skip to Main Content

Syndrom jelita drażliwego – objawy, przyczyny, leczenie

Fotolia 50037472 Syndrom Jelita Draliwego

Syndrom jelita drażliwego to jedna z najbardziej popularnych dolegliwości układu pokarmowego, choć niekoniecznie powszechnie znana.

 

Z wyników badań wynika, że cierpi na nie aż 10 – 20% ludzi dorosłych. Zaś pośród chorych jest dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn, ale kobiety nie obawiajcie się, nie jesteście bardziej zagrożone!

A takie dane statystyczne tłumaczy się zwyczajnie faktem, iż płeć piękna częściej udaje się z tego typu problemami do lekarzy. Niezaprzeczalnym faktem dotyczącym zespołu jelita drażliwego jest bardzo silny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a dokładniej mówiąc jego utrudnianie, ponieważ towarzyszące tej dolegliwości objawy są bardzo uciążliwe.

Co możemy zrobić by chronić się przed nią? Jak sobie radzić gdy syndrom jelita drażliwego nas dosięgnie? O tym dowiecie się z poniższego tekstu!

Na czym polega to schorzenie?

Syndrom jelita drażliwego objawia się zaburzeniami funkcji jelit, które najczęściej są sygnalizowane ostrymi i nagłymi bólami brzucha i zmianami rytmu wypróżnień. Warto wiedzieć, że nazywa się tego chorobą, ponieważ nie występują żadne zmiany anatomiczne w organizmie. Jak dotąd przyczyna tego schorzenia pozostaje jednoznacznie niezdefiniowana.

Naukowcy jednak skłaniają się ku twierdzeniom, że przyczyny leża w płaszczyźnie ludzkiej psychiki. Nie bierze się to znikąd, ponieważ większość pacjentów skarżących się na tego typu problemy przyznaje się do jednoczesnych kłopotów natury psychologiczne. Między innymi depresji, stanów lękowych, nerwic. Z kolei u pozostałych pacjentów prawdopodobnie przyczyną były przebyte wcześniej zatrucia przewodu pokarmowego, salmonella, biegunka podróżnych. Równocześnie do powstania syndromu jelita wrażliwego mogą się przyczynić czynniki takie jak nieregularne jedzenie, jedzenie w pośpiechu, spożywanie wysoko przetworzonej żywnością.

Jak walczyć z tym problemem?

Niestety nie opracowano lekarstwa, bądź też kuracji, która całkowicie eliminowałaby tą dolegliwość. Nie oznacza to jednak że jesteśmy bezsilny w przypadku jej pojawienia. Objawy syndromu jelita drażliwego do których należą:

 • wzdęcia
 • gazy
 • uporczywe bóle brzucha
 • głośne burczenia
 • skurcze
 • biegunki
 • częste zaparcia

Można łagodzić na wiele sposobów. Oto mała lista rzeczy, które można robić, by pomóc sobie przezwyciężyć ten problem:

 • obserwacja organizmu i przyglądanie się reakcjom na konkretne pokarmy oraz napoje zwłaszcza w sytuacjach stresowych
 • kluczowa jest odpowiednia dieta. Koniecznie musi być adekwatna do objawów zaburzenia, co nie powinno dziwić, gdyż wydaje się być intuicyjnym, że będzie zupełnie inna w przypadku częstych biegunek, niż w przypadku zaparć.

 W pierwszym przypadku proponuje się produkty o działaniu zapierającym takie jak:

Biały ryż, ziemniaki, unikanie przyjmowania zbyt dużych ilości błonnika, zmniejszenie ilości pitego mleka, jedzenie delikatnych owoce bez skórek i pestek, jedzenie pszennego pieczywa.

Z kolei w przypadku zaparć zaleca się:

picie dużej ilości płynów każdego dnia, wykluczenie z diety kapusty, brukselki, brokułów, cebuli, kalafiora, ale także cukrów w postaci słodyczy, herbat oraz kawy.

W kwestii syndromu jelita drażliwego należy mieć w głowie pewność, że jest to uciążliwość do pokonania. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, ale czynniki takie jak palenie papierosów również powinno się wykluczyć.

Jeżeli dołożymy do tego unikanie sytuacji stresowych i podjęcie próby na przykład ćwiczeń relaksacyjnych i odprężających wszystko powinno zakończyć się sukcesem!

 

 

This Post Has 2 Comments
 1. Mi na dolegliwości nadwrażliwego jelita pomaga bardzo debutir. Biorę go codziennie od paru tygodni i wreszcie przestały mnie męczyć biegunki na zmianę z zatwarzeniami

 2. No właśnie ostatnio mi lekarz polecił, żebym zaczęła brać dbutir, bo już sobie nie radzę z tym ciągłym bólem brzucha i biegunkami. Kupiłam sobie i biorę – mam nadzieję, że mnie też pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl