skip to Main Content

Wypadek na stoku !!! Sprawdź jak postępować by pomóc

Fotolia 27871588 Zima Krlwa Zama

Zima to piękna pora roku. Doceniamy ją za piękne widoki, które są zazwyczaj zasługą obfitych opadów śniegu. Dla wielu jednak to nie widoki za oknem są tym na co najbardziej czekają myśląc o zimie.

Zapewne domyślacie się już, że mowa tutaj o jeździe na nartach czy też snowboardzie. Entuzjastów aktywnego spędzania czasu zimą na wszelkich stokach jest coraz więcej z roku na rok. Nie ma w tym nic szczególnie dziwnego, jeśli zastanowimy się ile radości i satysfakcji daje szusowanie po naśnieżonych stokach z pięknymi widokami gór.

Niestety sport ten niesie ze względu na fakt szybkiego poruszania się niesie ze sobą pewne ryzyko wypadków, kontuzji, czy też urazów. Jak zatem powinniśmy przygotować przed wyruszeniem na stok? Co robić w przypadku ewentualnego wypadku na stoku? O tym wszystkim będziemy mówić w dzisiejszym tekście.

Co powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem białego szaleństwa?

Narciarstwo należy do sportów, które dość mocno obciążają nasze mięśnie. I mowa jest tutaj nie tylko o mięśniach nóg, jak mogło by się niektórym wydawać, lecz o całym ciele. Ci, którzy zaniedbują przygotowania, szczególnie jeśli podczas reszty roku nie uprawiają regularnie jakiegoś rodzaju aktywności fizycznej, mogą tego boleśnie żałować kiedy drugiego dnia wyjazdu obudzą się z zakwasami w wielu partiach mięśniowych. Ci więc można zrobić jeszcze przed wyjazdem?

Przygotować mięśnie do zwiększonego wysiłku na przykład poprzez chodzenie na basen, który wymaga pracy bardzo dużej ilości mięśni. Dobrym pomysłem jest również bieganie czy jazda na rowerze.

Ci, którzy wychodzą z założenia, że chcąc zaoszczędzić na wynajęciu lekcji z instruktorem sami nauczą się jeździć, bo „to przecież nie może być trudne” powinni zreflektować się nad swoim myśleniem, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych osób obecnych na stoku.

Bardzo ważna jest trzeźwa ocena własnych umiejętności i nie oszczędzanie pieniędzy na lekcjach z instruktorem, ponieważ oprócz techniki jazdy, instruktor (jeżeli jest wykwalifikowany i może pochwalić się legitymacją Polskiego Związku Narciarskiego) Nauczy nas zachowania na stoku i przewidywania skutków naszych zachowań i manewrów.

Warto bowiem wiedzieć, iż znaczna większość wypadków wynika z brawury, bądź też niedostosowania trudności stoku do umiejętności narciarza!

Co zrobić jeżeli jesteśmy świadkami wypadku na stoku?

Przede wszystkim musimy upewnić się, że skutki tegoż wypadku nie spowodują tego, że sami staniemy się kolejną ofiarą. Jeśli nie powinniśmy zbliżyć się do osoby, bądź osób poszkodowanych i ocenić ich stan – czy są przytomne, czy widać jakieś poważne rany, lub uszkodzenia ciała, czy ofiara krwawi.

Niezwłocznie zabezpieczamy miejsce wypadku poprzez wbicie nart w śnieg około 5 metrów powyżej ofiary, tworząc z nich symbol X. Powinno to wykluczyć ewentualne najechanie na poszkodowanego przez innych użytkowników stoku. Wracamy do ofiary i oceniamy jak poważna jest kontuzja i czy jeśli jest konieczna jak pilna jest interwencja ratowników. Służby ratunkowe powiadamiamy dzwoniąc na ogólnopolski numer 601-100-300 lub 985. Jako świadek musimy pozostać przy poszkodowanym aż do czasu przybycia służb ratowniczych!

Warto patrzeć na kwestię wypadków na stoku w następujący sposób: jeżeli ja będę zachowywał się i jeździł w sposób bezpieczny, tak, by nie narażać innych, to nie powinno się nic wydarzyć. I jeśli każdy jeden użytkownik stoku pomyślałby w ten właśnie sposób to śmiem sądzić, iż liczba wypadków drastycznie by zmalała.Niestety niektóre wypadki nie zależą od błędu ludzkiego, ponieważ są spowodowane czynnikiem od nas niezależnym.

Dlatego właśnie przed wyjazdem na narty warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego, który zwróci koszty ewentualnej akcji ratunkowej, czy leczenia, szczególnie jeżeli na narty wybieramy się za granicę!

 

Redakcja LivingNatural.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl