skip to Main Content

Jak leczyć objawy zapalenie zatok!

Jak Leczyc Objawy Zapalenie Zatok

Dla wielu z nas jesień i zima to czas, gdy w łatwy sposób może dopaść nas przeziębienie, czy kaszel. Niestety są też tacy, którzy na myśl o ujemnej temperaturze nie trzęsą się jedynie z zimna, ale również ze strachu. Zapalenie zatok – często powracające niczym bumerang, spędza sen z powiek milinom Polaków rocznie. Jak sobie pomóc w walce z tą uciążliwą chorobą?

Skąd bierze się zapalenie zatok?

Niektórzy nigdy nie doświadczyli zapalenia zatok, a dla innych to coroczna zmora. Dlaczego tak jest? Za ten problem dróg oddechowych odpowiada nieprawidłowy transport śluzu lub całkowite zamknięcie naturalnych ujść dochodzących do jamy nosa. Przyczyną może być dym papierosowy, lub zanieczyszczone powietrze. W wielu przypadkach również klimatyzacja samochodowa wpływa na nasze zatoki. A co z niesprzyjającą aurą? Wbrew przekonaniom, ujemna temperatura nie powoduje choroby – winna jest jej nagła zmiana. Jeśli po powrocie do domu w pierwszej kolejności witasz gorącym uściskiem kaloryfer, znajdujesz się w dużej grupie ryzyka.

Objawy zapalenia zatok

Zaczęła boleć cię głowa, masz problemy z oddychaniem, a temperatura wzrosła? Nie czekaj, aż kolejka do lekarza stanie się jeszcze dłuższa. Często bagatelizujemy pierwsze objawy, myśląc, że to zwykłe przeziębienie, ale gdy naprawdę zaczyna nas rozkładać może być już za późno. Gdy ból głowy wyda ci się podejrzanie silny, wykonaj sprawdzający masaż. Dotknij palcem i lekko uciśnij trzy miejsca: środek górnego oczodołu, dołek nad kłem oraz trzon nosa. Jeżeli w tych częściach odczuwasz, że lekki dotyk staje się wyjątkowo bolesny, udaj się jak najszybciej do lekarza.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Najlepiej nie samemu. Zwykłe leki bez recepty mogą w tym przypadku nie zdać egzaminu. Jeśli do 7 dni przepisane nam tabletki na zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa i rozrzedzenie wydzieliny nie zadziałają, zapewne otrzymamy antybiotyki. Na własną rękę możemy stosować kompresy. W tym celu na suchej patelni podgrzej sól spożywczą. Gdy osiągnie wystarczająco wysoką temperaturę, wsyp ją do małego ręcznika. Całość szczelnie zawiń i przyłóż kompres do czoła na 10-15min. Powtarzaj tę czynność kilkukrotnie dla uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Profilaktyka zapalenia zatok

Dbaj o drożność nosa, mając zawsze przy sobie chusteczki. Nie pozwól, by wydzielina spływała do gardła, tworząc dodatkowy stan zapalny. Unikaj wizyt na basenie – wystarczy lekki wiatr po wyjściu z ciepłej wody i zapalenie zatok masz jak w banku! Pamiętaj również o czapce i szaliku, w celu ochrony uszu oraz zatok czołowych. Zainwestuj w nawilżacz powietrza lub zwyczajnie powieś mokre ręczniki na kaloryferach.

Na wilgotnym powietrzu skorzystają nie tylko twoje zatoki, ale również cera! Życzymy zdrowia!

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl