skip to Main Content

Szkodniki kwiatów doniczkowych

Begonias

Szkodniki kwiatów doniczkowych bardzo często atakują nasze kwiaty, mimo odpowiedniej pielęgnacji i właściwych warunków, które zapewniamy roślinom.

Oto najczęściej występujące z nich, a także kilka sposobów na to, jak nie dopuścić do poważniejszych zniszczeń.

Czerwce

To małe owady, które występują głównie na dolnej stronie liści i na pędach. Zaliczamy do nich tarczniki, wełnowce i miseczniki. Najbardziej korzystnymi do ich rozwoju warunkami są mieszkania, które ogrzane zimową porą wręcz zapraszają w swe progi te trudne do usunięcia szkodniki. Co ciekawe, czerwce atakują zazwyczaj kaktusy, wywołując na powierzchni rośliny tarczki, brązowe wypukłości i nalot przypominający kłaczki wełny. Zwalczając skutki ich działania usuwamy tarczki za pomocą patyka, a miejsce żerowania tych owadów należy spryskać wodą z mydłem i domieszką denaturatu.

Mszyce

To jedne z najczęściej występujących szkodników kwiatów doniczkowych. Wyróżniamy te uskrzydlone, jak i bezskrzydłe. Długość ich ciała wynosi zazwyczaj do 5 mm. Występują licznie na pędach, a także dolnej stronie liścia, z którego następnie wysysają soki. Pędy oraz liście zaatakowanych przez nie roślin stają się zniekształcone lepkie i pokryte pęcherzami. Oprócz tego mszyce są szczególnie niebezpieczne, ponieważ są nośnikami chorób wirusowych. Możemy je zwalczyć spłukując roślinę wodą, natomiast jeżeli zdecydujemy się na użycie detergentów, musimy koniecznie zorientować się czy wybrany przez nas preparat należy stosować w mieszkaniu.

Ziemiórki

To kolejne szkodniki kwiatów doniczkowych, które z kolei przybierają postać czarnych, małych muszek. Najbardziej szkodliwe są larwy ziemiórek, ponieważ najpierw uszkadzają korzenie rośliny a w następnej kolejności roślina zostaje zakażona grzybem. Sama larwa mierzy zaledwie do 7 milimetrów długości, jest biała o walcowatym kształcie z bardzo widocznym przewodem pokarmowym, a także czarną głową. Natomiast osobniki dorosłe ziemiórki dorastają nawet do 3 cm długości, są bardzo ruchliwe i posiadają jedną parę skrzydeł. Larwy ziemiórek możemy łatwo zwalczyć za pomocą pałeczek owadobójczych, a także przy zastosowaniu przeróżnych preparatów chemicznych.

Oczywiście lista szkodników zagrażająca kwiatom doniczkowym jest dużo dłuższa, a powyższe przykłady są jednymi z głównych na jakie można się natknąć podczas uprawy naszych kwiatów.

Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj, gdzie w przystępny sposób są opisane najczęstsze objawy i sposoby radzenia sobie ze szkodnikami naszych kwiatów.

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl