skip to Main Content

Jak dbać o rośliny jesienią i zimą

Jak Dbau0107 O Rou015bliny Jesieniu0105 I Zimu0105

Pielęgnacja domowych roślin w okresie jesiennym oraz zimowym wygląda zupełnie inaczej niż w czasie sezonu wegetacyjnego czyli okresu do którego zaliczamy wiosnę oraz lato.

Według naturalnego cyklu biologicznego roślin powinny one w czasie jesieni oraz zimy wejść w stan spoczynku. W teorii powinniśmy ograniczyć nieco dostęp do światła, obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, gdzie się one znajdują a także zmniejszyć ich podlewanie i zrezygnować z ich nawożenia.

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że wykonanie wszystkich tych wymagań wydaje się być bardzo ciężkie, lub wręcz niemożliwe. Jest jednak kilka aspektów, na które mamy wpływ, a które jednocześnie mogą ułatwić roślinom przetrwanie tego trudnego dla nich okresu.

Zwiększyć ilość dostarczanego światła

W zimie dzień staje się coraz krótszy przez co automatycznie maleje ilość światła z którego mogą korzystać. W konsekwencji rośliny doniczkowe mogą powoli zacząć tracić liście, a nawet zacząć zamierać.

 

 

Aby obrócić ten niekorzystny bieg wydarzeń należy zatroszczyć się o to by rośliny były ustawione jak najbliżej okien. Warto również pomyśleć o zdjęciu firanek, które zatrzymują dużą ilość światła słonecznego. Innym czynnikiem, który może przeszkadzać roślinom w odbieraniu światła jest osadzający się na ich liściach kurz. Warto od czasu do czasu przetrzeć liście wilgotną szmatką, bądź gąbką, jednak nie wolno tego robić w przypadku roślin, których liście są pokryte włoskami lub kutnerem!

 

 

Temperatura tez jest bardzo ważna 

Konsekwentnie by stworzyć roślinom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych powinniśmy obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniach. Trudno jest jednak nam wyobrazić sobie sytuację, w której mieliby żyć w mieszkaniach, czy domach w których panuje temperatura rzędu 16 – 18 stopni. Aby znaleźć kompromis możemy przestawić rośliny na parapety, jeżeli nie znajdują się pod nimi gorące kaloryfery.

Nieszczelności, które znajdują się w niemal każdych oknach powinny sprawić, że środowisko temperaturowe roślin się obniży. Musimy jednak zwrócić uwagę, że uchylanie okien powoduje nagłe zmiany temperatury może również zrujnować nasze rośliny. Dlatego na czas wietrzenia rośliny przenośmy z dala od okiennic.

Nie zapomnijmy o podlewaniu

W okresie zimowym zapotrzebowanie roślin na wodę zdecydowanie maleje, dlatego bardzo istotne jest to by mieć na uwadze, że nadmiar wody jest w tym czasie bardziej szkodliwy niż jej niedostatek. Warto także zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, szczególnie na początku okresu grzewczego, gdy rośliny nie przywykły jeszcze do bardziej suchego powietrza. Warto więc od czasu do czasu spryskiwać rośliny rozproszoną wodą. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w elektryczny nawilżacz powietrza.

Nawożenie

Często jest stawiane pytanie czy w okresie zimowym powinno się nawozić rośliny. Zgodnie z tokiem myślenia przedstawionym we wstępie nie powinniśmy tego robić, jeżeli warunki w których przebywają rośliny są bardzo zbliżone do naturalnych. Jednak nie jest niespodzianką, że stworzenie takich warunków często jest fikcją, ponieważ zazwyczaj w pomieszczeniach w których przebywamy panuje zbyt wysoka temperatura. Dlatego też skoro zmuszamy rośliny do wegetacji powinniśmy je również nawozić. Oczywiście nawożenie powinno być znacznie mniej intensywne niż w okresie wiosny i lata. Poleca się nawozy rozpuszczane w wodzie, lub też nawozy o przedłużonym działaniu.

Pielęgnacja roślin domowych w okresie zimowym jest zdecydowanie trudniejsza niż latem. Wymaga bowiem od nas więcej pracy oraz uwagi.

Jednocześnie nie są to czynności, które przekraczają możliwości przeciętnego entuzjasty domowych roślin i kwiatów, dlatego warto zwrócić uwagę na sposoby pielęgnacji, by cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok!

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl