skip to Main Content

Czarna jak noc, słodka jak grzech – czyli czego jeszcze nie wiesz o kawie!

Czarna Jak Noc Slodka Jak Grzech

Zaledwie otwierasz oczy o poranku, a już masz przed nimi smak małej czarnej? Delikatna pianka, spienione mleko i nutka słodyczy wypełnia każdą szczelinę twojej filiżanki, a w dodatku pobudza cię do życia na cały dzień! Przekonaj się, czy wiesz już wszystko kawie!

Czasami działa na opak

Potrzebujesz zastrzyku energii? Nic nie pobudza cię tak jak kubek gorącej kawy? I masz rację, ponieważ kofeina w niej zawarta pobudza korę mózgową oraz ośrodek oddechowy i naczyniowy, dzięki czemu mózg działa sprawniej. Jednak zbyt duża ilość spożywanej kawy może działać na nas zupełnie odwrotnie. Nie dość, że możemy poczuć się senni, to jeszcze rozproszeni – kofeina bowiem znakomicie wpływa na efektywność działań znanych, ale już otrzymując nowe bodźce, np. podczas nauki, może nas dekoncentrować. Nie jest zatem wskazane, by przed ciężkim egzaminem, na ostatnią chwilę wlewać w siebie wiaderka kawy.

Selfie z kawą, czy kawa z selfie?

Pamiątkowa fotka z przyjaciółką, mamą, czy chłopakiem to raczej nic nowego, ale selfie z kawą? A raczej „na kawie”? Tak! Selfieccino to hit prosto z centrum Londynu. Po prostu robisz sobie zdjęcie, wysyłasz przez specjalną aplikację do baristy, a on przekazuje je do maszyny, która  skanuje i tworzy na piance twój parter jak malowany! Całość trwa zaledwie 4 minuty i kosztuje niecałe 6 funtów. A dla tych, którzy już zaczęli się pakować, by zrobić zdjęcie tego arcydzieła, mamy dobrą wiadomość. W Szczecinie także działa kawiarnia, oferująca kawę z twoim selfie!

Bezcenne ziarenka kawy

Choć chyba na każdej kuchennej półce widnieje torebka lub pojemnik na tradycyjną kawę, są gatunki małej czarnej, które potrafią zakręcić w głowie. Jednym z nich jest kawa luwak, pochodząca z południowo-wschodniej Azji. Co powoduje, że kilogram kosztuje aż tysiąc euro? Jej najlepsze owoce są zjadane przez łaskuna, czyli małego, drapieżnego ssaka, po czym wydalane wraz z odchodami, zyskują niepowtarzalny smak. Roczna produkcja takiej kawy wynosi zaledwie 300-400 kg, więc niestety nie wszyscy mogą sobie na taką przyjemność pozwolić.

Dobre alternatywy

Pomimo, iż kawa ma naprawdę wielu zwolenników, a jej roczna produkcja jest szacowana na miliony ton, warto czasami sięgnąć po równie skuteczne środki. Jednym z nich jest guarana, która także zawiera kofeinę, a dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Kolejny zamiennik to teanina, czyli związek zawarty w herbatach. Wbrew powszechnym przekonaniom, jej największa ilość występuje w zielonej, a nie czarnej herbacie. Na koniec pozostał nam żeń-szeń, czyli coś, co w kulturze chińskiej uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych roślin. Oprócz właściwości wspomagających procesy myślowe uznawany jest również za afrodyzjak.

Kawa? Nie taka zwykła jak ci się wydaje! Historia kawy zaczyna się już od XVI wieku i ani myśli rozstawać się z naszymi stołami. Wypełnia każdą rodzinną uroczystość, pogaduchy z przyjaciółką, czy spotkanie biznesowe. Także na Allmart.pl znalazła swoje honorowe miejsce 🙂

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl