skip to Main Content

Wybieramy drzwi i klamki do domu!

Wybieramy Drzwi I Klamki Do Domu 1

Drzwi – zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrzne – stanowczo wpływają na wygląd naszego mieszkania czy domu. Odpowiadają zwykle za pierwsze wrażenie. Jednak ich zakup wcale nie jest prosty. Czym kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy.

Drzwi zewnętrzne

Do produkcji drzwi wejściowych wykorzystuje się najczęściej aluminium, drewno i stal. Drewno jest naturalnym i eleganckim materiałem, jednak wymagać będzie regularnej konserwacji, gdyż średnio znosi wilgoć. Powierzchnię takich drzwi trzeba raz na czas zeszlifować i malować. Drzwi aluminiowe nie wymagają konserwacji ani malowania. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie wymagają też – jak wersje drewniana i stalowa – żadnego dodatkowego zadaszenia, dają więc większą swobodę aranżacyjną. Drzwi stalowe są coraz popularniejsze. Zapewniają doskonałą izolację, są mocne i dają poczucie bezpieczeństwa. Obok materiałów wykończeniowych warto zastanowić się też nad tym, w którą stronę drzwi mają się otwierać, czy są dobrze izolowane termicznie oraz czy zapewnią Ci spodziewaną ochronę. Może warto rozważyć też zabezpieczenia antywłamaniowe?

Klamki do drzwi zewnętrznych

Klamka to przede wszystkim dekoracyjny dopełniacz drzwi. Bez problemu znajdziesz zestawy gotowe (klamka z drzwiami), ale więcej opcji dostaniesz, wybierając osobno i jedno, i drugie. Możesz zdecydować się na klamki chromowane, kryształowe, mosiężne, niklowane, PCV, stalowe czy szklane. W bogatej ofercie znajdziesz klamki tradycyjne (najczęściej w kształcie łuku lub zupełnie proste), stylizowane (zwykle mosiężne z bogatymi motywami roślinnymi albo płaskorzeźbami) lub designerskie (np. z barwionym szkłem lub wysadzane kamieniami). Kolejną decyzją do podjęcia będzie też wybór szyldu i rozety. Rozeta to osłona otworu w drzwiach, szyld zaś służy do osłaniania zamka.

Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi wewnętrznych to nie lada wyzwanie. Trzeba ich zamówić więcej niż jedną parę i dobrać tak, by jak najbardziej zgadzały się z aranżacją całej przestrzeni domowej. Drzwi do łazienki mogą różnić się od tych do kuchni, a drzwi od spiżarni z pewnością nie będą takie jak te do salonu czy sypialni. Twoje drzwi mogą być płaskie, modułowe, przesuwane, łamane lub szklane. Musisz zastanowić się nad materiałem, z którego mają być zrobione (drewno, płyta, fornir, okleina, a może szkło?), odpowiednio przemyśleć kolor i ewentualne dekoracje. Zdecydować, czy i które z nich mają mieć zamki oraz w którą stronę powinny się otwierać. Pocieszające jest to, że samo ich założenie nie należy do rzeczy trudnych. Montaż drzwi wewnętrznych – jak zrobić to szybko i sprawnie? Będziesz potrzebować gwoździ, kotwy, klinów, nożyka, pianki montażowej, silikonu i taśmy malarskiej.

Zanim złożysz zamówienie

Zanim udasz się do salonu sprawdź najpierw wymiary otworów drzwiowych, aby dobrać odpowiednią szerokość drzwi i ościeżnicy. Ustal wszystkie potrzeby wspomniane powyżej. Dowiedz się też, co dokładnie wchodzi w skład Twojego zakupu. Czy w cenę wliczone są ościeżnica, listwa maskująca i zamek.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl