skip to Main Content

Choinka świąteczna, żywa czy sztuczna?

Fotolia 67952842 Choinka

Pewnie wielu z nas wielu z nas rozpoczyna przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia z dużym wyprzedzeniem, by nie musieć później w szaleńczym tempie biegać i wszystko załatwiać.

Dodatkowo jesteśmy we wszelkich środkach masowego przekazu takich jak telewizja czy internet atakowani reklamami nawiązującymi do świąt mniej więcej od początku listopada. Galerie handlowe miesiąc wcześniej są już ozdobione a z radia co i rusz słychać świąteczne piosenki. Moim zdaniem należy zachować w tym wszystkim umiar i zdrowy rozsądek, ponieważ nie jest niczym złym wcześniejsze przygotowanie się na święta, jednak czasami w uporczywe przypominanie o Świętach w celach handlowych staje się już ponurą parodią.

Większość z nas ma niemalże co roku dylemat czy kupować żywą choinkę czy też może zdecydować się na sztuczną. Zastanawiamy się która jest lepsza i która bardziej nam odpowiada. W tym tekście przedstawimy wam wady i zalety każdej z możliwości dzięki czemu podjecie decyzji będzie dla was dużo prostsze i bardziej świadome.

Żywa choinka 

Warto na początku wspomnieć, że drzewo w bardzo wielu kulturach uznawane jest za symbol życia, odradzania się I płodności. Czyli jest pod względem symboliki bardzo bliskie Świętom Bożego Narodzenia, podczas których przecież świętujemy narodziny Boga.

Dlatego też żywa choinka, jako nawiązanie do wieloletnich tradycji, wprowadza do domu niesamowitą atmosferę i świąteczny klimat – czujemy jej zapach, widzimy żywe bardzo igieł. W przeciwieństwie do sztucznych wyrobów każda żywa choinka jest inna, niepowtarzalna. Jeśli chodzi o wpływ kupowania żywej choinki na środowisko, to nieprawdą jest, że kupując choinkę niszczymy lasy, ponieważ drzewa te pochodzą ze specjalnych plantacji, a korzenie pozostałe po wycięciu choinki stanowią dobrą biomasę, która przekształca się w próchnicę, jednocześnie użyźniając glebę.

Po świętach można choinkę przerobić i dodać do kompostu, lub po prostu wyrzucić ponieważ drzewko szybko się rozłoży.

Jeżeli drzewko było w doniczce, przy prawidłowej pielęgnacji można je wsadzić do ogrodu.

Z dugiej strony jak wszystko żywa choinka ma równeiż swoje wady – jest stosunkowo droga, co generuje dodatkowy wydatek, których w tym okresie I tak nam nie brakuje. Dodatkowo będą opadać z niej igły, które trzeba będzie sprzątać, jednak moim zdaniem w porównaniu z niezwykłą atmosferą świąt, jaką tworzy w domu żywa , odzobiona choinka nie są to szczególnie duże przeszkody.

Choinka sztuczna

Jej największą zaletą jest na pewno to, że jest wielokrotnego użytku, co oznacza dla nas tyle, że płacimy raz, a będziemy mogli jej używać przez wiele kolejnych lat. Kolejną jej zaletą jest fakt iż nie wymaga żadnej opieki, czy pielęgnacji – nie musimy troszczyć się o to by miała dostęp do wody, albo sprzątać opadających igieł.

Z kolei największą wadą sztucznych choinek jest fakt iż są zupełnie nie ekologiczne… ponieważ składają się zwykle z tworzyw sztucznych, których produkcja jak i utylizacja jest wielce szkodliwa dla środowiska – rozkładanie sztucznej choinki zajmuje ponad 400 lat! Zostaje tutaj unaoczniony fakt, że sztuczna choinka to po prostu plastik, który nigdy nie może równać się prawdziwemu drzewu.

Myślę, że kluczowe przy podejmowaniu decyzji jaką choinkę wybrać jest uświadomienie sobie jakie są nasze priorytety. Czy wolimy mieć tą kwestie załatwioną szybko, tanio i na długie lata, czy też wolimy wydać więcej pieniędzy, ale otrzymać za to dużą pomoc przy tworzeniu unikalnej, świątecznej atmosfery w naszych domach.

Decyzja należy do was!

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl