skip to Main Content

Domowe sposoby na mszyce

Fotolia 44778668 Domowe Sposoby Na Mszyce

Prawdopodobnie wielu z nas, oczywiście mam na myśli osoby posiadające własne domy z ogródkami wie, że utrzymanie wszystkich w dobrej formie naszych roślin, nie ważne czy są to rośliny uprawne, czy też ozdobne, wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i niestety i tak nie gwarantuje nam stuprocentowego sukcesu.

Często bowiem jak na złość naszym szczerym intencjom i staraniom rośliny nawiedzają różne choroby i wszelkiej maści szkodniki. Kluczem do cieszenia się pięknym i zdrowym ogrodem jest wiedza na temat tego jak dbać o rośliny i co ważniejsze jak przeciwdziałać szkodnikom takim jak mrówki, ślimaki czy mszyce. Dzisiaj będziemy trochę więcej mówić właśnie o mszycach, a konkretnie o tym jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami, czyli takimi, które nie wymagają użycia środków chemicznych, ponieważ środki te potrafią również być bardzo niebezpieczne. Zapraszam do lektury!

Mszyce

To jedne z najpopularniejszych szkodników spotykanych w ogrodach ozdobnych, na warzywach a nawet kwiatach uprawnych. Pojawiają się nagle, a jednocześnie bardzo szybko rozmnażają. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru wyrządzają bardzo wiele szkód. Wysysają soki z młodych pędów, kwiatostanów oraz pąków kwiatowych. Ich żerowanie może doprowadzić do zahamowania wzrostu młodych roślin, skarlenia i spadku jakości plonów w przypadku warzyw. W trakcie żeru mszyce wydzielają tak zwaną spadź, na której szybko rozwijają się choroby grzybowe roślin.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że z naszego punktu widzenia ich szkodliwość jest bardzo dużo, dlatego właśnie natychmiast po ich pojawieniu się należy zająć się ich zwalczaniem! Oto kilka domowych sposobów:

Rośliny odstraszające

Jak niemal każde owady mszycie nie lubią konkretnych gatunków roślin, dlatego warto zatroszczyć się o to, by pomiędzy naszymi roślinami zasadzić takie, które będą je odstraszać. A są to między innymi: cebula, czosnek, mięta, zaś z roślin ozdobnych lawenda.

Wywary i wyciągi

Przedstawimy wam teraz kilka pomysłów na to, jak wykonać domowej roboty preparaty do oprysku roślin na bazie różnych roślin:

  • Cebula – należy pokroić w kawałki około 90 gram cebuli i zalać ja 10 litrami wody, a następnie gotować przez około pół godziny na małym ogniu, W ten sposób stworzymy wywar. Warto wiedzieć, że jeśli będzie on zamknięty w szczelnym pojemniku i odstawiony w ciemne miejsce zachowa swoje właściwości przez około dwa miesiące.
  • Czosnek – wyciąg z czosnku tworzymy wyciskając 30 dag czosnku i mieszając z 10 litrami wody. Mieszankę należy pozostawić na 24 godziny po czym spryskać rośliny. W odróżnieniu od wywaru wyciągi mają właściwości odstraszające przez krótki czas dlatego należy je zużywać zaraz po sporządzeniu.
  • Mniszek lekarski – należy 35 daf liści mniszka zalać 10 litrami wody i po trzech godzinach wykonać oprysk.

Trzeba nam wiedzieć, że żadne z wymienionych wyciągów, czy wywarów nie są szkodliwe dla roślin, dlatego też opryski powinny być dość obfite, jeżeli mają być skuteczne.

Oprysk z szarego mydła

Możemy również wykonać oprysk na bazie szarego mydła w tym celu szare mydło (potasowe) w ilości 250 gram rozpuszczamy w litrze ciepłej wody i po ostygnięciu wykonujemy oprysk. Płynne mydło potasowe można nabyć także w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Naturalni wrogowie

Możemy również zadbać o to, by w naszym ogrodzie pojawiły się owady pożyteczne, a mianowicie takie, które są naturalnymi wrogami. Są to między innymi biedronki i złotooki.

Pewnie część z was po przeczytaniu tego tekstu dość sceptycznie zapatruje się na skuteczność proponowanych sposobów. Faktem jest że mogą nie być tak skuteczne jak chemiczne preparaty, jednak myślę, że warto dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji o użyciu chemicznych preparatów, gdyż wypleniają one także owady pożyteczne a ponadto są szkodliwe dla środowiska. Ostateczna decyzja zawsze należy do was i każdy sam musi ocenić na czym bardziej mu zależy.

Ja jednak z tego miejsca serdecznie zachęcam do wypróbowania domowych sposobów!

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl