skip to Main Content

Jak dbać o świeże drzewka choinkowe?

Colorful Christmas Tree, Snow, Copy Space For Advertisement

Nic lepiej nie buduje atmosfery świąt, jak udekorowane drzewko. Chociaż te plastikowe nadal są popularnym wyborem, to coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki cięte lub w doniczkach.

Takie drzewka nie tylko pięknie pachną, ale również wyglądają bardziej estetycznie i z klasą. Tylko jak sprawdzić, by świeże choinki wytrzymały okres świąteczny i nie zaczęły szybko gubić igieł?

Jak wybrać dobre drzewko?

Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek drzewko choinkowe, najpierw dokładnie sprawdź jego stan – podpowiadają eksperci z rolmarket.pl. Najlepiej ocenisz jego kondycję przyglądając się igłom – powinny być elastyczne, mocno trzymać się gałęzi i mieć intensywny kolor. Unikaj tych suchych i łamliwych. Im świeższe drzewo, tym dłużej utrzyma się w Twoim salonie. Wybierając choinkę w doniczce zwróć uwagę na ukorzenienie. Jeśli drzewko nie stoi stabilnie w ziemi, pochyla się na boki lub można swobodnie wyciągnąć je z pojemnika, to znak, że zostało źle przesadzone. Taki świerk lub jodła nie będzie nadawać się do tego, by później posadzić je w ogrodzie.

Jak pielęgnować żywą choinkę?

Gdy masz już drzewo, ważne jest, aby od razu się nim zająć. Pomocne może być zawinięcie go w plastikową plandekę, aby chronić igły w drodze do domu (a także Twój samochód przed długim sprzątaniem). Jeśli na dworze panują już ujemne temperatury, to pozostaw choinkę na kilka godzin w pomieszczeniu, gdzie temperatura ma ok. 10oC. Może być to klatka schodowa, przedpokój lub warsztat. Tyle czasu powinno wystarczyć, by drzewko nie doznało szoku i mogło zaaklimatyzować się w Twoim domu.

Jeśli kupiłeś wstępnie wycięte drzewo, to może być potrzebne wykonanie ponownego cięcia na ok. 2-5 cm. Dzieje się tak dlatego, że sok z drzewa zaczyna zasklepiać się nad podstawą, a to przeszkadza w wchłanianiu wody. Więcej o pielęgnacji i nawożeniu roślin przeczytasz tutaj.

Jak często podlewać żywe drzewko choinkowe?

Jak najszybciej umieść cięte drzewko w wodzie. Ustaw je na stojaku lub w wiadrze. Podstawa ściętego drzewa nigdy nie powinna wyschnąć, co pozwala zachować świeżości igieł. Codziennie uzupełniaj zapas wody, chociaż do poziomu 2 cm. Jeśli jednak przez kilka dni o tym zapomnisz, to można uratować drzewko nawiercając kilka otworów powyżej wysuszonego miejsca.

Choinki doniczkowe wymagają mniej pracy i wystarczy je podlewać co 2-3 dni niewielką ilością wody. Ma być jej tyle, by ziemia było tylko lekko wilgotna. Do wody możesz dodać specjalne specyfiki wspomagające drzewka choinkowe.

Najlepsze miejsce na żywą choinkę

Trzymaj drzewo z dala od bezpośredniego światła słonecznego, grzejników lub wentylatorów, ponieważ przyspieszy to proces suszenia. Choinka powinna stać w pokoju, w którym temperatura nie przekracza 20oC. Możesz użyć nawilżacza do pomieszczeń, który pomoże utrzymać świeżość igieł, a także zredukuje ryzyko pożaru.

Mówiąc o zagrożeniu pożarowym, upewnij się, że wszystkie światła, które umieścisz na drzewku, są w dobrym stanie i są zaprojektowane do tego celu. Nowsze lampy LED są niezwykle tanie, a do tego nie nagrzewają się i dają przyjemne światło.

Więcej o pielęgnacji żywej choinki przeczytasz także na https://rolmarket.pl/Idealna-choinka-na-swieta-Jaki-rodzaj-wybrac-gdzie-kupic-i-jak-pielegnowac-blog-pol-1512141242.html

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl