skip to Main Content

Plastyka piersi? Kto może poddać się operacji?

Plastyka Piersi

Kobiece piersi od wieków były inspiracją dla wielu artystów i symbolem zmysłowego piękna. Są bez wątpienia atrybutem kobiecości, przyciągają uwagę płci męskiej, stanowią obiekt pożądania i uwielbienia. Są domeną seksualności i symbolem macierzyństwa.

Są również tą częścią ciała, na którą najczęściej narzekamy – zwykle piersi wydają nam się zbyt małe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by to zmienić! O tym, kto może poddać się operacji plastycznej powiększania piersi opowiada dr n. med. Ryszard Mądry, chirurg plastyczny.

Najpopularniejszy zabieg w chirurgii plastycznej

Wykonywanie operacji powiększania piersi za pomocą silikonowych implantów stało się popularne w latach 60-tych XX wieku. Dziś jest to najczęściej przeprowadzany zabieg w chirurgii plastycznej. Mimo tak długiej historii i coraz doskonalszym technikom operacyjnym, powiększenie piersi implantami wciąż łączy się w powszechnym mniemaniu z wieloma problemami: ból, powikłania czy sam efekt końcowy operacji. Wszelkie wątpliwości rozwiewa dr n. med Ryszard Mądry z Żagiel Med w Lublinie.

Pacjentka poddająca się operacji powinna wiedzieć, iż rezultat zabiegu może czasem różnić się od jej oczekiwań. Efekt ze zdjęcia jest trudny do uzyskania, a piersi gwiazdy filmowej wręcz niemożliwe do odtworzenia ze względu na różnice anatomiczne w budowie ciała – tłumaczy lekarz. Nie jest tajemnicą, że po każdej operacji pacjentka może odczuwać większy bądź mniejszy dyskomfort. Tak samo jest w przypadku operacji powiększania piersi. Po zabiegu pacjentka może odczuwać ból, dlatego przez dwie kolejne doby wymagane jest podawanie leków przeciwbólowych. Poza tym pacjentka powinna też liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Występują one sporadycznie, aczkolwiek należy mieć świadomość, że każdy zabieg operacyjny jest obarczony ryzykiem niepożądanych następstw – tłumaczy doktor Mądry. Nie ma natomiast dowodów na związek implantów wypełnionych żelem silikonowym z powstaniem jakiejkolwiek choroby.

„Doktor Mądry to wspaniały chirurg – Profesjonalista miły, życiowy. Polecam w 100%. Miałam redukcje piersi – teraz są piękne proporcjonalne do sylwetki i nie niszczą mojego kręgosłupa”. Magda

Jak wygląda zabieg powiększenia piersi?

Zazwyczaj pod tkankę tłuszczową lub mięsień piersiowy wszczepia się implant wypełniony silikonem. Chirurg potrzebuje około godziny na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka pozostaje w szpitalu około dwie doby. Po operacji, przez 6 kolejnych tygodni, powinna nosić specjalny stanik podtrzymujący i formujący biust, nie dźwigać i nie spać na brzuchu. Szwy zdejmujemy po 14 dniach, chyba że zastosowane zostaną szwy wchłanialne. Do całkowitej formy pacjentka powraca zwykle po 2-3 miesiącach – opowiada lekarz.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Korekcja piersi może zostać wykonana niemal u każdej kobiety, u której nie występują wyraźne przeciwwskazania zdrowotne. Zabieg nie jest zalecany w przypadku, gdy pacjentka planuje w przyszłości zajście w ciążę, lub gdy ma torbiele albo inne zmiany w piersiach. Przed operacją lekarz zleca wykonanie serii badań. Od ich wyników zależy, czy pacjentka kwalifikuje się do operacji.

Jak wybrać chirurga, który sprawnie i bezpiecznie przeprowadzi zabieg?

Należy sprawdzić, czy lekarz posiada odpowiednie certyfikaty, czy należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków i czy specjalizuje się w wykonywaniu zabiegu, któremu pacjentka chce się poddać. Warto również dowiedzieć się, jakie opinie na jego temat mają inne pacjentki. Idealny lekarz zawsze służy odpowiedzią na wszelkie kwestie, które nurtują pacjentkę. Szczegółowo i w zrozumiały sposób wyjaśni, co będzie robił, jakie są możliwe powikłania i w jaki sposób szpital jest przygotowany do zapewnienia pacjentce bezpieczeństwa. Zawsze warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Bo przecież chodzi nie tylko o nasz wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie.

INNE ZABIEGI Z ZAKRESU CHIRURGII PLASTYCZNEJ PIERSI WYKONYWANE W ŻAGIEL MED:

  • Zmniejszenie otoczek sutkowych. Celem operacji jest dostosowanie rozmiaru otoczek do rozmiaru piersi. Powiększenie otoczek może być wrodzone lub być następstwem laktacji i karmienia piersią. Problem dotyczy głównie kobiet obdarzonych obfitym biustem. Podczas operacji następuje usunięcie części skóry otaczającej brodawkę, a powstała rana zostaje zszyta przy użyciu wchłanialnych szwów.
  • 
Podniesienie opadających piersi. Celem operacji jest ukształtowanie i uniesienie zbyt wiotkich i opadniętych piersi. Operacja polega na nacięciu chirurgicznym wzdłuż naturalnego zarysu piersi w celu właściwego umiejscowienia brodawki piersi i jej otoczki. Podczas operacji usuwa się również części skóry wokół otoczki, a następnie modeluje gruczoł. Podniesienie piersi można połączyć z zabiegiem ich powiększenia. Rodzaj i oczekiwany efekt jest ustalany podczas konsultacji z chirurgiem plastykiem.
  • Powiększenie piersi implantem. Celem operacji jest wypełnienie i nadanie odpowiedniego kształtu opadniętym bądź niewielkich rozmiarów piersiom. Zabieg powiększenia piersi polega na umiejscowieniu odpowiednio dopasowanych do sylwetki implantów (anatomicznych bądź okrągłych) pod gruczołem lub mięśniem. Dobór wielkości, kształtu i miejsca wszczepienia implantu jest decyzją podjętą wspólnie z pacjentem podczas konsultacji. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są również niezbędne badania diagnostyczne.
  • Redukcja piersi. Celem operacji jest zmniejszenie zbyt dużego, ciążącego biustu, który może być przyczyną wad postawy, przeszkadzać w uprawianiu sportu i w codziennym funkcjonowaniu. Zabieg polega na wycięciu części skóry oraz gruczołu, a pozostała część zostaje wymodelowana.
  • Rekonstrukcja piersi implantem expander. Celem operacji jest odbudowanie naturalnego kształtu piersi utraconej w wyniku choroby lub wypadku. Jedną z metod rekonstrukcji piersi po mastektomii jest wszczepienie specjalnego implantu (endoprotezy). Podczas zabiegu następuje umieszczenie pod mięśniem piersiowym większym tzw. expandera, czyli rozprężacza tkankowego. Urządzenie to służy do stopniowego rozciągnięcia skóry w celu wszczepienia implantu pod fałdę skóry.

Autor: Patrycja Bańczyk

Więcej na żagielmed.pl 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl