skip to Main Content

Oświetlenie łazienkowe – ABC dobrego wykończenia wnętrza!

Oswietlenie Lazienki

Łazienka być może nie jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia (choć dzieląc mieszkanie z kobietą można mieć zgoła odmienne zdanie …), ale jest bardzo wrażliwa na odpowiedni dobór oświetlenia.

Łazienka być może nie jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia (choć dzieląc mieszkanie z kobietą można mieć zgoła odmienne zdanie …), ale jest bardzo wrażliwa na odpowiedni dobór oświetlenia. Wynika to z dwóch rzeczy; po pierwsze łazienka zazwyczaj nie posiada dostępu do okna, a co za tym idzie także do światła dziennego. Łazienka jest także miejscem gdzie dokonujemy czynności wymagających precyzji, takich jak golenie się czy nakładanie make-upu. Przygotowaliśmy zatem kilka praktycznych porad, skierowanych do wszystkich tych, którzy stoją przed wyborem aranżacji świetlnej dla swojej łazienki.

Łazienka musi być jasna. Odpowiada za to światło główne – górne. Dobrze dobrane, na przykład w formie plafonu lub świetlówek w podwieszonym suficie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i higieniczne. Łazienki są z reguły miejscami o ograniczonej powierzchni, unikajmy zatem lamp wiszących, które mogą krępować nam ruchy i optycznie przytłoczyć.

Oprócz światła głównego każda łazienka powinna posiadać dodatkowe, opcjonalne oświetlenie lustra. Czynności jakie przy nim wykonujemy wymagają skupienia i przypatrzenia się. Niedoświetlone lustro sprawi, że bezwiednie wytężymy nasz wzrok i w dalszej perspektywie będziemy pogłębiać wadę. Funkcjonalnym rozwiązaniem są taśmy LED i kinkiety ścienne. Dają rozległe, jasne, a przede wszystkim punktowe oświetlenie. LED’y są dodatkowo energooszczędne i nie generują ciepła, czyli nie grzeją lustra.

 

Rozważając oświetlenie w łazience należy znać jedną, fundamentalną zasadę – pomieszczenie to jest zawsze podzielone na strefy ochronne i wymaga się w nim najwyższej klasy szczelności, ponieważ wilgoć może być szkodliwa dla instalacji elektrycznej. Aranżując oświetlenie w łazience musimy więc dobrać odpowiednio szczelną oprawę. Pierwsza strefa to taka, która jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą.

Przykładem są diody podświetlające wnętrze wanny. Maksymalna wartość napięcia to wówczas 12 V. Transformator musi znajdować się poza strefą bezpośredniego wpływu wody. Druga strefa sięga wysokości 2,25 m i odpowiada zasięgowi, jaki ma prysznic, który potencjalnie może zalać oświetlenie. Obowiązuje tutaj podwyższona klasa szczelności. Istnieją jeszcze dwie strefy: średnio narażona na wilgoć, oraz ostatnia, wydzielona dla gniazdek elektrycznych i sprzętów AGD. Instalując oprawę świetlną w łazience dobrze jest więc posiłkować się doświadczoną ekipą – bo bezpieczeństwo zawsze musi być na pierwszym miejscu!

Więcej ciekawych i praktycznych porad oświetleniowych znajdziecie w serwisie Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl