skip to Main Content

Poznaj sekret wyboru idealnej lampy na taras!

Poznaj Sekret Wyboru Idealnej Lampy Na Taras

Marzysz o tym, aby Twój taras lub balkon był pięknie rozświetlony po zmroku? Okazuje się, że wykonanie zewnętrznej instalacji oświetleniowej wcale nie jest taką prostą sprawą – trzeba zabezpieczyć ją dobrze przed działaniem czynników pogodowych. Zobacz, o czym powinieneś koniecznie pamiętać, instalując oprawy zewnętrzne na tarasie!

Jaką klasę szczelności powinna posiadać lampa zewnętrzna?

Podstawowe kryterium, jakie powinieneś wziąć pod uwagę podczas kupowania oprawy zewnętrznej, stanowi jej klasa szczelności IP. Pierwsza cyfra tego parametru oznacza stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych, druga przed działaniem wody. Oczywiście im wyższy stopień ochrony IP, tym bardziej lampa nadaje się do stosowania w niesprzyjających warunkach. Jeśli planujesz zamontować oprawę na ścianie budynku, w zupełności wystarczy Ci produkt z parametrem IP55. W przypadku oświetlenia znajdującego się na niezadaszonym tarasie najlepiej sprawdzą się lampy o stopniu ochrony IP65, które nie stracą swoich właściwości pod wpływem silnej strugi wody.

Oprawy zewnętrzne – z jakich materiałów się je wykonuje?

Nie ulega wątpliwości, że nie każdy materiał sprawdzi się w miejscu, które jest narażone na działanie czynników pogodowych. Trzeba więc wybrać taki, który nie ulegnie korozji pod wpływem deszczu i nie wypłowieje na skutek działania intensywnego promieniowania UV, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo elektrycznym mechanizmom, które znajdują się w środku oprawy. Dobrym wyborem będzie tutaj stal szlachetna pokryta antykorozyjną powłoką z niklu. Możesz też sięgnąć po lampy wykonane z PCV, lecz upewnij się, że są dobrej jakości – powinny być szczelne tak, aby wilgoć nie miała dostępu do wnętrza produktu.

Złote zasady zewnętrznej instalacji oświetleniowej

Projektując i instalując zewnętrzną instalację elektryczną, powinieneś przestrzegać kilku zasad. O czym nie można w tej sytuacji zapomnieć? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki, które zebraliśmy poniżej:

– zewnętrzna instalacja elektryczna nie powinna nigdy być podłączona do tego samego obwodu co instalacja wewnątrz domu. Dlaczego? W ogrodzie niełatwo o uszkodzenie kabli czy opraw oświetleniowych – ich zniszczenie może z kolei uszkodzić całą instalację. Jeśli jednak będzie ona oddzielona od instalacji domowej, nie spowoduje to wyłączenia prądu w domu;

– koniecznie zabezpiecz zewnętrzny obwód funkcjonalnymi wyłącznikami przeciwprzeciążeniowymi oraz różnicowo-prądowymi – akcesoria ta wykryją ewentualne nieprawidłowości w przepływie prądu i odetną zasilanie, zapobiegając tym samym trwałemu uszkodzeniu instalacji;

– w zewnętrznej instalacji oświetleniowej nie powinno się stosować tych samych przewodów co w domu – nie są one bowiem przystosowane do używania w miejscu narażonym na działanie czynników pogodowych. Na rynku możesz się jednak spotkać ze specjalnymi, bezpiecznymi kablami, które sprawdzą się w tej sytuacji. Możesz także wykończyć standardowe kable specjalnymi, wodoszczelnymi osłonkami, które ochronią je przed zamoczeniem.

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl