skip to Main Content

Ogród pełen kwiatów – jakie odmiany wybrać?

Kwiaty

Rośliny cebulowe są naprawdę piękne i przy przestrzeganiu podstawowych zasad pielęgnacji nietrudne w utrzymaniu. Jednak, w jakie odmiany zainwestować, aby móc cieszyć się kwitnącym ogrodem przez całą wiosnę? Jakie rośliny towarzyszące do nich dobrać, aby po przekwitnięciu nie było pustych miejsc i nieestetycznego efektu. Z pewnością na samym początku trzeba zainwestować w cebule kwiatowe i bulwy.

Czosnki ozdobne udekorują twój ogród pięknymi kulistymi kwiatostanami

Czosnki ozdobne podobnie, jak większość roślin cebulowych sadzi się na początku października. Lubią przepuszczalną i próchniczą glebę, a także słoneczne stanowisko. Występują w tak wielu rodzajach, że można z nich samych stworzyć spektakularny ogród. Jednak ze względu na krótki okres kwitnienia w czerwcu, lepiej posadzić je razem z niewysokimi bylinami, np. ozdobnymi trawami. Oczywiście sadząc czosnki ozdobne, ze względu na duże cebule kwiatowe, trzeba pozostawiać jakieś 20 cm odstępu i sadzić je na głębokości 15 cm. Czosnki ozdobne mogą zakwitnąć w wielu kolorach. Można zakupić cebulki kwiatowe odmian żółtych, różowych, fioletowych, niebieskich, białych, a nawet bordowych. Taka różnorodność kolorystyczna zachwyca, podobnie jak zróżnicowanie w wyglądzie kwiatostanów. Niektóre z nich tworzą kule z drobnymi kwiatami, a inne opadające lekko półkoliste kwiatostany z dzwonkowatymi pąkami. Podobnie jak cebule kwiatowe tulipanów, również te czosnków należy przechowywać po przekwitnięciu liści do jesieni w odpowiednich warunkach, czyli temperaturze najpierw ok. 20 stopni, a potem ok. 17 stopni, przykryte trocinami. Można je nawozić w okresie kwitnienia.

Szafirki – szlachetne kwiaty w twoim ogrodzie

Oprócz czosnków ozdobnych, kwitnących w czerwcu, do ogrodu warto wybrać szafirki, którymi cieszyć będziemy się na przełomie kwietnia i maja, czyli dokładnie w tym samym czasie, co w przypadku wczesnych odmian tulipanów. Cebulki kwiatowe szafirków trzeba wybierać starannie, a przed posadzeniem sprawdzić czy nie ma na nich żadnych plam. Szafirki posiadają piękne, stożkowate kwiatostany, które tworzą opadające lekko pąki przypominające dzwonki lub grona. Kolorystyka jest bardzo wiosenna. Wśród szafirków dominują róże, fiolety i błękity, choć można znaleźć cebulki kwiatowe, z których wyrosną białe lub żółte kwiatostany. Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, póki nie będą rosły zbyt gęsto. Świetnie będą wyglądać w otoczeniu czosnków ozdobnych o podobnej kolorystyce, tworząc jednolitą aranżację ogrodu.

Szachownice – kwiaty schowane pod zielonym pióropuszem

Niezwykle efektownie prezentują się szachownice, czyli kolejne rośliny cebulowe, które warto mieć w swoim ogrodzie. Są przeciwieństwem tulipanów, gdyż ich pełne kwiatostany zamiast piąć się ku górze, opadają pod cienkimi liśćmi, przypominającymi zwieńczenie palmy. Wybierając cebule kwiatoweszachownicy można mieć doskonałe kwiaty w bardzo oryginalnych barwach, np. czarnej czy pomarańczowej, które świetnie uzupełnią kolorowy ogród. Należy pamiętać, że cebulki kwiatowe szachownicy sadzi się wcześniej niż innych roślin cebulowych, gdyż ma to miejsce w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Kwitną w podobnym czasie, co tulipany.

Tulipany – znane i lubiane

Oczywiście w ogrodzie wypełnionym kwiatami cebulowymi nie może zabraknąć tulipanów. Można postawić na różne odmiany, dzięki czemu będą kwitły zarówno z czosnkami ozdobnymi, szafirkami czy szachownicami. Tulipany podobnie jak inne rośliny cebulowe należy ogławiać, również wtedy kiedy liście i kwiaty zaczynają usychać, aby choroba nie przeniosła się na inne kwiaty. Oczywiście same rośliny cebulowe to nie wszystko, gdyż dołączyć do nich mogą byliny całoroczne, które doskonale uzupełniają braki kwiatów po przekwitnięciu i cieszą oczy również latem.

Stworzenie ogrodu pełnego kwiatów nie musi być wyzwaniem, jeśli przestrzegamy warunków sadzenia, odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami czy też odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać o nie podlewaniu liści, gdyż w ten sposób grzyb może przedostać się do cebul kwiatowych i je zniszczyć. Nie można przenawozić tulipanów ani żadnych innych roślin cebulowych, jak i nadmiernie ich podlewać. Nadmierna wilgoć jest wrogiem dobrego wzrostu cebulek kwiatowych, dlatego na zimę okrywa się je warstwą kory, a w przypadku szachownicy również liści.

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl