skip to Main Content

Jak dbać o zdrowie psa?

Young Female Veterinarian In Blue Uniform Hugging And Talking To White Fluffy Labrador Lying On Table During Check-up

Właściciele czworonogów wiedzą, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale także obowiązki. Codzienne wyprowadzanie, dobór odpowiedniej karmy czy wreszcie regularne wizyty u weterynarza to tylko część z czynności, jakie opiekunowie powinni mieć na uwadze. Właściciele psów muszą pamiętać o kilku zasadach – im szybciej wcielą je w życie, tym większa szansa na to, że ich pupil będzie rozwijał się prawidłowo i zdrowo.

Wizyta z psem u weterynarza

Regularne odwiedzanie kliniki weterynaryjnej jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze, lekarz specjalista określa dokładnie, jakie szczepienia są potrzebne psu. Po drugie, oceni jego kondycję, stan skóry, zębów, oczu i uszów, co da pewność, że żadna choroba czy inne groźne schorzenia nie trapią psiaka. I po trzecie, weterynarz jest w stanie podpowiedzieć na pytania, jakie witaminy i suplementy należy podawać, aby czworonóg nie tylko prawidłowo się rozwijał, ale także był zdrowszy i bardziej energiczny.

Pielęgnacja i żywienie psa

Bardzo ważną czynnością jest czesanie i mycie zwierzaka. W trakcie wyczesywania sierści można sprawdzić nie tylko jej stan, ale także kontrolować wypadanie, które w nadmiernych ilościach może świadczyć np. o niedoborze witamin lub schorzeniach układu pokarmowego. Z kolei ocena skóry umożliwia wczesne wykrycie kleszczy lub innych pasożytów – zapobiec im można poprzez stosowanie specjalnych zabezpieczeń, np. takich jak obroża kiltix, która ma w składzie substancje o charakterze przeciwpchelnym i przeciwkleszczowym. Wskazane będą też regularne wizyty u psiego fryzjera. Natomiast żywienie należy dostosować do wieku psa, jego rasy oraz aktywności fizycznej. Specjalne karmy (dostępne w renomowanych sklepach zoologicznych, a nie w marketach) dostarczają do organizmu zwierzaka potrzebną do prawidłowego rozwoju ilość witamin oraz ułatwiają kontrolowanie psiej wagi.

Aktywność i ćwiczenia dla psów

Chcesz mieć czworonoga w dobrej formie? Zachęcaj go do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu! Psy, podobnie jak ludzie, nie lubią rutyny, dlatego te same trasy i dystanse szybko je nudzą. Wybierając ćwiczenia dla futrzaka, nie wolno zapomnieć o ich dopasowaniu do jego wieku oraz rasy – w celu ochrony przed urazami czy kontuzjami. Spacer po parku to okazja do zabaw z gadżetami takimi jak frisbee czy piłeczka. Dłuższy czas wolny to z kolei możliwość wybrania się z psem na rower i odwiedzenia mniej znanych tras. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też jazda na rowerze, ale aby móc ją uprawiać z psem, ważny jest dobór smyczy – trzeba pamiętać, by nie była ona zbyt ciasna!

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl