skip to Main Content

Jak długo trwa budowa domu jednorodzinnego? Dwa lata, rok, czy może miesiąc?

Jak Du0142ugo Trwa Budowa Domu

Oczekiwanie na wybudowanie domu oraz przeprowadzenie się do niego jest największą niedogodnością.

Właśnie dlatego obecnie tak wielu inwestorów poszukuje rozwiązań pozwalających na przyspieszenie zamieszkania na swoim. Ile wobec tego będziemy musieli czekać na ten moment?

Generalnie na czas realizacji projektu domu wpływa szereg różnych czynników. Są to sam projekt z jego założeniami, technologia budowania domu, nasze finanse, również pora roku. W przypadku wybrania tradycyjnej technologii budowlanej jest to zwykle od roku do dwóch lat, ale możemy znacznie skrócić ten czas, gdy zdecydujemy się na projekt domu prefabrykowanego, czyli składanego na placu budowy z gotowych już elementów.

Domy murowane buduje się najdłużej

Gdy chcemy postawić na dom budowany w technologii tradycyjnej, czyli murowany – takie domy najczęściej wybierane są w Polsce – będziemy musieli przygotować się na dłuższy czas oczekiwania na przeprowadzkę. Domy tego rodzaju wznoszone są cegła po cegle, a jako że występują w nich roboty mokre, także musimy odczekać odpowiedni czas, aby przystąpić do dalszych prac.

Warto też wskazać, że czasami problemem jest czas oczekiwania na materiały. Nie wszystkie dostępne są od ręki w składach budowlanych, dlatego będziemy musieli niejednokrotnie zaczekać na nie po kilka tygodni, aż zostaną do nas dostarczone. Pamiętajmy też o tym, że prac nie można prowadzić w zbyt niskich temperaturach – głównie poniżej 5 stopni, a także wtedy, gdy będzie zbyt gorąco, co również jest niedogodnością.

Wobec tego najczęściej projekt domu murowanego realizuje się przez dwa sezony. W pierwszym z nich buduje się do stanu surowego zamkniętego, natomiast w drugim przeprowadza się prace wykończeniowe wewnątrz. Jednak dom murowany możemy ukończyć też w rok kalendarzowy, ale tylko wtedy, gdy będziemy ściśle trzymać się wcześniej przygotowanego harmonogramu. Najlepiej rozpocząć prace wczesną wiosną, aby do stanu surowego dojść przed zimą, a potem do wiosny zająć się wykończeniem.

Jak wybudować dom jeszcze szybciej?

Gdy zależy nam na tym, aby skrócić czas oczekiwania na przeprowadzkę, musimy wziąć pod uwagę inne technologie budowlane. Najlepiej wypadają tutaj domy prefabrykowane, na przykład szkieletowe czy też domy z bali drewnianych, które też nie są czasochłonne w realizacji.
Domy w technologii szkieletowej buduje się na płycie fundamentowej, której wykonanie to około 2-4 tygodnie. Potem możemy dojść do montażu prefabrykowanych ścian oraz dachu. Zwykle czas budowy w zależności od formy oraz metrażu to od 4 tygodni do 5 miesięcy. W przypadku domu z bali czas przygotowania konstrukcji to 6-11 tygodni, a doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego to zwykle dodatkowe 3 tygodnie.

Artykuł przygotowano przy współpracy pracownia-projekty.dom.pl

 

 Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl