skip to Main Content

Narty biegowe, alternatywa dla narciarstwa zjazdowego

Fotolia 34540687 Narty Biegowe

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale istnieje sport, który ma swoje źródło już w czasach prehistorycznych. Później, w wieku XIX bardzo się rozwinął jako środek transportu, a w chwili obecnej jest dyscypliną sportową, najpopularniejszą w Szwecji, Norwegii…

 

Narty biegowe

Narty biegowe są sportem, który ma bardzo bogatą historię. Obecnie jest popularną dyscypliną sportową, ale również trenuje ją wielu amatorów.

Sprzęt narciarski

Narty są pierwszą i najważniejszą rzeczą do biegania. Zwykle ich długość wynosi około 2 metrów a szerokość do 5 centymetrów. Kupując biegówki- bo tak też można na nie mówić- trzeba je dostosować do swojej wagi i wzrostu.

Kijki to druga niezbędna rzecz do biegania na nartach. Powinny one być wykonane z dość lekkiego materiału, aby nie powodowały przeciążenia podczas biegania na nartach. Kolec i dysk na końcu kijka powoduje, że może on się wbić w śnieg na określoną głębokość. Biegając techniką dowolną powinniśmy dopasować kijki tzn. powinny one sięgać mniej więcej do podbródka. Natomiast w technice klasycznej będą one nieco krótsze.

Buty narciarskie

charakteryzują się tym, że mają wiązania przy palcach, które umożliwiają nam zamocowanie butów do nart biegowych. Niestety, mamy różne, a dokładnie 3 rodzaje wiązań, które powodują, że nie każde z nich pasuje do każdego rodzaju nart. Dlatego kupując buty, trzeba od razu sprawdzić wiązanie i dopasować do niego biegówki.

Woski

W narciarstwie biegowym jest kilka rodzajów wosków. Mamy woski poślizgowe, które niwelują opór poślizgu, woski odrzutowe, które dbają o to, aby była dobra przyczepność nart do śniegu. Istnieją też narty biegowe bez woskowe, które są używane przez narciarzy uczących się samodzielnie.

Techniki nart biegowych

W nartach biegowych wyróżnia się następujące techniki:

Technika dowolna

Polega ona na tym, że jedna narta, którą odpycha się do boku, jedzie wewnętrzną krawędzią po śniegu. Tutaj ciężar ciała przenosimy z jednej narty na drugą.

Technika klasyczna – w tej technice są 4 możliwości biegu tzn:
  • jednokrok- który jest techniką, w której odbijamy się jedną nartą
  • bez krok- tu po prostu nie odbijamy się nartami
  • jodełka- to poruszanie się z rozsuniętymi do boków nartami
  • klasyczny krok naprzemianstronny- każdy krok polega na ślizganiu się tylko na jednej narcie
Telemark

Stosuje się go głównie na zakrętach, a wygląda to tak, że narciarz nie ma nóg „przyklejonych” do nart.

Korzyści

Narty biegowe jak wszystkie sporty dają wielkie korzyści. Przede wszystkim pozwalają wzmocnić mięśnie nóg, rąk. Oczywiste jest, że narty biegowe, jak każdy inny sport poprawiają naszą kondycję i oczywiście dla tych, którzy się w nich zakochają będą alternatywą spędzenia aktywnie czasu.

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl