skip to Main Content

Katar – odzyskaj swobodny oddech!

Katar Odzyskaj Swobony Oddech

Katar na pozór pospolita i niegroźna choroba, która może przysporzyć nam trudności z oddychaniem i konieczność ciągłego opróżniania zatkanego nosa. Przeszkadza na ważnych spotkaniach, nie dając pełnego poczucia komfortu. Jak pozbyć się stosu chusteczek z naszego biurka?

Katar – jak powstaje?

Nieżyt nosa, to nie tylko skutek przeziębienia. Ten stan zapalny jest wynikiem ataku na nasz organizm przez wirusy, alergeny, bądź bakterie. Nie taki katar straszny jak go malują – pomimo, że nie kojarzy się z miłymi doznaniami, stanowi reakcję obronną! Poprzez zwiększenie wydzieliny usuwa groźne drobnoustroje i zanieczyszczenia.

Katar też ma swoje rodzaje

  • Wirusowy – Czujesz nadmierny wyciek wydzieliny? Co gorsza nie przedostaje się ona jedynie przez nozdrza przednie, ale również spływa do gardła? Kichanie oraz zatkany nos to już norma? Niestety – dopadł cię katar wirusowy, który może zaatakować również zatoki! Bądź szczególnie ostrożna, gdy zauważysz zmianę wydzieliny. Jeżeli na początku była przeźroczysta oraz wodnista, a z czasem stała gęstą, żółtawą flegmą, biegnij szybko w kierunku lekarza!
  • Bakteryjny – Rzadki rodzaj nieżytu nosa, następujący zwykle po odmianie wirusowej. Tyczy się zaledwie 0,5-2% chorych i ciężko rozpoznać, czy faktycznie to katar bakteryjny. Wywołują go bakterie z odmian Streptococcus, Haemophilus, czy Moraxella.
  • Alergiczny – Tyczy się już nie tylko okresu jesienno-zimowego, ale nawet całego roku. Alergicy najcięższy czas przechodzą na wiosnę oraz lato, kiedy pyłki roślin unoszą się w powietrzu. Roztocza, czy sierść zwierząt także mogą być przyczyną uciążliwego kataru. Gdyby tego było mało, oprócz nieżytu nosa, może pojawiać się zapalenie spojówek, łzawienie i swędzenie oczu.

Czego potrzebuję oprócz chusteczek?

Wydmuchiwanie nosa służy pozbyciu się zalegającej wydzieliny, ale jak uderzyć w źródło problemu? W aptekach możemy znaleźć wiele preparatów, także tych dostępnych bez recepty. Woda morska, czy sól fizjologiczna mogą posłużyć nam jako składniki inhalacji. A czy słyszałaś kiedyś o kroplach z ksylometazoliną i oksymetazoliną. To jeden z największych hitów w temacie nieżytu nosa. Substancje aktywne pomogą zwęzić naczynia krwionośne oraz obrzęk błony śluzowej. Ale uważaj – zbyt długa kuracja może prowadzić do uszkodzenia śluzówki.

Pamiętaj, że czasami zwykły katar może prowadzić do ciężkiego stanu zapalnego. Jeżeli po kilku dniach zauważysz wzmożone objawy, jak zmiana koloru wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem. Nie kieruj się zasadą: „Katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni” i odetchnij z ulgą!

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl