skip to Main Content

Ekologiczne pranie

Fotolia 48785061 Subscription Monthly M

Czy kiedykolwiek myślał ktoś o zrobieniu własnego środka do prania? Czy w ogóle jest to możliwe? Tak! Rocznie wydajemy mnóstwo pieniędzy na wszelkiego rodzaju proszki do prania.

 

Niektóre powodują uczulenia, inne nie. To wina silnych składników odplamiających zawartych w ich składzie. Niezależnie od tego, czy proszek jest droższy, czy tańszy, zawsze będzie zawierał mnóstwo chemii.

Poniżej znajduje się kilka prostych przepisów na środki piorące, które możesz wykorzystać podczas prania.

Mydlnica lekarska

Inaczej saponaria officinalis. To łacińska nazwa rośliny wieloletniej, o biało­różowych kwiatach. Rośnie w kępach: na łąkach, działkach itp., a jej wysokość wynosi ok. 60 cm. Mydlnica lekarska zawiera w sobie tzw. Sapoiny, które są naturalnymi środkami piorącymi.

Dawniej roślina ta była wykorzystywana do mycia i prania, jednak dziś ten sposób prania nie jest już popularny i mało kto o nim w ogóle słyszał.

Jak przygotować płyn piorący z mydlnicy lekarskiej?

Należy zebrane kłącza rozdrobnić i przygotować z nich wywar. Przygotowany płyn może nam służyć jako płyn do prania, mydło w płynie, a nawet szampon.

Jednak płyn ten ma jedną wadę: przygotowany wywar można przechowywać tylko kilka dni w lodówce.

Dlaczego? Dlatego, że dłuższe przechowywanie go powoduje fermentację.

Ekologiczny i naturalny

Oto przepis na inny środek piorący. Równie dobrze pierze, a jego składniki są naturalne i nie uczulają.

Składniki:
  • ¼ litra wrzącej wody,
  • 2 szklanki sody do prania (krystalicznej),
  • 2 szklanki boraksu,
  • 2 szklanki płatków mydlanych.
Przygotowanie:

Najpierw do wrzącej wody dodajemy płatki mydlane i mieszamy, aż do ich rozpuszczenia. Następnie dodajemy sodę, boraks i mieszamy. Gdy wszystkie składniki się ze sobą połączą, dodajemy 7,5 l wody. Całość przelewamy do dużego pojemnika, bądź butelki i mikstura gotowa. Do każdego prania dodajemy około 100 ml płynu.

Można też zmienić nieco skład proszku do prania:

  • 2 szklanki startego mydła,
  • 1 szklanka sody do prania,
  • 1 szklanka boraksu.

Składniki mieszamy ze sobą, a następnie przesypujemy do pojemnika (najlepiej nieprzeźroczystego). Do każdego prania wsypujemy ok. 2 łyżki stołowe proszku.

Na uporczywe plamy

Tani i skuteczny. Taki właśnie jest proszek do prania, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania. Usunie plamy i odświeży ubrania.

Składniki:
  •  1 szklanki sody oczyszczonej,
  • 1 szklanki odplamiacza,
  • 3 szklanki sody krystalicznej.

Wszystkie składniki łączymy. Gotowy proszek przesypujemy np. do plastikowego pojemnika i szczelnie zamykamy. Do prania należy wsypać jedną łyżkę stołową. Tyle w zupełności wystarczy. Za płyn może posłużyć nam ocet spirytusowy.

Tak, ocet. Wbrew pozorom, ubrania nie przesiąkną jego zapachem, ale też nie nada im pięknego zapachu. Jednak warto zauważyć, że przecież głównym zadaniem środków piorących jest usuwanie brudu, a nie perfumowanie naszychubrań. Teraz już zawsze możesz mieć pod ręką swój własny, ulubiony płyn do prania. Wystarczą dobre chęci i odrobina czasu.

Możesz go przygotować nawet nie wychodząc z domu!

Trzeba pamiętać, że czystość i świeżość ubrań wcale nie musi dużo kosztować. Wystarczy wiedzieć jakie składniki połączyć, aby uzyskać domowej roboty płyn czy też proszek do prania.

Przedstawione powyżej środki piorące są w pełni hipoalergiczne i przyjazne środowisku, w którym żyjemy. Dodatkowo, te ciekawe receptury, mogą naprawdę przyczynić się do poprawy jakości Twojego prania.

Uwaga!

Stosowanie środków ekologicznych z czasem uzależnia. Jest wiele czynników, które o tym świadczą.

Po pierwsze dlatego, że ich wykonanie jest banalnie proste. Po drugie, że pozytywnie zaskakują swoim działaniem. Po trzecie­nie wydamy dużo pieniędzy.

Warto samemu przekonać się o skutecznym działaniu sprawdzonych ekologicznych środków piorących i wiele na tym zyskać.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl