problem z wymontowaniem zmywarki. Każde zmywanie to określone koszty w postaci poboru wody dlatego warto postawić na te ekonomiczne jak i w pełni ekologiczne. Na rynku unijnym producenci muszą odpowiednio oznaczać zmywarki od litery A do litery G. Zarówno kiedy mowa o klasie zmywania, klasie energetycznej i klasie suszenia, litera A gwarantuje najwyższą jakość sprzętu.

Lodówka do kuchni w różnych wariantach. Od wolnostojących po zabudowane. Najważniejsze jest dobranie lodówki energooszczędnej. Urządzenie to pracuje cały czas dlatego źle dobrane będzie generowało wysokie zużycie prądu.. Mają one oznaczenie od litery G do A++. Modele znak A++ są najbardziej energooszczędne, równocześnie najdroższe. Jednak w perspektywie długiego użytkowania taka inwestycja jest bardziej opłacalna niż szukanie lodówek tanich ale mniej energooszczędnych. Trzeba brać pod uwagę również pojemność lodówki, wielkość zamrażarki oraz poziom hałasu.

Pralka czyli po pierwsze dopasowanie modelu do rozkładu łazienki. Mała łazienka i konkretna zabudowa to poszukiwanie małych pralek. Sprzęt ten oczywiście dobiera się pod kątem energooszczędności. Podobnie jak w przypadku pozostałych sprzętów informują o tym odpowiednie oznaczenia literowe. Producenci przygotowują urządzenia z rozmaitymi programami, proponują pralki otwieranie tradycyjne lub od góry.

Piekarnik z funkcją termoobiegu, dopasowany naturalnie do zabudowy kuchennej. Piekarniki z natury pobierają dużo energii dlatego trzeba indywidualnie odpowiedzieć sobie czy sprzęt będzie często użytkowany czy też nie. W przypadku regularnego korzystania z piekarnika należy zastanowić się nad kupnem takiego który nie będzie pobierał zbyt dużo energii.

Kuchenka gazowa czy indukcja? Wszystko zależy od tego jakie instalacje znajdują się w danym mieszkaniu. Obecnie w przypadku nowych nieruchomości mieszkalnych rezygnuje się z gazu dlatego w kuchni trzeba postawić na indukcję. Począwszy od rozmiaru oraz kształtu. Następnie trzeba sprawdzić liczbę i rodzaje pól grzewczych, a całość doboru tego urządzenia zamknąć poprzez analizę funkcji jakie posiada, systemów zabezpieczeń oraz systemu sterowania.

Wyposażenie łazienki czyli jak nie popłynąć

Wyposażenie łazienki w umywalki, prysznic z brodzikiem czy też wannę nie należy do najtańszych. Dlatego nie ma mowy o pomyłkach, nie ma mowy o złym wyborze, oszczędnościach. Każde z tych urządzeń powinno zostać dopasowane rozmiarem do danego metrażu pomieszczenia, zgodnie z wcześniejszym planem. Trzeba brać pod uwagę również lokalizację przyłączy, bo to one właśnie determinują to gdzie znajdzie się toaleta, a gdzie może stanąć wanna czy też jest miejsce tylko kabinę prysznicową. Każde z urządzeń powinno być funkcjonalne. Owszem, aspekty wizualne, estetyczne się liczą ale funkcjonalność użytkowa ponad wszystko. Dobrze również jest mieć w miarę swobodny dostęp podczas czyszczenia. Łazienki narażone są na zawilgocenie co w połączeniu z niedokładnym czyszczeniem prowadzi do pojawienia się grzyba.

Ile to wszystko kosztuje?

Nie ma możliwości by stwierdzić, że kompletne wyposażenie wnętrza do mieszkania o wielkości 50m2 będzie kosztowało określoną kwotę. Każdy potrzebuje czegoś innego, nie zawsze istnieje możliwość zakupu wszystkich elementów wyposażenia wnętrz, nie zawsze jest możliwość zakupu konkretnej lodówki czy najlepszej pralki, postarania się o wszystkie wymarzone meble.

Jedno jest jednak pewne, w tym obszarze zakupów nie warto oszczędzać, wybierać najtańsze wyposażenie wnętrz.

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl