skip to Main Content

Jak dbać o zdrowie psa?

Young Female Veterinarian In Blue Uniform Hugging And Talking To White Fluffy Labrador Lying On Table During Check-up

Właściciele czworonogów wiedzą, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale także obowiązki. Codzienne wyprowadzanie, dobór odpowiedniej karmy czy wreszcie regularne wizyty u weterynarza to tylko część z czynności, jakie opiekunowie powinni mieć na uwadze. Właściciele psów muszą pamiętać o kilku zasadach – im szybciej wcielą je w życie, tym większa szansa na to, że ich pupil będzie rozwijał się prawidłowo i zdrowo.

Wizyta z psem u weterynarza

Regularne odwiedzanie kliniki weterynaryjnej jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze, lekarz specjalista określa dokładnie, jakie szczepienia są potrzebne psu. Po drugie, oceni jego kondycję, stan skóry, zębów, oczu i uszów, co da pewność, że żadna choroba czy inne groźne schorzenia nie trapią psiaka. I po trzecie, weterynarz jest w stanie podpowiedzieć na pytania, jakie witaminy i suplementy należy podawać, aby czworonóg nie tylko prawidłowo się rozwijał, ale także był zdrowszy i bardziej energiczny.

Pielęgnacja i żywienie psa

Bardzo ważną czynnością jest czesanie i mycie zwierzaka. W trakcie wyczesywania sierści można sprawdzić nie tylko jej stan, ale także kontrolować wypadanie, które w nadmiernych ilościach może świadczyć np. o niedoborze witamin lub schorzeniach układu pokarmowego. Z kolei ocena skóry umożliwia wczesne wykrycie kleszczy lub innych pasożytów – zapobiec im można poprzez stosowanie specjalnych zabezpieczeń, np. takich jak obroża kiltix, która ma w składzie substancje o charakterze przeciwpchelnym i przeciwkleszczowym. Wskazane będą też regularne wizyty u psiego fryzjera. Natomiast żywienie należy dostosować do wieku psa, jego rasy oraz aktywności fizycznej. Specjalne karmy (dostępne w renomowanych sklepach zoologicznych, a nie w marketach) dostarczają do organizmu zwierzaka potrzebną do prawidłowego rozwoju ilość witamin oraz ułatwiają kontrolowanie psiej wagi.

Aktywność i ćwiczenia dla psów

Chcesz mieć czworonoga w dobrej formie? Zachęcaj go do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu! Psy, podobnie jak ludzie, nie lubią rutyny, dlatego te same trasy i dystanse szybko je nudzą. Wybierając ćwiczenia dla futrzaka, nie wolno zapomnieć o ich dopasowaniu do jego wieku oraz rasy – w celu ochrony przed urazami czy kontuzjami. Spacer po parku to okazja do zabaw z gadżetami takimi jak frisbee czy piłeczka. Dłuższy czas wolny to z kolei możliwość wybrania się z psem na rower i odwiedzenia mniej znanych tras. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też jazda na rowerze, ale aby móc ją uprawiać z psem, ważny jest dobór smyczy – trzeba pamiętać, by nie była ona zbyt ciasna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl