skip to Main Content

Oświetlenie łazienkowe – ABC dobrego wykończenia wnętrza!

Oswietlenie Lazienki

Łazienka być może nie jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia (choć dzieląc mieszkanie z kobietą można mieć zgoła odmienne zdanie …), ale jest bardzo wrażliwa na odpowiedni dobór oświetlenia.

Łazienka być może nie jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia (choć dzieląc mieszkanie z kobietą można mieć zgoła odmienne zdanie …), ale jest bardzo wrażliwa na odpowiedni dobór oświetlenia. Wynika to z dwóch rzeczy; po pierwsze łazienka zazwyczaj nie posiada dostępu do okna, a co za tym idzie także do światła dziennego. Łazienka jest także miejscem gdzie dokonujemy czynności wymagających precyzji, takich jak golenie się czy nakładanie make-upu. Przygotowaliśmy zatem kilka praktycznych porad, skierowanych do wszystkich tych, którzy stoją przed wyborem aranżacji świetlnej dla swojej łazienki.

Łazienka musi być jasna. Odpowiada za to światło główne – górne. Dobrze dobrane, na przykład w formie plafonu lub świetlówek w podwieszonym suficie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i higieniczne. Łazienki są z reguły miejscami o ograniczonej powierzchni, unikajmy zatem lamp wiszących, które mogą krępować nam ruchy i optycznie przytłoczyć.

Oprócz światła głównego każda łazienka powinna posiadać dodatkowe, opcjonalne oświetlenie lustra. Czynności jakie przy nim wykonujemy wymagają skupienia i przypatrzenia się. Niedoświetlone lustro sprawi, że bezwiednie wytężymy nasz wzrok i w dalszej perspektywie będziemy pogłębiać wadę. Funkcjonalnym rozwiązaniem są taśmy LED i kinkiety ścienne. Dają rozległe, jasne, a przede wszystkim punktowe oświetlenie. LED’y są dodatkowo energooszczędne i nie generują ciepła, czyli nie grzeją lustra.

 

Rozważając oświetlenie w łazience należy znać jedną, fundamentalną zasadę – pomieszczenie to jest zawsze podzielone na strefy ochronne i wymaga się w nim najwyższej klasy szczelności, ponieważ wilgoć może być szkodliwa dla instalacji elektrycznej. Aranżując oświetlenie w łazience musimy więc dobrać odpowiednio szczelną oprawę. Pierwsza strefa to taka, która jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą.

Przykładem są diody podświetlające wnętrze wanny. Maksymalna wartość napięcia to wówczas 12 V. Transformator musi znajdować się poza strefą bezpośredniego wpływu wody. Druga strefa sięga wysokości 2,25 m i odpowiada zasięgowi, jaki ma prysznic, który potencjalnie może zalać oświetlenie. Obowiązuje tutaj podwyższona klasa szczelności. Istnieją jeszcze dwie strefy: średnio narażona na wilgoć, oraz ostatnia, wydzielona dla gniazdek elektrycznych i sprzętów AGD. Instalując oprawę świetlną w łazience dobrze jest więc posiłkować się doświadczoną ekipą – bo bezpieczeństwo zawsze musi być na pierwszym miejscu!

Więcej ciekawych i praktycznych porad oświetleniowych znajdziecie w serwisie Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl