skip to Main Content

5 ekologicznych rozwiązań dla domu łatwych w realizacji!

Kordelia W1

Ekologia oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii coraz częściej jest nie tylko koniecznością, ale także sposobem na życie. Budując domy energooszczędne, zwraca się uwagę na ekologiczne rozwiązania, które mogą zarówno obniżyć koszty utrzymania domu, jak i przyczynić się dla dobra środowiska. Sprawdź, jakie udoskonalenia zastosować w swoim domu, żeby być eko.

Proekologiczne rozwiązania przyczyniają się do podniesienia poziomu czystości środowiska, w którym żyjemy. Także z tego powodu coraz popularniejszy staje się trend „zero waste”, czyli filozofia, zgodnie z którą ogranicza się produkcję śmieci oraz wykorzystuje dostępne zasoby w świadomy i zrównoważony sposób. Nie zawsze masz jednak możliwość żyć w pełni ekologicznie, gdyż część rozwiązań jest trudna w realizacji, dlatego przedstawiamy te, które bez większych problemów możesz wprowadzić do swojego domu.

1. Projekty domów energooszczędnych – na co zwrócić uwagę

Warto pomyśleć o oszczędności energii już na samym początku przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Domy energooszczędnecharakteryzują się przede wszystkim zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło. Projekt tego typu budynku powinien zatem uwzględniać wszystkie parametry oraz architektoniczne i konstrukcyjne rozwiązania niezbędne, by zachować jego maksymalną zdolność do ekonomicznego wykorzystania zasobów ciepła z otoczenia.

Ekologiczne domy wyróżnia odpowiednie usytuowanie względem stron świata, prosta architektura, nieskomplikowane dachy, zwarta bryła. Warto podkreślić, że budowa domu zaprojektowanego w prosty i oszczędny w detale sposób będzie tańsza w realizacji: okaże się mniej skomplikowana dla ekipy budowlanej, co przełoży się z kolei na krótszy czas pracy fachowców. Wiele atrakcyjnych projektów domów energooszczędnych znajdziesz na stronie firmy architektonicznej Dobre Domy.

2. Zbiorniki odzyskujące deszczówkę – dwa sposoby na oszczędzanie wody

Przy wielu czynnościach domowych możesz wykorzystać wodę deszczową, którą pozyskuje się na dwa główne sposoby – mniej skomplikowany oraz wymagający wysiłku przy instalacji.

Pierwszy pomysł to wykorzystanie rozbudowanych systemów rynnowych odprowadzających wodę do specjalnych zbiorników umieszczonych pod ziemią lub na powierzchni. Systemy te wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają wodę do spłuczki czy pralki. Wówczas woda nadaje się do wykorzystywania podczas czynności domowych.

Do tych prostszych w realizacji sposobów na pozyskanie deszczówki należy zamontowanie na zewnątrz budynku zbieracza deszczówki i odprowadzanie wody do odpowiedniego zbiornika. Jednak należy pamiętać, że w takim przypadku woda nadaje się tylko do podlewania roślin. Sposób ten pomaga za to rozwiązać problem odprowadzenia wody z połaci dachowej, a także pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, redukując jej zużycie nawet o połowę.

3. Jak radzić sobie z resztkami w stylu eko, czyli kompostownik w ogrodzie

Każdemu posiadaczowi przydomowego ogródka bądź tarasu przyda się naturalny materiał użyźniający glebę. Taki nawóz można wytworzyć bez zbędnych kosztów we własnym kompostowniku. Ważne jest, by miejsce przeznaczone na kompostownik było osłonięte od słońca i wiatru, tak aby zgromadzony w nim materiał nie wysychał. Co może trafić do kompostownika? M.in.: liście, uschnięte pędy kwiatów, trawa, owoce czy warzywa, obierki czy nawet skorupki jajek, a także stara ziemia z zeszłorocznych donic. Po kilku miesiącach wszystkie te resztki ulegną rozkładowi, tworząc wartościowy dla roślin kompost.

Kompostownik to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych oraz jedzenia. Dzięki niemu dodatkowo oszczędzasz na zakupie ziemi czy nawozów sztucznych.

4. Filtrowanie wody z kranu – oszczędzanie na sprzęcie i wodzie butelkowanej

Mimo że woda dostarczana przez wodociągi jest zdatna do picia, to jej jakość często bywa niezadowalająca. Twarda woda niekorzystnie wpływa na domowe instalacje, armaturę wodną czy sprzęty kuchenne, jak np. ekspres do kawy czy czajnik, tworząc trudny do usunięcia osad. Jednym z rozwiązań może być montaż filtrów, które poprawiają jakość wody pitnej, tym samym umożliwiając także ograniczenie kosztów związanych z zakupem butelkowej wody mineralnej.

Filtry mechaniczne mogą być zatem ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż znacznie spada zużycie chociażby plastikowych butelek czy koszty energii związanej z gotowaniem wody. Filtry mechaniczne służą do odfiltrowania z toni wodnej i zatrzymania we wkładzie filtracyjnym nawet najmniejszych zanieczyszczeń.

5. Meble z materiałów odnawialnych – urządzanie domu w stylu eko

Na rynku meblarskim można znaleźć meble wykonane z bardzo różnych materiałów. Niestety nie ma zbyt wiele przepisów określających dopuszczalność substancji szkodliwych oraz norm jakości mebli, dlatego samodzielnie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów przy ich zakupie.

Użyte materiały powinny pochodzić z ekologicznych i kontrolowanych gospodarstw. Innym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są substancje użyte do zabezpieczenia powierzchni mebli – nie powinny być one pokryte syntetycznymi lakierami. Szkodliwe substancje używane przy produkcji mebli mogą niekorzystnie wpływać na powietrze w pomieszczeniu, a nawet przyczyniać się do wywołania alergii. Ponadto trudno poddać je ponownej obróbce oraz nie zawsze są one rozkładalne w środowisku.

Warto żyć w zgodzie ze środowiskiem, zwłaszcza jeśli korzyści z podejmowanych działań są bezpośrednio zauważalne i odczuwalne dla naszego zdrowia, a także portfela. Ekologiczne rozwiązania, a także energooszczędne domy cieszą się coraz większą popularnością, dlatego warto o nich pomyśleć już na etapie planowania budowy, korzystając chociażby z projektów domów energooszczędnych. Wiele pomocnych porad na temat budowy domu możecie znaleźć także w poradniku Dobrych Domów.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl