skip to Main Content

Trawy ozdobne w ogrodzie – jak sadzić i pielęgnować?

Trawy Ozdobne

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne upiększają ogród nie tylko w trakcie sezonu, lecz także przez cały rok.

Stanowią świetnie rozwiązanie zwłaszcza dla tych ogrodników, którym zależy na naturalnym i lekko „dzikim” wyglądzie przydomowej przestrzeni. Jeśli chciałbyś ozdobić swój wiosenny ogród za pomocą jednej z traw ozdobnych, w tym tekście znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do tego, aby zrobić to dobrze. Przekonaj się sam!

Dlaczego trawy ozdobne stały się tak popularne w wystroju współczesnych ogrodów? Zawdzięczają to przede wszystkim swojej uniwersalności i elastyczności:

 • setki gatunków traw mają bardzo różną kolorystykę oraz rozmiar;
 • trawy można dowolnie przycinać, dzięki czemu nadają się do różnych celów dekoracyjnych;
 • część gatunków traw ozdobnych wygląda efektownie również po zaschnięciu zimą.

ZIEMOVIT radzi, jak dbać o trawy ozdobne oraz który gatunek sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie. Dzięki nam w krótkim czasie przestrzeń wokół Twojego domu zazieleni się dziesiątkami efektownych roślin.

Gdzie sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne sadzi się w podobny sposób, jak większość roślin. Od samej metody sadzenia ważniejsze jest zatem stanowisko, w którym trawa się znajdzie. Większość gatunków traw ma podobne wymagania co do nasłonecznienia i nawodnienia. Rośliny tego typu dobrze czują się:

 • na słonecznych stanowiskach,
 • w średnio żyznej glebie, 
 • w średnio wilgotnej glebie.

Dostęp do słońca jest szczególnie ważny – trawy ozdobne rosnące w zacienionych miejscach mogą wypuszczać podatne na kładzenie się, podłużne, wiotkie źdźbła. Nie lubią również tzw. zmrozowisk, czyli niskich terenów, do których spływa zimne powietrze.

Warto pamiętać, że trawy ozdobne bardzo często źle znoszą wodę zalegającą w ziemi. Zbyt wilgotne podłoże prowadzi do przegnicia systemu korzeniowego. W przypadku złych parametrów sorpcyjnych gleby ziemia uniwersalna ZIEMOVIT dodana do dołka, w którym zasadzisz sadzonkę trawy, sprawdzi się dobrze.

Co ważne, większość popularnych traw toleruje bardzo różny odczyn podłoża, na którym rośnie. Ten sam gatunek nierzadko znosi pH wahające się między 4 (bardzo kwaśne) a 7 (obojętne).

Miskant chiński – trawa ozdobna do każdego ogrodu

Mało wymagającą rośliną ozdobną jest miskant chiński. Ten stosunkowo niski (od 1 do 2 m) gatunek trawy ozdobnej o jasnozielonych liściach w zielone pasy nadaje się jako dekoracja w bardzo różnych miejscach ogrodu:

 • oczko wodne,
 • ściany, ogrodzenia,
 • tło dla roślin jednorocznych czy bylin.

Miskant chiński lubi dobrze nasłonecznione stanowiska o stosunkowo dużej zawartości składników pokarmowych w podłożu (czym różni się od innych gatunków traw ozdobnych, takich jak np. kostrzewa). Miskant to trawa ozdobna odporna na mróz – wystarczy jesienią związać górne liście i stworzyć namiot, który osłoni korzenie rośliny przed mrozem.

Jeśli trawa nie zostanie posadzona w żyznej glebie, będzie mieć problemy ze wzrostem. Oprócz nawozów organicznych możesz również skorzystać z produktów wieloskładnikowych, takich jak uniwersalny granulowany nawóz ogrodniczy ZIEMOVIT.

Trawa pampasowa – efektowna i wymagająca trawa ozdobna

Częstym gościem w polskich ogrodach jest trawa pampasowa, w odmianach wysokich dorastający do 3 m, w niskich – do 1 m. Zachwyca ona ogrodników rozłożystymi, dużymi wiechami o białej lub różowej barwie. Ze względu na swoją wielkość świetnie nadaje się do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanym miejscu.
Aby trawa tampasowa na dobre zadomowiła się w Twoim ogrodzie, musisz jednak pamiętać o jej specyficznych wymaganiach:

 • lubi wilgotne, ale i dość przepuszczalne gleby,
 • rozmnaża się przez siew, a jego optymalny termin to koniec lutego/początek marca,
 • wymaga ochrony przed mrozami oraz śniegiem – w tym celu należy ją złamać, obwiązać np. folią lub agrowłókniną, a następnie obsypać słomą i nakryć styropianem.

Jeśli szukasz więcej porad dotyczących pielęgnacji traw ozdobnych oraz innych roślin, to sprawdź blog ZIEMOVIT, dzięki któremu Twój ogród będzie żył przez cały rok.

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl