skip to Main Content

Ekologiczne zabawki

FranckFischer Zabawka Z Pozytywka Tobias

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres w życiu każdego człowieka. To czas długich, beztroskich zabaw, ale także nauki poprzez zabawę. Dlatego bardzo ważny jest mądry wybór zabawek.

 

Już od wczesnego dzieciństwa pomagają rozwijać wyobraźnię i kreatywność malucha. Taką funkcję spełniają zabawki ekologiczne. Ostatnio panuje nawet moda na ekologiczne zabawki, które sprawiają niesamowitą frajdę wszystkim pociechom. 

Czym wyróżniają się zabawki ekologiczne? 

Należy wyróżnić cztery główne czynniki, które składają się na miano ekologicznych zabawek.

  • Po pierwsze są wykonane z naturalnych materiałów, jak na przykład wełna, drewno, bawełna, czy tektura
  • Po drugie wyprodukowane zostały z surowców odnawialnych. Są to materiały biodegradowalne (ulegające szybkiemu rozkładowi).  Najogólniej ujmując chodzi o materiały sprzyjające środowisku naturalnemu
  • Po trzecie eko zabawki mają nie tylko bawić, ale przede wszystkim edukować. Ważne jest, by zabawki spełniały swoje funkcje, by dziecko bawiąc się- jednocześnie mogło się uczyć.
  • Po czwarte zabawki te muszą być całkowicie bezpieczne. Co to znaczy? To znaczy, że ich konstrukcja powinna być przemyślana i dopasowana do odpowiedniego wieku dziecka. Ponadto zabawka ta musi być pomalowana naturalnymi preparatami, nie zawierającymi substancji chemicznych, którymi dziecko się nie zatruje.

Warto zwrócić uwagę na to, że… 

Dzięki zabawkom ekologicznym każde dziecko może odkryć własne zainteresowania i pasje. 

Eko zabawki nie niszczą dziecięcej kreatywności i nie tłumią dziecięcego zapału. Mają one bardzo proste kształty, a jednocześnie wzbudzają zainteresowanie. 

Zupełnie inaczej jest w przypadku większości zabawek plastikowych, które nie tylko świecą, migoczą, ale też wydają różne dźwięki. Może i przyciągają one uwagę dziecka, ale zaobserwujmy, że tylko na chwilę. Dziecko bawi się dopóki go zabawka zwyczajnie nie znudzi. Poza tym większość plastikowych zabawek zawiera małe elementy, które mogą zostać połknięte przez dziecko. W przypadku zabawek ekologicznych jest tak, że można je np. składać wielokrotnie i na różne sposoby, albo projektować konstrukcje samemu.

Oznaczenia eko zabawek

Na każdej ekologicznej zabawce umieszczony jest symbol, świadczący o tym, że zabawka wykonana jest z bezpiecznych materiałów, z poszanowaniem środowiska, a także ludzi, którzy ją tworzyli. Na zabawkach drewnianych będzie to symbol FSC. Pozostałe symbole to przykładowo logo Fair Trade, TUV Rheinland, PEFC. Oznaczenia te są bardzo ważne, ponieważ to one są tak naprawdę istotą eko zabawek. 

Symbol „CE”. Co on oznacza?

Jest to podstawowy symbol wystawiany przez producenta zabawek. Informuje on o zgodności z europejskimi normami technicznymi. Dzięki temu oznaczeniu chętniej kupujemy zabawki swoim pociechom, bo wiemy, że są bezpieczne i sprzyjają rozwojowi naszego dziecka.

Wykonaj to samodzielnie!

Kreatywni mogą się pokusić o zrobienie własnych ekologicznych zabawek. Mowa o rodzicach, którzy mogą stworzyć cuda dla swoich pociech. Zabawkę można wykonać ze wszystkich dostępnych w domu materiałów. Może to być zabawka zrobiona na drutach z wełny, albo z kartonowych pudełek np. po herbacie. Równie dobrze może to być nawet zwykły ziemniak, z którego dziecko zrobi stempelki. Wielość rozwiązań jest tu naprawdę nieskończona.

Miłej zabawy!!!

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl