skip to Main Content

Jadalnia – jak urządzić ją w małym, a jak w dużym domu?

Meble Kolonialne

Niezależnie od tego, jak dużo przestrzeni mamy w naszym domu, spotykamy się z innymi przy stole. Warto wobec tego zadbać o odpowiednią aranżację jadalni, aby wspólne spotkania były za każdym razem komfortowe. O czym powinniśmy pamiętać?

Aktualnie, w nowych projektach domów jednorodzinnych, coraz częściej jadalnia postrzegana jest jako element strefy dziennej, zwykle w części salonu lub na pograniczu salonu oraz kuchni, gdy projekt zakłada aneks kuchenny. Coraz rzadziej jadalnia jest oddzielnym pomieszczeniem, co ma też swoje zalety. Oszczędzamy wtedy przestrzeń, a brak podziałów powoduje, że wnętrza są bardziej otwarte i jasne.

Stół – centrum jadalni

Bez wątpienia najważniejszym elementem w jadalni jest stół. To on nadaje charakteru całej przestrzeni. Najlepiej, aby stół stanął tak, abyśmy mieli dostęp do niego z każdej strony. Wielkość stołu powinna być przy tym dopasowana do liczby domowników oraz do dostępnej przestrzeni. Oczywiście, nie musimy kupować stołu bardzo dużego – ciekawym pomysłem będzie nowoczesny stół rozkładany, który w kilka chwil uzyska dodatkowe wolne miejsca.

W dużych przestrzeniach mamy praktycznie wolną rękę, dlatego możemy pozwolić sobie na większy stół – kwadratowy, prostokątny, a także owalny czy okrągły. Gdy jednak wnętrze jest mniejsze, będziemy musieli pójść na kompromisy. Do mniejszych wnętrz, wbrew pozorom, świetnie nadają się stoły okrągłe, które są bardziej ustawne. Wtedy, gdy dom ma aneks kuchenny, możemy też wykorzystać przestrzeń pomiędzy nim a salonem do wydzielenia małej jadalni. W najmniejszych mieszkaniach możemy z kolei pomyśleć o wykorzystaniu bufetu zamiast jadalni.

salon jadalnia2

Nie zapominaj o oświetleniu

Jeżeli interesuje cię kompleksowa aranżacja jadalni, nie zapominaj o tym, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni. Warto, aby jadalnia posiadała naturalne oświetlenie – dobrze, by strefa jadalni znajdowała się przy tarasie albo przy balkonie. Możemy też spotkać się z wykuszami w jadalniach, które pięknie rozświetlają przestrzeń.

Gdy z kolei chodzi o odpowiednie oświetlenie jadalni, pomyślmy o lampach niżej podwieszanych. Nie powinny być one jednak zbyt duże, aby nie przytłoczyć wnętrza. Możemy też zdecydować się na mniejsze lampy i powiesić je w rzędzie nad blatem. Mniejsze lampy powinny wisieć minimum 50-60 centymetrów nad nim, z kolei te większe od 75 do nawet 90 centymetrów wyżej.

W sieci można znaleźć już teraz wiele propozycji na wykończenie salon, min. portal Dom.pl – to tutaj inspirujące fotografie pomogą w przygotowaniu własnego, idealnego miejsca do spotkań z rodziną i znajomymi.

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl