skip to Main Content

Przygotuj swój ogród na lato!

1000 Pomysłów Na Aranżację W Dziale Dom I Ogród

Dom z bajecznie dużym ogrodem, do którego można wyjść na relaksujący spacer lub przez cały letni weekend wylegiwać się na leżaku, sącząc drinki z palemką – to marzenie, któremu nie sposób się oprzeć.

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Nie znaczy to jednak, że mamy się całkowicie poddać: nawet niewielki przydomowy ogródek można urządzić tak efektownie, że stanie się wymarzoną oazą spokoju i relaksu lub świetnym miejscem na imprezy w gronie rodziny i przyjaciół.

 

Najpierw projekt, później działanie

Pierwszym krokiem do idealnego ogrodu jest dobry plan i ciekawy pomysł. Projektując aranżację ogrodu, warto brać pod uwagę m.in. to, jak dużą przestrzenią dysponujesz oraz jakie funkcje ma spełniać ogród – chcesz w nim przede wszystkim wypoczywać, imprezować, a może hodować własne warzywa i owoce. Jeżeli masz do zagospodarowania więcej miejsca, można połączyć wszystkie te elementy, wydzielając każdemu z nich osobną strefę w ogrodzie. W zakątku przeznaczonym głównie na relaks możesz umieścić np. oczko wodne czy piękne klomby i ozdobne krzewy, zostawiając oczywiście miejsce na leżaki lub koc. W strefie „garden party” można umieścić np. murowany grill oraz niewielką altanę. Na etapie projektowania warto skonsultować się z architektem krajobrazu, który pomoże ci dobrać rośliny w taki sposób, by wszystko się ze sobą dobrze komponowało i nie tworzyło zbyt chaotycznego lub wręcz kiczowatego efektu. Przy wyborze roślin dobrze jest także sprawdzić na jakiej glebie znajduje się twój ogród i czy wymarzone krzewy lub kwiaty mają szansę prawidłowo się rozwijać w danym klimacie i na określonym podłożu.

Style ogrodów – nie tylko angielski i francuski

Powszechnie znane są chyba 2 typy ogrodów: francuski, charakteryzujący się niemalże przesadną symetrią, i angielski, z większą dozą swobody, a nawet nutką kontrolowanego chaosu. Jednak oprócz tego mamy do wyboru jeszcze całą gamę ogrodowych stylów godnych uwagi. Jeżeli twój dom znajduje się na bardzo malowniczym terenie, warto pomyśleć o ogrodzie naturalistycznym, który niejako „wtapia się” w krajobraz, komponuje się z naturą, która go otacza. Dla miłośników minimalizmu i azjatyckich klimatów ciekawą propozycją jest ogród japoński, w stonowanych kolorach, z charakterystyczną roślinnością, przypominającą gatunki japońskie, np. różaneczniki czy azalie. W ogrodzie japońskim – jeżeli mamy na to miejsce – warto także umieścić niewielki łukowaty mostek i altankę lub drewniany pawilon z dachem typowym dla tradycyjnego japońskiego budownictwa.

Meble ogrodowe

Nawet najwspanialszy wystrój i perfekcyjnie dobraną roślinność można zepsuć wstawiając do ogrodu niedopasowane akcesoria . Meble ogrodowe powinny w naturalny sposób komponować się ze stylem całej przestrzeni, a równocześnie dodawać jej finezji i uroku. Szukając mebli do ogrodu, można sprawdzić oferty marketów budowlanych (np. ogród i wypoczynek), w których można znaleźć dekoracje w rozmaitych stylach. Warto także rozejrzeć się we własnym domu – może gdzieś w piwnicy czy na strychu masz stare meble, które można poddać renowacji i uzyskać niepowtarzalny efekt? Dzięki temu twój ogród będzie miejscem, z którego nie chce się wychodzić.

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl