skip to Main Content

Wspinaczka- adrenalina i fascynacja

Fotolia 39327956 Wspinaczka

Dość niebezpieczne, ale fascynujące. Podnoszące adrenalinę i dające satysfakcję. Mowa tu o niczym innym jak tylko o wspinaczce… Wspinaczka jest sportem polegającym, najprościej mówiąc, na poruszaniu się po ścianach czy skałach o różnym stopniu trudności i wysokości.

 

Po co się wspinać?

Wspinaczka jest aktywnością fizyczną, która ma wiele zalet. Po pierwsze wiele ludzi uwielbia sporty, które są dość niebezpieczne, dlatego wybierają właśnie to. Po drugie, wspinanie wzmacnia mięśnie rąk i nóg, co sprawia, że nabierają one ładnych kształtów. Inny aspekt wspinaczki, który przekonuje wielu odważnych to wzmacnianie organizmu. Podczas dużego wysiłku, nasz organizm uodparnia się na kontuzje, a jednocześnie poprawia się nasza kondycja. I oczywiście warto pamiętać, że każdy rodzaj sportu to po prostu satysfakcja.

Rodzaje wspinaczki i style przejść

Można ją podzielić na dwa główne style czyli klasyczny i hakowy. 

Styl klasyczny

Polega na wspinaniu się w jak najbardziej naturalny sposób, tzn. bez użycia haków, bez podciągania na linie. Mimo to, sprzęt wspinaczkowy jest niezbędny do asekuracji. Można wymienić we wspinaczce klasycznej trzy style przejść. Pierwszy, który nosi nazwę „on sight” w skrócie OS, który polega na pokonaniu trasy bez początkowego poznania drogi- trasa jest nieznana. W stylu tym, pojawia się dolna asekuracja. Gdy podczas przejścia trasy zdarzy się, że ktoś odpadnie (od skały), to kolejne rozpoczęcia, już nie będzie nazywane OS.

„Flash”

Jest kolejnym stylem, bardzo podobnym do OS, w którym nie ma możliwości odpadnięć, jednak uwzględnia się w nim wcześniejsze poznanie trasy. Można to zrobić poprzez poznanie przechwytów partnera. 

I ostatni styl, RP, który

daje największe możliwości działania. Można poznać na początku drogę, przygotować, opatentować wszystkie przechwyty. Różni się on od dwóch poprzednich tym, że po odpadnięciu od skały, trzeba zjechać w dół, wyciągnąć linę z przelotów i można kontynuować działania od początku.

Są to trzy najbardziej znane style klasyczne.

Natomiast wspinaczka hakowa różni się od klasycznej tym, że wykorzystujemy w niej sprzęt do przemieszczania się, a nie tylko do asekuracji. Punkty asekuracyjne mogą być wykorzystane jako stopnie, chwyty. Nie neguje się zawisania na linie.

Rodzaje wspinaczki, w zależności od terenu po którym się wspinamy to m.in.:

  1. skałkowa
  2. górska
  3. lodowa
  4. buldering czyli wspinanie na budynki, murki mosty itp.
  5. piaskowcowa

i wiele innych…

Sprzęt

Elementami, które powinny pojawić się we wszystkich rodzajach wspinaczki to kask na głowę, który daje bezpieczeństwo przed spadającymi odłamkami skał, lina, która jest niezbędna do asekuracji. Ważna część to uprząż, do której przywiązuje się linę, a uprzednio przymocowuje się ją do samego siebie. Aby się wspinać, musi być wygodnie, więc warto zainwestować w odpowiednie buty do wspinaczki. Najlepiej poradzić się sprzedawcy w dobrym sklepie, który będzie wiedział, co jest najlepsze dla konkretnej osoby. Istotny jest przyrząd asekuracyjny, dzięki któremu można popuszczać linę. I w zależności od rodzaju wspinaczki potrzebne będą haki, spity lub ringi, które przymocowuje się w miejsce otworów uprzednio wywierconych w ścianie, jebadełko, które daje możliwość usuwania kostek ze szczelin czy karabinki, których zadaniem jest łączenie kostek.

Niestety, jak w każdym sporcie i tu są tacy, którzy nie mogą trenować. Wspinaczki nie poleca się osobom cierpiącym na wady serca, epilepsje, bóle stawów, osteoporozę, lęk wysokości, zaburzenia równowagi czy krótkowzroczność.

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl