skip to Main Content

Menopauza – objawy, porady, skuteczne metody leczenie

Fotolia 49758758 Menopauze

Każdego roku miliony kobiet dosięga stan zwany popularnie menopauzą. Jest to naturalny, choć nierzadko demonizowany proces biologiczny.

Zwykle pierwsza myśl kobiet po usłyszeniu tego terminu biegnie ku powszechnie znanym nieprzyjemnym objawom tego stanu. Ponadto menopauza, bywa często, w sposób krzywdzący względem kobiet, określana mianem przekwitania, po którym następuje kres kobiecości… Nie brzmi to jak optymistyczna wizja. 

Jednak czy na pewno u każdej kobiety wygląda ona tak samo?

Czy można się jakoś przygotować na okres menopauzy? O tym wszystkim będziemy rozprawiać w dzisiejszym tekście.

Czym właściwie jest menopauza?

Na samym początku warto powiedzieć kilka słów o kobiecej naturze biologicznej. U każdej kobiety proces starzenia się jajników zaczyna się wraz z momentem narodzin i postępuje przez wiele lat, aż do całkowitego zakończenia ich pracy co statystycznie przypada na wiek około 65 lat. O klimakterium możemy mówić wtedy kiedy przez okres 12 miesięcy nie występuje krwawienie miesiączkowe, a jednocześnie zostały wykluczone inne możliwe przyczyny.

 

 

Menopauzę dzieli się na trzy etapy:

 

Premenopauza

Jest to okres w którym następuje stopniowe zmniejszanie się czynności jajników, które prowadzi do zupełnego ustania cykliczności ich funkcjonowania. Przeciętnie okres ten trwa około 5-6 lat

Perimenopauza

Jest to czas przejściowy na przed i po menopauzie, rozpoczyna się niedługo przed ostatnią miesiączką i trwa do roku. To właśnie w tym czasie kobiety narzekają na standardowe objawy związane z menopauzą.

Postmenopauza co to takiego?

Terminem tym określa się czas po ostatniej miesiączce, kiedy kobiece narządy rozrodcze definitywnie przestają działać. Faza ta trwa do około 65 roku życia Około tego wieku organizmy kobiet przyzwyczajają się do zaistniałych zmian na tle hormonalnym, a co za tym idzie ustają wszelkie ewentualne dolegliwości oraz objawy.

Jakie są typowe objawy menopauzy?

 • zimne poty pojawiające się nocą oraz zaburzenia snu
 • uderzenia gorąca, nieprzewidywalne, pojawiające się w ciągu całej doby
 • złe samopoczucie
 • szybkie zmiany tak zwane huśtawki nastrojów i nadmierna drażliwość
 • obniżenie koncentracji
 • ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu
 • mimowolne oddawanie moczu zwłaszcza w sytuacjach wysiłku, kaszlu, kichania
 • uczucie mrowienia w różnych obszarach skóry oraz zmniejszenie jej elastyczności

Co robić podczas menopauzy by pomóc samej sobie?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić i głęboko zapisać w głowie, że menopauza nie jest chorobą, lecz naturalnym okresem w życiu każdej kobiety, który prędzej czy później nadejdzie. Zmiany w samopoczuciu i zachowaniu kobiet mają uwarunkowania hormonalne. Istnieje pewna zależność pomiędzy świadomością kobiet w kwestii tego co dzieje się z ich organizmem a przeżywaniem klimakterium . Im bardziej kobiety czują się pewnie wiedząc co się z nimi dzieje i dlaczego, tym łatwiej jest im zapanować tym zapanować.

Jak można się wspierać w tym czasie?

 • unikać stresów i sytuacji stresowych, które mogą nasilać zmiany nastrojów
 • poleca się zapisanie i regularne praktykowanie jakiejś aktywności fizycznej, która powinna podnosić poziom hormonu szczęścia
 • warto zadbać o zmianę diety na zawierającą naturalne składniki na przykład soję. Unikać smażonych potraw, tłustych mięs, używek, kawy, herbaty oraz gazowanych napojów i słodyczy
 • zadbać o siebie i znaleźć więcej czasu na relaks i własne przyjemności. Jeżeli będziecie odczuwały więcej radości z życia, również obawy menopauzy powinny być mniej uciążliwe
 • pomoc farmakologiczna – część kobiet korzysta z zastępczej kuracji hormonalnej, która zazwyczaj przynosi pozytywne rezultaty.

Trzeba jednak tutaj ponownie zaznaczyć, że menopauza to nie choroba, którą można wyleczyć medykamentem.Jeżeli jednak objawy są ciężkie i uciążliwe można zastanowić się nad kuracją, które może trochę złagodzić objawy klimakterium. Taka kuracja jest indywidualnie dobierana przez lekarza specjalistę, na podstawie wywiadu i serii badań. Nie wolno zabierać się do leczenia „na własną rękę”!

Jeżeli menopauza jest tematem, który może was dotyczyć w bliższej lub dalszej przyszłości, warto mieć w sobie przeświadczenie, że nie jest to wcale taka straszne, jak się o tym mówi.

A odpowiednie nastawienie, może być kluczem do spokojnego przetrwania okresu menopauzy!

 

Redakcja LivingNatural.pl

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl