skip to Main Content

Leki złożone czyli popularne leki na przeziębienie poznaj ich skład!

Leki Zlozone Czyli Popularne Leki Na Przeziebienie Poznaj Ich Skład

Dopadło cię przeziębienie, a nie po drodze ci do lekarza? Tradycyjne metody leczenia wymagają zbyt wiele czasu, więc pozostała ci tylko szybka wizyta w aptece? Przy ladzie zastanawiasz się, czy wybrać lek na ból głowy, gorączkę, katar, a może kaszel? Lista wydaje się spora, podobnie jak cena na rachunku. Czy istnieje jeden  „lek na wszystko”?

Mieszanki leków – leki złożone

Jak sama nazwa wskazuje, leki złożone to preparaty zawierające kilka substancji. Dzięki nim nie musimy się przejmować, czy składniki poszczególnych tabletek się wykluczają. Jak wiadomo jesteśmy leniwi, więc przeczytanie ulotki to ostatnia z możliwości. Poza tym chyba ciężko znaleźć osobę, która lubowałaby się w połykaniu dużej ilość kapsułek.

Przeziębienie – a może antybiotyki?

Przeziębienie charakteryzuje się łagodnymi i samoograniczającymi się objawami. Możemy odczuwać ból głowy, jednak gorączka utrzymuje się zaledwie do 3 dni. W przypadku kaszlu dajemy mu ultimatum do 3 tygodni, a katar ma przysłowiowe 7 dni lub tydzień na opuszczenie naszego zaczerwienionego nosa. Warto pamiętać, że po leki przeciwbólowe powinniśmy sięgnąć dopiero, gdy dolegliwości staną się naprawdę uciążliwe – im dłużej organizm samodzielnie się broni, tym będziemy bardziej zahartowani w przyszłości. Antybiotyki powinny być zatem ostatecznością.

Główne składniki leków złożonych

Paracetamol – znany jako najbardziej popularna substancja przeciwbólowa i przeciwgorączkowa, jednak warto podkreślić, że nie posiada właściwości przeciwzapalnych. Ponoć jest bezpieczny nawet dla przyszłych mam oraz tych, które już karmią swoje pociechy. Szkodliwy w przypadku łączenia go z alkoholem.

Aspiryna – czyli kwas acetylosalicylowy, który w przeciwieństwie do paracetamolu ma właściwości przeciwzapalne. Jednak jeśli wybierasz się do pracy, nie funduj sobie tabletki aspiryny z rana – powoduje zwiększenie potliwości. Pomimo wielu pozytywów, może uszkodzić błonę śluzową żołądka i jelit oraz bywa przyczyną ataków duszności u astmatyków.

Ibuprofen – pomimo niewielkiej ilości działań niepożądanych, udowodniono, że poprzez wpływ na owulację może prowadzić do zmniejszenia płodności u kobiet – ale spokojnie, te działania ustępują zaraz po odłożeniu leku.

Co jeszcze znajdziemy w lekach złożonych?

Oprócz podstawowych składników zmniejszających ból oraz gorączkę często występują środki łagodzące katar. Zmniejszają obrzęk nosa, jednak mogą powodować senność, co w wypadku prowadzących pojazdy staje się wyjątkowo niebezpieczne.

Producenci oferują nam także coś na kaszel, najczęściej wzbogacając lek o związek chemiczny deksometorfan, który niestety działa także uzależniająco.

Jeżeli dopadło cię przeziębienie i w szybki oraz prosty sposób pragniesz wrócisz do pełni sił, leki złożone będą znakomitym pomysłem. Nie tylko pomożesz organizmowi w walce z chorobą, ale będziesz mieć pewność, że nie przyjmiesz substancji, które się wykluczają. To taka wygoda jak kawa 3w1! A jeżeli szukasz kawy 3w1 to zapraszamy na allmart.pl ☺ 

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl