skip to Main Content

Porost islandzki na co pomoże!

Porost Islandzki Na Co Pomoze

Porost islandzki zwany także Plecha tarczownicy- zbierany jesienią, u nas pod ścisłą ochroną. Stosowany w formie herbatki, tabletek lub syropu. Co zawiera? Jakie ma działanie? W czym może nam pomóc to zioło, które jest wykorzystywane od dawien dawna w medycynie ludowej?

Porost islandzki co to takiego?

Popularny porost islandzki występuje na wszystkich kontynentach oprócz Afryki i Antarktydy. Poprzez nadmierne zbieranie w dawniejszych latach w naszym kraju, zagrożony wyginięciem oraz wpisany na „Czerwoną listę porostów zagrożonych w Polsce”. Najczęściej występuje na terenach Islandii, gdyż jak powinniśmy pamiętać jeszcze ze szkoły, porosty są wskaźnikami czystości powietrza, a tam jest go pod dostatkiem. Z początku wykorzystywano Cetraria islandica przeciwko gruźlicy, nawet podczas leczenia  Fryderyka Chopina. Zabrania się uprawy tego gatunku na wysoką skalę.

Porost isladzki i jeg właściwości lecznicze

 1. Dolega ci kaszel, katar, przeziębienie? To zioło z pewnością pomoże. Ma nie tylko działanie bakteriobójcze, ale także chroni błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Cierpisz na suchość w gardle? Porost islandzki spowoduje zwiększenie wydzielania śliny!
 2. Ale czy ma pole do popisu tylko w walce z przeziębieniem? Jest stosowany również w leczeniu chorób układu pokarmowego, jak zapalenie przełyku czy wrzody żołądka. Wspomaga przemianę materii, przez co poleca się go dla osób przechodzących na dietę. Również dla tych, dla których podróż statkiem to wyzwanie – porost islandzki pomaga także w objawach choroby morskiej.
 3. Stosuje się go nawet w kosmetyce dla cery trądzikowej lub w problemach z łuszczycą. Jako składnik szamponu do włosów, znakomicie wzmocni cebulki skóry głowy.

W krajach Skandynawii, dodaje się go nawet do karmy dla zwierząt, tym samym dostarczając potrzebnych składników dla naszych pupili. Sprytnie, prawda?

W których lekarstwach znajdę porost islandzki?

 • Isla-Cassis,
 • Isla-Mint,
 • Isla- -Moos,
 • Isla-Ginger,
 • Chrypex,
 • Activ-Angidin
 • Natur-Sept Gardło
 • Junior-Angin

Jak stosować porost islandzki?

Oprócz specyfików zakupionych w aptece, możesz zastosować sposób znanego polskiego farmaceuty – Aleksandra Ożarowskiego. Zalej trzema szklankami ciepłej wody, dwie łyżki suszu. Następnie gotuj w garnku bez przykrycia, aż do uzyskania dwóch szklanek płynu. Tak przygotowany odwar wlej do termosu i pij po kilka łyżek stołowych, pół godziny przed każdym posiłkiem. To znakomity zamiennik syropu na kaszel! Działa przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie.

Podstawowa wiedza, o poroście islandzkim, przyspieszy rozwiązanie niejednego problemu zdrowotnego. Ta roślina, poprzez szeroki zakres właściwości, pomoże w walce z wieloma dolegliwościami, a szczególnie podczas przeziębienia. Jeśli jeszcze nigdy go nie stosowałeś, musisz koniecznie spróbować.

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl 

Źródło: Eliza Lamer-Zarawska, Fitoteriapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl