skip to Main Content

Zmiany dla ciężarnych w roku 2017

Kobiecosczmiany

Nowy rok często oznacza zmiany. Nie tylko te, które przybliżą nas do realizacji postanowień, ale także rządowe – przygotowane m.in. dla spodziewających się dziecka rodziców.

Ty zdecydujesz czy szpital dostanie pieniądze

Jedną z największych zmian w systemie opieki okołoporodowej są… bonusy finansowe dla placówek medycznych. Szpital, który zapewni przyszłej mamie sprawną i profesjonalną pomoc oraz jak najszybszy termin wizyty lub badania, dostanie dodatkowe pieniądze. Wystarczy, że personel odpowiednio zajmie się ciężarną, bo to ona w specjalnej ankiecie oceni szpital.

Na jej podstawie zostanie podjęta decyzja, czy placówka medyczna otrzyma bonusowe świadczenia finansowe. Jednak, aby przystąpić do programu szpital musi spełniać określone wymagania: przyjmować m.in. 600 porodów rocznie, przeprowadzać znieczulenia, zapewniać dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

24-godzinne wsparcie specjalisty

Od momentu zajścia w ciążę do końca połogu, czyli do czasu, gdy dziecko skończy 6 tygodni, każda kobieta zostanie objęta nowym programem skoordynowanej opieki okołoporodowej. Placówka zapewni jej opiekę jednego, wybranego przez ciężarną lekarza i zespołu prowadzącego (położna, ginekolog). Osoby te będą prowadziły pacjentkę w okresie ciąży i towarzyszyły jej podczas całego pobytu w szpitalu.

Ciężarna będzie mogła korzystać z 24-godzinnego wsparcia telefonicznego z ośrodkiem prowadzącym ciążę. Świeżo upieczona mama ma również zagwarantowane domowe wizyty położnej, obejmujące konsultacje w zakresie karmienia piersią (do tej pory ciężarnej w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży przysługiwała jedna wizyta położnej w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży – dwie wizyty w tygodniu, natomiast po porodzie odbywały się co najmniej cztery wizyty patronażowe w domu młodej mamy).

4 tys. zł na chore dziecko

Od 1 stycznia 2017 obowiązuje ustawa „Za życiem”. Zakłada ona, że rodzinom, w których urodzi się dziecko z nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługuje jednorazowe świadczenie finansowe w wysokości 4 tys. zł (kwota jest stała, niezależna od dochodów).
Aby je dostać należy złożyć w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania wniosek w terminie nie później niż 12 miesięcy od narodzin dziecka. Warunkiem wypłaty świadczenia jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę. Urząd wypłaci pieniądze w ciągu miesiąca, jeśli wniosek został prawidłowo wypełniony i jest kompletny. Ustawa przewiduje także, że do dyspozycji rodziny będzie asystent, pełniący rolę informatora i koordynatora w zakresie pomocy dla osoby chorej.

Wsparcie dla niepełnosprawnych

Z dniem 1 stycznia 2017 weszła w życie tak zwana „opieka koordynowana”. To projekt Narodowego Funduszu Zdrowia, którego głównym zadaniem jest wparcie rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. „Opieką koordynowaną” są objęte dzieci z programu ustawy „Za życiem”.

W jej ramach do 18. roku życia osobie niepełnosprawnej przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna poza kolejnością. Rodzina chorego będzie mogła przez cały ten czas skorzystać ze wsparcia psychologa. Natomiast, jeżeli uzna, że nie może zajmować niepełnosprawnym – będzie mogła umieścić dziecko w hospicjum stacjonarnym lub zakładzie opiekuńczym albo skorzystać z 10-dniowej opieki wyręczającej w placówce medycznej.

Więcej przerw, dłużej w pracy

Zmiany obejmują również obszar sfery zawodowej. Warto przypomnieć, że dotychczas kobieta w ciąży mogła pracować przy komputerze maksymalnie cztery godziny na dobę. Od 1 maja 2017 ciężarnej będzie przysługiwać 15-minutowa przerwa w każdej godzinie spędzonej przed monitorem. W ten sposób czas pracy wydłuży się z czterech godzin do sześciu.


Portal kobiecosc.info powstał na potrzeby kampanii Kobiecość niejedno ma imię. Od pięciu lat piszemy dla kobiet i o kobietach. Dostarczamy ważne i potrzebne informacje w zakresie dbania o zdrowie na każdym etapie życia. Towarzyszymy i wspieramy kobiety od momentu pierwszej miesiączki, przez rozpoczęcie aktywności seksualnej, ciążę, aż po okres menopauzy. Szczegółowe informację na: www.kobiecosc.info

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl