skip to Main Content

Biokominek – czy warto? Zalety i wady kominków na biopaliwo

Biokominki

Biokominki to coraz częściej spotykane dekoracje w domach, a nawet w małych mieszkaniach. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków, które ze względów architektonicznych nie mogą ozdobić każdego pomieszczenia. Czym są więc biokominki i jakie są ich wady i zalety?

Czym są biokominki?

Biokominki to nowoczesne kominki, które zasilane są biopaliwem, czyli w tym przypadku alkoholem etylowym. Nie wydzielają one dymu i zapachu, a po wypaleniu się biopaliwa nie pozostaje popiół. Biokominki to ciekawa forma dekoracji salonu lub sypialni w mieszkaniach i domach, w których nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego kominka, bo nie ma na to miejsca lub brakuje ciągu kominowego. Biokominki to najczęściej połączenie stali i szkła, o czym można się przekonać przeglądając nowoczesne modele na www.homebook.pl/produkty/biokominki, gdzie dostępne są kominki wiszące, wolnostojące lub do zabudowy.

Czy biokominki mogą stanowić źródło ogrzewania?

Biokominki głównie pełnią rolę dekoracji, zatem nie będą wystarczające jako główne źródło ogrzewania. Owszem, wydzielają one ciepło, jednak należy traktować je jako dodatek do tej ozdoby. Kominki ekologiczne mają za małą moc grzewczą i nie będą w stanie ogrzać równomiernie całego mieszkania, nawet jeśli będzie ich kilka.

Zalety biokominków

Zalet tych ekologicznych kominków jest zdecydowanie więcej niż wad. Przede wszystkim każdy może sobie pozwolić na takie „urządzenie”. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w kawalerce, czy też w szeregowcu, możemy postawić taki biokominek, gdzie tylko chcemy. Niektóre modele są mobilne, dzięki czemu mogą zmieniać one swoje położenie. Takie kominki najczęściej ozdabiają wnętrze salonów i sypialni, ale równie dobrze mogą być dekoracją kuchni, czy nawet łazienki.

Biokominki to przede wszystkim oryginalne dekoracje. Dają one namiastkę tradycyjnych kominków i związaną z nimi atmosferę, ciepło, intymność. Kominki ekologiczne najlepiej komponują się ze stylem nowoczesnym i industrialnym, chociaż niektóre modele pasują także do stylu klasycznego i eklektycznego.

Wśród zalet należy też wymienić ekologiczne paliwo. Nie jest ono szkodliwe dla otoczenia, nie emituje dymu ani innych zanieczyszczeń, jest bezwonne, a do tego nie pozostawia po sobie resztek spalania. Biopaliwo jest łatwo dostępne, a jego cena wynosi ok. 5 – 8 zł za litr.

Istotna jest także mobilność biokominków. Nie muszą one przez cały rok stanowić dekoracji mieszkania. Po okresie zimowym można je schować lub wynieść na taras, gdzie będzie można ich używać podczas chłodnych, letnich nocy.

Wady kominków ekologicznych

Największą wadą biokominków jest fakt, że nie mogą one być głównym źródłem ogrzewania. Mogą jedynie wspomóc centralny system ogrzewania. Wśród minusów kominków ekologicznych można też wymienić biopaliwo, a raczej to, że trzeba wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Mimo że jest ono ekologiczne, podczas spalania uwalnia się para wodna z dwutlenkiem węgla. Co to oznacza? Że trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Jak widać, biokominek jest świetnym pomysłem na oryginalną dekorację nowoczesnych wnętrz. Jest ekologiczny, wykonany z najlepszej jakości materiałów, a do tego wyglądem przypomina tradycyjne kominki, które są niezwykle klimatyczne i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl