skip to Main Content

Zraszacze wynurzalne!

5668260 L

Woda dostarczana może być do roślin ogrodowych na różne sposoby – począwszy od konewki, a skończywszy na w pełni zautomatyzowanym systemie opartym na zraszaczach. Tematyka zraszaczy jako elementów, które bezpośrednio emitują wodę na rośliny jest niezwykle rozległa.

Z uwagi na ich różnorodność warto poświęcić im nieco więcej zainteresowania, bo to właśnie możliwości zraszacza zastosowanego w naszym systemie nawadniającym mogą stanowić o jego maksymalnej użyteczności.

Co potrafi zraszacz

Zraszacze faktycznie potrafią wiele, o ich możliwościach świadczyć może już sam skomplikowany podział zraszaczy dostępnych na rynku.

W zależności od obranego kryterium możemy dzielić zraszacze ze względu na zasięg. Zraszacze średniego zasięgu, działające w obszarze wyznaczanym przez promień o długości do ok 9 metrów to zraszacze o małym zasięgu dostosowane są one do niewielkich ogrodów, te o średnim zasięgu ok 15-20 metrów poradzą sobie z większymi ogrodami, większe zasięgi są zarezerwowane zwykle, choć przecież nie zawsze – wszystko zależy od naszych potrzeb – do nawadniania boisk czy pól golfowych. Rozpiętość cenowa jest znaczna i zależy od materiałów, z których zrobiono zraszacz (metal jest droższy niż plastik)

Zraszacze rotacyjne to zraszacze, których głowica obraca się w ustalonym zakresie. Obrót może być pełny – obejmować 360 stopni lub zraszacz może działa w określonym, węższym zakresie. Uwzględnienie danych takich jak zasięg i rozmiar rotacji pozwala pokryć działaniem zraszaczy cały obszar ogrodu. Dzięki temu nawet najodleglejsze zakątki ogrodu będą zaopatrywane w wodę, a trawnik będzie soczyście zielony również na obrzeżach.

Pozostałe funkcje zraszaczy pozwalają w najlepszy sposób zaspokajać potrzeby poszczególnych roślin. Wysokiej jakości zraszacze mogą dostosować się do potrzeb hodowanych gatunków poprzez możliwość regulacji rozbicia strumienia – w zależności od tego co lubi roślina strumień może być solidny i mocny albo rozbity na delikatną wodną mgiełkę.

Opisane cechy zraszaczy oraz ich możliwości różnicują się w zależności od tego jak zbudowany jest zraszacz – na rynku znajdziemy turbinowe, młoteczkowe czy kowadełkowe.

Bezawaryjne działanie całego systemu poprawiają zamontowane w zraszaczach filtry.

Nie bez znaczenia dla funkcjonalności całego systemu oraz dla jego odbioru estetycznego jest również kryterium sposobu mocowania zraszacza – umieszczenie ich na statywach lub szpilkach sprawia, że zraszacze są stabilne, ale widoczne.

Zraszacze wynurzalne to rozwiązanie polecane każdemu, kto oprócz funkcjonalności, skuteczności i bezawaryjności ceni sobie estetyczne walory ogrodowego założenia.

Pojawia się i znika

Zraszacze wynurzalne polecane są szczególnie na trawniki, gdzie zadbana powierzchnia wygląda jeszcze piękniej bez żadnych widocznych elementów systemu nawadniania. Dodatkowe znaczenie ma fakt, że możliwość ukrycia zraszacza pod poziomem gruntu powoli na koszenie lub inne czynności pielęgnacyjne przeprowadzane czy to na trawniku czy w innych częściach ogrodu bez przeszkód. Warto zdecydować się na zastosowanie zraszaczy wynurzalnych właśnie ze względu na estetykę oraz bezpieczeństwo. Po gruncie nie wiją się żadne węże – dzieci mogą swobodnie grać w piłkę, a goście spacerować po naszym imponującym trawniku.

W przypadku zraszaczy wynurzalnych bardzo istotny jest ich montaż – należy prawidłowo zamontować zraszacz wewnątrz rur irygacyjnych – wtedy będą działać prawidłowo i bezpiecznie. Wybierając zraszacz warto pamiętać o istotnym parametrze jakim jest rzeczywista wysokość wynurzenia od środka dyszy – dostępne na rynku rozwiązania zazwyczaj mieszczą się w zakresie od 10 do 30 cm –należy dostosować wspomnianą wysokość do naszych własnych potrzeb.

Podłączenie systemu zraszaczy wynurzalnych do sterowników sprawi, że cały system będzie działał jeszcze lepiej – zraszacze będą wynurzać się o ustalonej przez nas porze, a zastosowanie detektora deszczu pozwoli na dodatkowe oszczędności – system nie będzie działał jeśli detektor wykryje odpowiednią ilość wilgoci, której źródłem był deszcz.

Zraszacz wynurzalny jako element systemu nawadniającego wspieranego sterownikiem pozwoli na prawdziwą i wymierną racjonalizację procesu dostarczania wody do roślin – możliwości techniczne sprzętu to jedno, wiedza i doświadczenie to drugie. Warto właściwie wybierać porę podlewania, warto dostosować ilość dostarczanej wody do etapu wzrostu rośli oraz rodzaju gleby, pory roku czy ukształtowania terenu – wszystkie te elementy mają znaczenie, jeśli chcemy zastosować ustawienia w taki sposób, aby system oszczędzał nasz czas, pracę, pieniądze i wodę.

Nauka podlewania

Bez podlewania ani rusz. Trzeba pamiętać, że na terenie Polski bilans wodny jest ujemny i nasze ogrodowe rośliny wymagają pomocy – nieśmy im ją dostarczają życiodajną wodę – róbmy to jednak z głową, tak, aby koszty całego przedsięwzięcia nie były zbyt wysokie. System nawadniający w skład którego wchodzą zraszacze wynurzalne z pewnością jest skutecznym rozwiązaniem na problemy dzisiejszego ogrodnictwa i pozwoli na najlepsze z możliwych podlewanie – automatyczne, oszczędne i nie wymagające naszego wysiłku.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl