skip to Main Content

Inhalacje – jak je wykonywać i kiedy?

Inhalacje

Coraz częściej, w okresie zachorowań, sięgamy po tradycyjne sposoby, zamiast biec w kierunku lekarza. Tanie oraz łatwe w przygotowaniu przepisy, zastępują godziny stania w kolejce, czy drogie lekarstwa. Katar należy  do jednej z największych uciążliwości okresu jesiennego. Oddychanie staje się trudniejsze, a my wyglądamy jak klaun z czerwonym nosem. Na dodatek zawsze brakuje chusteczek, lub kosza na śmieci, by pozbyć się tych zużytych. Czy istnieje szybkie rozwiązanie tego problemu?

Czego  potrzebuję do zrobienia inhalacji?

Popularna „parówka” to nic innego jak miska z ciepłą wodą – z podkreśleniem na słowo „ciepłą”, ponieważ temperatura odgrywa tutaj szczególną rolę. Ciecz nie może być gorąca, dlatego że inhalacja przeprowadzona nad wrzątkiem, grozi poparzeniem. Nie sprawdzaj dłonią, czy para ma odpowiednie natężenie, gdyż skóra na twarzy jest o wiele bardziej delikatna! Nachylaj się stopniowo nad miską, by na koniec przykryć głowę ręcznikiem. Wdychaj opary przez 5-10 minut kilka razy codziennie. Pamiętaj o zamkniętych oczach!

Co dodać do wody?

  • Sól kuchenna – popularnie  nazwana „białą śmiercią”, w tym przypadku, wcale nie wydaje się taka straszna. Poprzez jej właściwości, nawilżamy suchą śluzówkę nosa podczas przeziębienia. Ten efekt zawdzięczamy dużej ilości sodu, który odpowiada za nawodnienie ludzkich komórek
  • Szałwia – już sam przydomek „lekarska” wskazuje na zdrowotne działanie. Zawiera czynniki bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. A po zakończeniu parówki, możesz wykorzystać pozostałość jako herbatkę na zmęczenie ☺
  • Mięta – odrobina suszu dodanego do inhalacji skutecznie pomoże w walce z uporczywym katarem
  • Olejki eteryczne – najczęściej polecane: sosnowy, lawendowy lub z drzewa herbacianego. Pamiętaj o umiarze wykorzystując te substancje, 2-3 krople w zupełności wystarczą.

Szybki ratunek

Co w sytuacji, gdy znajdujemy się poza domem, a nasz nos wzywa pomocy? Przecież nie zabierzemy ze sobą do pracy miski z wodą… Na rynku można zakupić specjalne płyny do sporządzania inhalacji parowej. Wystarczy skropić kilkoma kroplami chusteczkę i wdychać opary, które ulatniają się w temperaturze pokojowej. Ten sposób, z pewnością, spodoba się także tej zabieganej części czytelników.

U kogo nie powinno się stosować inhalacji?

Z pewnością u osób z alergią górnych dróg oddechowych oraz chorujących na astmę. Także w przypadku dzieci należy zachować wyjątkową ostrożność. Poniżej 3 roku życia, lepiej nie ryzykować. Jeśli chodzi o  kobiety w ciąży, parówka okaże się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie ingeruje w prawidłowy rozwój płodu. To duże ułatwienie, ponieważ wiele leków na przeziębienie nie jest dedykowane dla przyszłych mam.

Sięgnij po składniki, które z pewnością każdy z nas posiada w domu. Zaoszczędzony czas wykorzystaj na wygrzanie się w łóżku z kubkiem herbaty w ręku. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto – w końcu sól nie jest już na wagę złota!

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl