skip to Main Content

Wygodny dom dla singla!

Wygodny Dom Dla Singla

Dom, to miejsce, które kulturowo przynależne jest rodzinie. Pełen gwaru, wielopokoleniowy, dostatecznie duży, by pomieścić wszystkich członków rodziny i zapewnić im komfort. Siedziba rodu, miejsce, do którego się wraca, gdzie zawsze będziemy „u siebie”. Dom pełen ludzi to w domyśle dom szczęśliwy.

Te, nieco pompatyczne wyobrażenia domu powoli odchodzą do lamusa ustępując miejsca aktualnemu modelowi rodziny. Współczesna rodzina jest aktywna, dynamiczna, często w ciągłym ruchu. Nierzadko też gospodarstwo rodzinne obejmuje tylko dwie lub jedną osobę. Szczególnie single ceniący sobie indywidualność i poczucie niezależności inwestują w dom zaprojektowany z myślą o potrzebach jednej osoby. Kolejnym bezdyskusyjnym plusem domu dla jednej osoby jest cena. Obecnie niewielki dom to koszt porównywalny lub niższy od mieszkania o podobnym metrażu w większym mieście, dlatego coraz więcej pracowni oferuje duży wybór projektów domów małych (do 100m2).

Dom dla jednej osoby musi być tak samo funkcjonalny i wygodny, jak ten, w którym zamieszkać ma więcej osób. Jedyne, co go odróżnia to możliwość zmieszczenia pełnego planu funkcjonalnego na mniejszym metrażu. Wybór domu dla siebie wydaje się być dosyć łatwy – nie musimy iść na kompromisy i konsultować swoich decyzji ze współmieszkańcami. Nasz dom ma spełniać nasze i tylko nasze wymagania. Proste? Niekoniecznie… Większość z nas nie zastanawia się na co dzień, jak funkcjonuje. Po prostu wykonujemy pewne czynności w sposób dla nas typowy. Przy wyborze projektu domu musimy przeanalizować nasz plan dnia, to, co lubimy robić, a czego niekoniecznie, jakie pomieszczenia będą nam niezbędne do życia, a które pozostaną nieużywane lub używane okazjonalnie? Dobrze przygotowany wywiad z samym sobą pozwoli uniknąć nietrafionych inwestycji. Potrzebę wygodnego mieszkania (dla większości singli) zrealizuje dom o powierzchni do 100m2. W grupie tej tzw. projektów domów małych znajdują się praktycznie wszystkie dostępne style architektoniczne. Nie ma więc pobaw, że nie znajdziemy tego, co sprosta naszym gustom. Domy małe to najczęściej budynki parterowe lub z użytkowym poddaszem. Projekty takie mają wyraźnie wyodrębnioną strefę dzienną i nocną. 100m2 wystarczy też, by zorganizować domowe biuro lub pracownię. Wyróżnikiem funkcjonalnych projektów jest możliwość zagospodarowania nieco mniej wygodnych miejsc na np. spiżarnie czy schowek. Szczególnie ważne przy małych domach z użytkowym poddaszem jest kreatywne wykorzystanie przestrzeni pod skosami. Zabudowa w formie szaf czy schowków pozwoli zaoszczędzić miejsce w innych partiach domu.

Zanim podejmiemy decyzje o zakupie projektu przygotujmy sobie listę pomieszczeń, jakie są dla nas absolutnym minimum oraz jakich na pewno nie chcemy. Dla np. Krzyśka – singla, pracującego 5 dni w tygodniu poza domem, lubiącego od czasu do czasu coś ugotować i obejrzeć film przykładowy program funkcjonalny domu z użytkowym poddaszem powinien przewidywać:

– salon połączony z jadalnią i kuchnią,

– pracownię/domowe biuro,

– toaletę i pomieszczenie gospodarcze,

– sypialnię z garderobą,

– wygodną łazienkę,

– pralnię z suszarnią.

Krzysiek jeździ zimą na nartach, latem wyskakuje na rower, w pracy obowiązuje go dresscode za to w weekendy woli luźniejszy styl sportowy. Ważne jest, by miał gdzie przechowywać ubrania i sprzęt sportowy. Nie jest też miłośnikiem papierowych książek, więc nie ma potrzeby wygospodarowywać na nie półek czy biblioteczki. Czasem odwiedzają go znajomi – wtedy otwarta kuchnia sprzyja wspólnemu gotowaniu. Gdy kilka razy w roku w odwiedziny wpada siostra pracownia zamienia się w pokój gościnny. W domu Krzyśka nie ma potrzeby wydzielania osobnej sypialni dla gości, garderoba w sypialni spokojnie pomieści ubrania na co dzień a schowki pod skosami ukryją rowerowe i narciarskie stroje. Również same narty znajda swoje lokum pod skosami poddasza. Rower poza sezonem „mieszka” na ścianie pomieszczenia gospodarczego. W przyszłości Krzysiek planuj zlikwidować wiatę garażową i dobudować garaż, dlatego wybiera dom, który ma ścianę bez okien. Pilnuje też, by architekt ulokował dom na działce tak, aby w przyszłości zmieścić dobudówkę.

Dom singla to rozwiązanie dające poczucie swobody, jakiego nie uzyskamy nawet w najbardziej komfortowym mieszkaniu. Jest to też inwestycja, której pozytywny wpływ będziemy odczuwać przez wiele lat.

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl