skip to Main Content

Syndrom jelita drażliwego – objawy, przyczyny, leczenie

Fotolia 50037472 Syndrom Jelita Draliwego

Syndrom jelita drażliwego to jedna z najbardziej popularnych dolegliwości układu pokarmowego, choć niekoniecznie powszechnie znana.

 

Z wyników badań wynika, że cierpi na nie aż 10 – 20% ludzi dorosłych. Zaś pośród chorych jest dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn, ale kobiety nie obawiajcie się, nie jesteście bardziej zagrożone!

A takie dane statystyczne tłumaczy się zwyczajnie faktem, iż płeć piękna częściej udaje się z tego typu problemami do lekarzy. Niezaprzeczalnym faktem dotyczącym zespołu jelita drażliwego jest bardzo silny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a dokładniej mówiąc jego utrudnianie, ponieważ towarzyszące tej dolegliwości objawy są bardzo uciążliwe.

Co możemy zrobić by chronić się przed nią? Jak sobie radzić gdy syndrom jelita drażliwego nas dosięgnie? O tym dowiecie się z poniższego tekstu!

Na czym polega to schorzenie?

Syndrom jelita drażliwego objawia się zaburzeniami funkcji jelit, które najczęściej są sygnalizowane ostrymi i nagłymi bólami brzucha i zmianami rytmu wypróżnień. Warto wiedzieć, że nazywa się tego chorobą, ponieważ nie występują żadne zmiany anatomiczne w organizmie. Jak dotąd przyczyna tego schorzenia pozostaje jednoznacznie niezdefiniowana.

Naukowcy jednak skłaniają się ku twierdzeniom, że przyczyny leża w płaszczyźnie ludzkiej psychiki. Nie bierze się to znikąd, ponieważ większość pacjentów skarżących się na tego typu problemy przyznaje się do jednoczesnych kłopotów natury psychologiczne. Między innymi depresji, stanów lękowych, nerwic. Z kolei u pozostałych pacjentów prawdopodobnie przyczyną były przebyte wcześniej zatrucia przewodu pokarmowego, salmonella, biegunka podróżnych. Równocześnie do powstania syndromu jelita wrażliwego mogą się przyczynić czynniki takie jak nieregularne jedzenie, jedzenie w pośpiechu, spożywanie wysoko przetworzonej żywnością.

Jak walczyć z tym problemem?

Niestety nie opracowano lekarstwa, bądź też kuracji, która całkowicie eliminowałaby tą dolegliwość. Nie oznacza to jednak że jesteśmy bezsilny w przypadku jej pojawienia. Objawy syndromu jelita drażliwego do których należą:

 • wzdęcia
 • gazy
 • uporczywe bóle brzucha
 • głośne burczenia
 • skurcze
 • biegunki
 • częste zaparcia

Można łagodzić na wiele sposobów. Oto mała lista rzeczy, które można robić, by pomóc sobie przezwyciężyć ten problem:

 • obserwacja organizmu i przyglądanie się reakcjom na konkretne pokarmy oraz napoje zwłaszcza w sytuacjach stresowych
 • kluczowa jest odpowiednia dieta. Koniecznie musi być adekwatna do objawów zaburzenia, co nie powinno dziwić, gdyż wydaje się być intuicyjnym, że będzie zupełnie inna w przypadku częstych biegunek, niż w przypadku zaparć.

 W pierwszym przypadku proponuje się produkty o działaniu zapierającym takie jak:

Biały ryż, ziemniaki, unikanie przyjmowania zbyt dużych ilości błonnika, zmniejszenie ilości pitego mleka, jedzenie delikatnych owoce bez skórek i pestek, jedzenie pszennego pieczywa.

Z kolei w przypadku zaparć zaleca się:

picie dużej ilości płynów każdego dnia, wykluczenie z diety kapusty, brukselki, brokułów, cebuli, kalafiora, ale także cukrów w postaci słodyczy, herbat oraz kawy.

W kwestii syndromu jelita drażliwego należy mieć w głowie pewność, że jest to uciążliwość do pokonania. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, ale czynniki takie jak palenie papierosów również powinno się wykluczyć.

Jeżeli dołożymy do tego unikanie sytuacji stresowych i podjęcie próby na przykład ćwiczeń relaksacyjnych i odprężających wszystko powinno zakończyć się sukcesem!

 

 

This Post Has 2 Comments
 1. Mi na dolegliwości nadwrażliwego jelita pomaga bardzo debutir. Biorę go codziennie od paru tygodni i wreszcie przestały mnie męczyć biegunki na zmianę z zatwarzeniami

 2. No właśnie ostatnio mi lekarz polecił, żebym zaczęła brać dbutir, bo już sobie nie radzę z tym ciągłym bólem brzucha i biegunkami. Kupiłam sobie i biorę – mam nadzieję, że mnie też pomoże

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl