skip to Main Content

Ogórek zielony właściowości i wartości odżywcze

Fotolia 52891196 Ogrek

Ogórki zielone, uważa się za warzywo posiadające nie zbyt wiele składników odżywczych, ponieważ składają się w 96 % z wody.Co jest nie do końca prawdą, ponieważ ogórki są mało kaloryczne i posiadają w swoim składzie śladowe ilości witamin i mikroelementów.

Ogórek zielony i jego wartości odżywcze

W ogórkach zielonych  znajdziemy niewielkie ilości witaminy C i A, kwasu foliowego i witamin z grupy B i  więcej witaminy K . Jednak większość witamin, a zwłaszcza witamina A, znajduje się w skórce. Z minerałów najcenniejszy jest potas, magnez i mangan. Zawartość witaminy C w świeżym ogórku zielonym jest niewielka, ale już ogórek kiszony, a przede wszystkim  jego sok ma jej bardzo dużo.

Ogórek zawiera trujący enzym zwany askorbinazę, który natychmiast utlenia kwas askorbinowy niszcząc witaminę C, ale w środowisku kwaśnym askorbinaza ulega zniszczeniu, więc można łączyć kiszony ogórek z warzywami bogatymi w witaminę C.

Właściwości lecznicze ogórka i pestek

Dzięki zawartości potasu ogórki poleca się przy chorobach dróg moczowych, serca, którym towarzyszy opuchlizna i przy reumatyzmie.

  • Zalecane są  przy zaparciach i cukrzycy.
  • W francuskiej medycynie ludowej świeżo przygotowany sok z ogórków stosowany był jako lek w gruźlicy.
  • Ogórki wpływają korzystnie na nerki, a szczególnie przy kamicy nerkowej
  •  Z pestek ogórka świeżego  możemy przygotować napar przeciwko zapaleniu nerek i zatrzymaniu moczu.
  • Pestki z ogórka są również skutecznym lekiem na robaki.

Ogórki działaja odchudzająco, ponieważ ogórek jest nie tylko niskokaloryczny, ale także przyczynia się do szybszego spalania kalorii i usuwania nadmiaru wody z organizmu (oczywiście nie solony).

Wykorzystując  lecznicze właściwości ogórka, nie powinniśmy go solić nawet mizerii nie powinniśmy solić. Najlepiej  jak  doprawimy ją pieprzem i  naturalnym octem  winnym lub jabłkowym.

Zrób maseczkę z ogórka

Ogórek to naturalny kosmetyk. Medycyna ludowa mówi, że od ogórka się pięknieje. Plasterki ogórka czy wyciśnięty sok wybielają cerę, wygładzają zmarszczki, łagodzą podrażnienia naskórka, ściągają rozszerzone pory skóry, a także leczą lekkie oparzenia. Polecane są  przy skórze suchej, normalnej i tłustej .

Rada 

Podczas robienia mizerii zostają nam skórki. Zanim je wyrzucimy to wykorzystajmy je i obłóżmy sobie nimi twarz , szyję i dłonie na kilka minut.  

Redakcja LivingNatural.pl 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl