skip to Main Content

Jakość powietrza w Polsce – bądź z nią codziennie na bieżąco!

Jakosc Powietrza

Od kilku lat media regularnie informują nas o złej jakości powietrza panującej w naszym kraju. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest smog – cichy zabójca, który jest jedną z przyczyn wzrostu zachorowań na nowotwory, alergie oraz choroby układu oddechowego. Mimo tego, że smog kojarzy się większości z nas głownie z dużymi miastami oraz ośrodkami przemysłowymi, to występuje on praktycznie w całej Polsce. Istotną rolę w przeciwdziałaniu smogowi oraz jego negatywnemu wpływowi na organizm człowieka odgrywa wiedza na temat istnienia zagrożenia. Dzięki monitorowaniu stanu powietrza, jego jakość ma bowiem znacznie większe szanse poprawy.

Jakość powietrza w Polsce – gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone?

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy południowych regionów naszego kraju, w tym następujących miast: Kraków, Rybnik, Katowice i Żywiec. Smog jest powszechnie obecny w miesiącach zimowych także w dużych aglomeracjach miejskich, do których należy Warszawa, Wrocław i Poznań.

Główną przyczyną występowania smogu w naszym kraju jest działalność przemysłowa, wzmożony ruch samochodowy oraz palenie słabej jakości opałem (w tym niestety także śmieciami) w przydomowych piecach. W ten sposób cząsteczki zanieczyszczeń, pyły oraz substancje chemiczne trafiają do atmosfery tworząc toksyczną chmurę, która z powodu braku wiatru pozostaje zawieszona nad okolicą skutecznie zatruwając ludzi i zwierzęta.

Smog niejedno ma imię – smog londyński i smog typu Los Angeles w Polsce

Wyróżniamy dwa rodzaje smogu. Pierwszym z nich jest smog londyński, który swoją nazwę zawdzięcza wielkiemu smogowi, który zimą 1952 r. w Londynie zabił ponad 12 tys. osób w przeciągu kilku zaledwie dni. Smog londyński w Polsce tworzy się głownie w miesiącach zimowych, a do jego powstawania przyczynia się bezwietrzna pogoda, mgła oraz zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu. Smog londyński w naszym kraju można zaobserwować praktycznie wszędzie, występuje m. in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu.

Drugim rodzajem smogu jest smog typu Los Angeles, inaczej nazywany smogiem fotochemicznym. Ta jego odmiana pojawia się w naszym kraju głównie w miesiącach letnich. Jego powstawaniu sprzyjają bowiem wysokie temperatury powietrza oraz wzmożony ruch samochodowy. Z tego powodu smog typu Los Angeles można w Polsce zaobserwować głównie w dużych aglomeracjach miejskich w okresie wakacyjnym. Smog typu Los Angeles najczęściej występuje w Warszawie oraz Krakowie – dwóch największych polskich miastach.

Jak bronić się przed negatywnym oddziaływaniem smogu na nasz organizm?

Zarówno smog londyński, jak i smog fotochemiczny typu Los Angeles wywierają zgubny wpływ na zdrowie oraz życie człowieka. Lekarze ostrzegają bowiem, że oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem znacznie podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru mózgu oraz jest przyczyną złego samopoczucia, obniżenia odporności oraz wielu innych chorób. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, dzieci oraz kobiet w ciąży.

Mimo tego, że ze smogiem bardzo trudno jest skutecznie walczyć, każdy z nas ma szansę, aby chronić siebie i swoich bliskich przed jego zgubnym wpływem. W walce ze smogiem istotna jest bowiem nie tylko świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą zła jakość powietrza w Polsce, ale także wiedza na temat jego aktualnego stanu. Zdając sobie bowiem sprawę z tego, jakim powietrzem oddychamy danego dnia, mamy większe szanse, aby ustrzec się przed jego negatywnym wpływem na nasze zdrowie. Każdy z nas może poznać aktualną jakość powietrza w Polsce na Airly –  portalu, który dzięki sieci sensorów rozmieszczonych w całym kraju dostarcza wszystkim mieszkańcom aktualnych danych pomiarowych powietrza.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl