skip to Main Content

Jak zbudować szklarnię? Poradnik

Ziemovit Spons Szklarnia Czy Tunel Foliowy Red

Szklarnia zapewnia szybsze i pewniejsze plony, a także możliwość przygotowywania rozsad oraz uprawiania egzotycznych gatunków roślin.

Zbudowanie szklarni to jednak nie takie proste zadanie. Trzeba wybrać umiejscowienie, materiały na szkielet i pokrycie szklarni oraz jej wyposażenie. Podpowiadamy, czym się kierować, przygotowując budowę szklarni.

Marzysz o własnej ekologicznej uprawie pomidorów? Chcesz hodować warzywa nawet jesienią? Skorzystaj z tych możliwości dzięki przydomowej szklarni. Przed jej założeniem powinieneś przemyśleć kilka podstawowych kwestii.

Zobacz także: Podstawowe BHP w ogrodzie

Wymagania prawne – czy trzeba mieć pozwolenie na budowę szklarni?

Jeśli planujesz budowę niewielkiej szklarni, nie musisz mieć pozwolenia na budowę. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego przydomowe szklarnie, których powierzchnia nie przekracza 25 m2, inwestor może pominąć ten krok. Na 30 dni przed rozpoczęciem prac należy jednak zgłosić do starostwa powiatowego zakres planowanych robót.

Wyznacz miejsce na szklarnię

Zanim postawisz szklarnię przy domu, powinieneś określić odpowiednie stanowisko. Kwestia ustawienia na działce zależy od hodowanych gatunków roślin. Jeśli ustawisz szklarnię na stronie południowo-wschodniej, w pomieszczeniu z pewnością będzie dużo cieplej. Jeżeli planujesz ogrzewanie szklarni, umiejscowienie odgrywa mniejszą rolę.

Warto wybrać nasłonecznione miejsce, najlepiej w dość dużej odległości od krzewów i drzew, by nie zasłaniały one dopływu promieni słonecznych. Szklarnię należy także wybudować przynajmniej 1 m od granicy działki.

Fundamenty do szklarni – na co się zdecydować?

Pierwszym elementem budowy szklarni jest stworzenie fundamentów. To konieczny zabieg zwłaszcza wtedy, kiedy planujesz korzystać z pomieszczenia co najmniej przez kilka lat i zależy Ci na stabilnej konstrukcji.

Fundamenty pod szklarnię można wykonać na dwa sposoby:

  • za pomocą płyt fundamentowych – rozwiązanie nowoczesne, łatwiejsze do zastosowania, ale jest droższe;
  • przy użyciu fundamentów betonowych – tradycyjne przygotowanie formy i zbrojenia oraz zalanie betonem; metoda wymaga sporych nakładów pracy, ale mniej kosztuje.

Przeczytaj również: Zarządzenie ogrodem

Budowa szklarni – jakie materiały wybrać?

Po przygotowaniu fundamentów należy zająć się dwoma podstawowymi kwestiami: budową szkieletu i pokryciem. Wśród dostępnych materiałów trzeba wybrać format odpowiedni do naszych oczekiwań i możliwości.

  • Szkielet szklarni

Najczęściej wybieranymi materiałami są aluminium i stal. Ta ostatnia jest trochę droższa i może ulegać korozji, aluminium wymaga zaimpregnowania farbą. Tańszą i lżejszą opcją okażą się tworzywa sztuczne. Czasem można spotkać także konstrukcje drewniane, muszą one jednak być bardzo cienkie, aby nie rzucały cienia na rośliny.

  • Pokrycie szklarni

Do tego celu wykorzystuje się najczęściej – zgodnie z nazwą – szkła lub też folię. Ogrodnicy i budowlańcy polecają szkło z polistyrenu. Materiał wykazuje odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i uderzenia, a przy pęknięciu nie powstają ostre krawędzie. Z tego względu szkło polistyrenowe jest polecane zwłaszcza do ogrodów, w których przebywają dzieci.
Urządzanie wnętrza szklarni

Jak powinno wyglądać wnętrze szklarni? Przestronna przestrzeń, wiele półek i miejsce wydzielone dla odpoczynku właściciela – tego oczekuje się od przydomowej szklarni. Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dobrym pomysłem okaże się zawieszenie haków, na których można umieścić doniczki z kwiatami.
  • Warto zamontować także kran i podłączyć do niego wąż, którym będziesz podlewać rośliny, lub też wykorzystać nowoczesne rozwiązanie – nawadniacze kropelkowe. Taka metoda punktowo nawadnia ziemię w szklarni.
  • Należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość ziemi. W zależności od gatunków roślin, które będziesz uprawiać, zdecyduj się na specjalistyczne podłoże. Na początek optymalnym rozwiązaniem będzie zakup ziemi uniwersalnej, chociażby marki Ziemovit.

Więcej informacji o tym, jak pielęgnować ogród, znajdziesz na stronie Ziemovit.pl

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl