skip to Main Content

Domowe i naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie!

Domowe Sposoby Na U015blimaki

Ci z nas, którzy posiadają własne domy jednorodzinne wiedzą bardzo dobrze, że utrzymanie tam porządku i ładu jest dużo trudniejsze i wymaga większych nakładów energii. Podobnie jest w przypadku ogródka.

 Pielęgnacja i doglądanie prawidłowego stanu i rozwoju wymaga wiele pracy i jakby tego było mało musimy się jeszcze zmagać z przeróżnymi szkodnikami, które ostrzą zęby na nasze uprawy. Jednym z najpopularniejszych wrogów naszych ogrodów są właśnie ślimaki, dlatego teraz przedstawimy wam szereg domowych sposobów jak radzić sobie z tymi mięczakami!

Prewencja

Bardzo skuteczne jest odpowiednie przygotowanie ogrodu tak, by nie nawiedziła nas plaga szkodników. Powinniśmy regularnie kosić trawę, wyrywać chwasty, w szczególności pokrzywy. Sprzątajmy wolno leżące gałęzie i inne rośliny, które mogły by stanowić dla nich dobre schronienie. Warto również w słoneczny dzień przekopywać płytko motyczką ziemię tak, by wydostać jaja ślimaków na powierzchnie, gdzie wyschną i żaden ślimak się z nich nie wykluje.

Bariera mechaniczna

Jeśli zauważymy że ślimaki preferuje konkretny rodzaj roślin w naszym ogródku można spróbować stworzyć dookoła nich barierę zrobioną na przykład z pokruszonych skorupek jajek, drobnych, ostrych kamyczków czy trociny, które sprawią że ślimaki nie będą w stanie się przedrzeć poważnie się nie raniąc. Można także zastosować żywą barierę stworzoną z roślin, których szkodniki nie tolerują są nimi między innymi szałwia lekarska, majeranek, trybula, czosnek, gorczyca czy cebula zwyczajna

Piwo

Niezwykle skutecznym sposobem na wyłapywanie ślimaków jest wykorzystanie piwa, które ślimaki wręcz uwielbiają. Należy na głębokości około jednego centymetra zakopać słoik wypełniony mniej więcej w jednej trzeciej piwem. Szkodniki zwabione zapachem wpadną do pułapki. Należy jednak użyć odpowiednio wysokiego słoika by się nie wydostały oraz pamiętać o regularnym opróżnianiu pułapki. Dla zwiększenia skuteczności można rozstawić kilka pułapek rozsianych po ogrodzie.

Stare deski

Innym sposobem jest stworzenie ze starych desek pułapki a mianowicie miejsca wilgotnego i zacienionego w którym umieszczamy jakiś wabik na przykład sałatę. Mamy pewność że codziennie będziemy usuwać z niego sporą ilość ślimaków.

Kawa i naturalni wrogowie

Można wypróbować także spryskanie roślin rozcieńczoną kawą lub zatroszczenie się o obecność naturalnych wrogów ślimaków jakimi są na przykład myszy ropuchy czy jaszczurki.

Wiaderko 🙂

Chyba najstarsza metoda polegająca na wyruszeniu w ogród podczas deszczowego i wilgotnego dnia, kiedy ślimaków jest najwięcej. Należy wyzbierać je wszystkie a następnie wywieźć z dala od naszej posesji.

Żel na ślimaki

Można również zakupić żel przeciwko ślimakom firmy Target Natural, który jest nieszkodliwy zarówno dla roślin, ślimaków jak i ludzi, zatem można go stosować nawet koło roślin, które będziemy później spożywać. Zasada działania jest prosta: tworzymy z żelu swego rodzaju ciągły, nieprzerwany mur dookoła konkretnych roślin, bo ciężko wyobrazić sobie otoczenie całego ogrodu, choć według producenta 800 ml wystarcza na stworzenie 40 metrowej bariery. Skutecznie odstrasza on ślimaki które nie są w stanie go przebyć a my cieszymy się niezniszczonymi roślinami.

Należy jednak pamiętać by przed użyciem pozbyć się wszystkich szkodników z terenu który zamierzamy otoczyć barierą!

Choć należy mieć w pamięci iż są to w większości domowe sposoby i ich skuteczność może nie być stuprocentowa, to mam nadzieje że korzystając z tych pomysłów uda wam się zmniejszyć plagi niepożądanych ślimaków 🙂

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl