skip to Main Content

Morfologia krwi, czyli praktyczny przewodni po badaniach krwi

Fotolia 46746854 Morfologia Krwi

fot.:fotolia

Badania krwi są jednym z najbardziej popularnych badań jakie zleca się pacjentom. Dlaczego tak jest?

Odpowiedź na to pytanie nie jest szczególnie trudna i nie powinna nikogo specjalnie dziwić.

Otóż najczęściej pojawiające się w organizmie ludzkim choroby dają różne oznaki swego istnienia. Tak jak jak dla grypy objawem jest na przykład gorączka. Niestety istnieje wiele chorób bardzo trudnych do jednoznacznego zdiagnozowania.

W przypadku wątpliwości, lub w celu odrzucenia różnych możliwość zleca się właśnie badanie krwi, gdyż różne anomalie w stosunku do normalnego wyglądu, składu i zawartości krwi mogą pomóc lekarzowi ustalić na co chory jest pacjent i jakie konkretne działanie należy podjąć dalej.

Oprócz sytuacji stanu chorobowego zdarza się nam również wykonywać badania krwi profilaktyczne. Niestety często wyniki badań bywają dla nas niezrozumiałe. Nie znamy dopuszczalnych przedziałów oraz rozwinięć skrótów.

Dlatego z pomocą przybywamy wam dzisiaj dostarczając wam przewodnik po badaniach krwi – zapraszamy do lektury!

Morfologia

Jest podstawowym badaniem krwi, które dostarcza informacji na temat ilości oraz jakości elementów komórkowych zawartych we krwi. W tym różnego rodzaju krwinek: erytrocytów – czerwonych krwinek, trombocytów – płytek krwi, leukocytów -białek krwi takich jak limfocyty, granulocyty oraz monocyty.

Oprócz tego wszystkiego podczas badania morfologicznego określa się różne wartości opisujące stan i kondycje czerwonych krwinek i tak :

 • parametr MCV określa średnią objętość erytrocytu
 • parametr MCH określa średnią objętość hemoglobiny
 • parametr MCHC określa średnie stężenie hemoglobiny we krwi

OB

Skrót ten oznacza odczyn Biernackiego i jest metodą wymyśloną przez polskiego naukowca. OB określa odpadania czerwonych krwinek w osoczu krwi w milimetrach na godzinę. Odczyn Biernackiego jest markerem stanu zapalnego w organizmie.

Z naturalnych przyczyn może być podwyższony tylko i wyłącznie u kobiet przed i po miesiączce, w trakcie ciąży oraz po porodzie. W innych przypadkach sugeruje zaburzenia w organizmie. Zwykle są one spowodowane ostrym, lub przewlekłym stanem zapalnym, chorobą reumatyczną, gruźlicą, białaczką, chorobami wątroby i tarczycy, a także nowotworami.

Norma to do 20 mm/godz w przypadku pań przed 50 rokiem życia, zaś po 50 roku życia do 30 mm/godz. U panów sytuacja wygląda następująco: do 15 mm/godz, z po 50 roku życia do 20mm/godz.

Biochemia

Wyniki biochemii krwi z całą pewnością dostarczają wielu cennych informacji. Podczas tego badania analizowany jest z dużą dokładnością skład osocza krwi. Badane są przede wszystkim:

 • poziom glukozy
 • mocznika
 • kreatyniny
 • białka
 • kwasu moczowego
 • elektrolitów (potasu, sodu, chloru)
 • cholesterolu

Badania biochemiczne dają lekarzowi orientację w funkcjonowaniu prawie wszystkich narządów i gruczołów, ocenę stanu nawodnienia i odżywienia. Badanie biochemiczne osocza można wykonać w profilu ogólnym lub pod kątem jakiegoś schorzenia.

Rozmaz krwi

Badanie to jest dokładną analizą jednego rodzaju krwinek białych, a konkretnie mówiąc granulocytów. określa się główne trzy parametry:

 • NEUT – poziom neutrofili
 • EOS- poziom eozynofili
 • BASO – poziom bazofili

Zmiany poziomów tych ciałek krwi zazwyczaj świadczą o obecności w organizmie wirusów, bakterii, bądź alergii, a także niedoczynności tarczycy

Istnieje o wiele więcej innych badań krwi, lecz są one już bardziej ukierunkowane na badanie konkretnych chorób i schorzeń jak na przykład badanie krwi po obciążeniu glukozą w celu zweryfikowania podejrzeń o cukrzyce.

Warto jednak, żebyśmy wiedzieli na czym polegają podstawowe badania, by wyniki przestały być dla nas niezrozumiałymi symbolami i znaczkami!

 

Redakcja LivingNatural.pl 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl