skip to Main Content

Styl toskański – czy na pewno tak pełny słońca? Sprawdzamy!

WitrynaJosephinedrzwiowa

Estetyka toskańska, jak wiele konwencji wnętrzarskich, nie jest zupełnie jednoznaczna. Włoski region, z którego pochodzi stylistyka, łączy w sobie wpływy śródziemnomorskie.

Wyraziste metalowe zdobienia rodem z Hiszpanii w połączeniu z klimatem wiejskiej, pełnej światła prowansalskiej chaty.

Czy styl toskański ma jednak na samo słoneczny charakter jak aranżacje ze wspomnianych regionów? Zobaczmy.

Rustykalne i śródziemnomorskie w dawnym stylu – tak określa się często wnętrza toskańskie. Wydaje się, że domki umiejscowione nad skąpanym w słońcu wybrzeżem powinny być pełne światła i wyposażenia w jasnych barwach. Styl toskański jest jednak dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać…

Chłodne materiały – kamień i metal

Klimatyczne piwniczki wypełnione doskonałym winem – właśnie z tego słynie Toskania. W słynnych winiarniach z tego regionu panuje chłód, tak potrzebny mieszkańcom upalnego regionu. Tę atmosferę ulgi w stolicy wysokich temperatur przynoszą materiały takie jak kamień czy metal.

Właśnie dlatego ściany we wnętrzach w stylu toskańskim wyłożone są często surową cegłą czy gipsowym wykończeniem. W aranżacjach inspirowanych tym regionem wykorzystuje się również celowo postarzane elementy. Kamień można użyć także na nieco mniejszą skalę, chociażby w dodatkach takich jak dekoracyjne tace czy misy.

Bardzo charakterystyczne dla stylu toskańskiego jest także wykorzystanie zdobień i elementów metalowych. Wieszaki, np. te proponowane przez Dekoria.pl, ramy u wezgłowia łóżka, stoliki, a nawet klamki czy haczyki powinny przykuwać uwagę ciemnym kolorem i finezyjnym kształtem, najlepiej inspirowanym naturą.

Przywiązanie do natury, czyli bogactwo drewna

Wnętrza Toskanii znane są z tego, że wykończenia stropów tradycyjnie pozostają drewniane. Poprzeczne belki na suficie wykorzystywane przez dekoratorów wnętrz zapewniają przytulną, ciepłą atmosferę bliskości z naturą. Wspomniany materiał można oczywiście użyć do wyposażenia pomieszczeń. Jak powinny wyglądać toskańskie meble?

W odróżnieniu od stylu prowansalskiego w estetyce rodem z środkowych Włoch królują meble o ciemniejszym wybarwieniu drewna. Stąd też aranżacje toskańskie nie są tak jasne jak nawiązujące do francuskich wystroje Prowansji. Obie konwencje czerpią jednak inspiracje z wiejskich chat i natury.
Komody, witryny czy stoliki kształtem, strukturą i niekiedy kolorem mogą przypominać meble należące do stylu kolonialnego lub klasycznego, toskańskie odznaczają się jednak bardziej subtelnym charakterem.

Warto także pamiętać, że meble w stylu toskańskim powinny mieć dobrze dopracowaną, gładką powierzchnię. Chropowate struktury w tej konwencji nie są mile widziane. Ponadto niezwykle ważną rolę odgrywają elementy wykończeniowe, które powinny być wykonane z metalu. Mowa o wszelkiego rodzaju uchwytach i ozdobnikach.

Neutralna paleta – toskańskie barwy ziemi

W toskańskim wnętrzu także kolorystyka powinna nawiązywać do natury. Typową gamą kolorystyczną występującą w tych rejonach są odcienie ziemi: szary, żółty, piaskowy, lekko brązowy.
Należy pamiętać, że w takiej aranżacji wykorzystuje się zgaszone kolory. Mogą one być lekko nierównomierne, dzięki czemu wprowadzą do aranżacji element shabby chic. Na takim tle najlepiej zaprezentują się ciemne drewniane meble i metalowe wykończenia.

Poza ścianami i podłogami w takich odcieniach można również wybrać dekoracje. Ceramiczne dodatki, takie jak świeczniki i podgrzewacze nawiązujące do stylu rzymskiego czy tkaniny w odcieniach beżu i zgaszonej zieleni.

Więcej inspiracji do stworzenia stylowej przestrzeni domowej znajduje się na stronie Dekoria.pl

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl