skip to Main Content

Jak szybko schudnąć? Sprawdź czy diety głodówkowe mają sens

Fotolia 39660250 Jak Szybko Schudnac Sprawdz Czy Diety Godowkowe Maja Sens

W dzisiejszych czasach przy pomocy reklam jesteśmy bombardowani różnymi informacjami na temat zdrowia, czy prawidłowego odżywiania.

Mówi się w nich bardzo dużo o cudownych dietach odchudzających i wielu zawsze skutecznych sposobach radzenia sobie z nadwagą. Niektóre z tych informacji są rzetelne i można im ufać, jednak zdarzają się i takie, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Jesteśmy w wielu miejscach bombardowani ofertami cudownych diet między innymi głodówkową, kapuścianą, owocową, białkową, nisko węglowodanową, wysokobiałkową, a nawet lodową, które mają w niesamowicie krótkim czasie znacznie zmniejszyć masę naszego ciała. Takie metody odchudzania niosą ze sobą jednak wielkie ryzyko dla naszego zdrowia. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego takie diety są niebezpieczne?

W wyniku długiego stosowania głodówek, lub diet jednostronnych może wystąpić:

 • niedobór składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, potas, selen, chrom czy magnez
 • utrata białka, a co za tym idzie zwiększony katabolizm, czyli ogół reakcji chemicznych metabolizmu prowadzący do rozpadu złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki
 • zaburzenia gospodarki wodno–elektrolitowej i kwaśnica

Przy stosowaniu takiej diety wraz z utratą tkanki tłuszczowej może następować utrata tkanki mięśniowej oraz długotrwały niedobór wody. Szczególnie niebezpieczna jest nadmierna utrata masy mięśniowej, ponieważ mięśnie są odpowiedzialne za utrzymanie poprawnej postawy ciała, mogą także następować zaburzenia pamięci, koncentracji i osłabienie popędu seksualnego.

Dodatkowo zwykle po skończeniu stosowania diety następuje efekt jo-jo, czyli ponowne bardzo szybkie przybieranie na wadze, zwane również huśtawkami ciężaru ciała.

Dlaczego tyjesz?

Najbardziej popularną przyczyną otyłości jest permanentne dostarczanie organizmowi większej ilości energii niż nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Kończy się to tym, że nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłość może być również spowodowana czynnikami genetycznymi – uważa się, że dziecko szczupłych rodziców ma szanse być otyłe w 7% przypadków, podczas gdy dziecko otyłych rodziców w, aż 80% przypadków!

Jak to możliwe? Otóż czynniki genetyczne w dużym stopniu wpływają na regulację apetytu, preferencje dotyczące wybieranych pokarmów, funkcje komórek tłuszczowych oraz wiele innych.

Powikłania otyłości

Oprócz oczywistego powikłania jakim jest widoczna zmiana wyglądu ciała, która w znaczącym stopniu wpływa na samopoczucie i poczucie własnej wartości jest wiele dużo bardziej poważnych powikłań, które mogą być spowodowane otyłością. Choroby ludzi otyłych to między innymi:

 • cukrzyca typu II
 • nadciśnienie tętnicze
 • miażdżyca
 • choroby stawów
 • dna moczanowa
 • zaburzenia hormonalne
 • kamice pęcherzyka żółciowego

Jak więc walczyć skutecznie z otyłością?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że chęć zmiany wymaga postanowienia zmiany całego trybu życia, a nie tylko zmiany menu na pewien okres. Odpowiednia dieta powinna polegać na stopniowym ograniczaniu podaży energii dostarczanej w pokarmach.

Za najbardziej korzystny uważa się spadek masy ciała rzędu 2-4 kilogramy na miesiąc ale nigdy więcej! Dodatkowo należy zintensyfikować aktywność fizyczną, i nastawić się, że proces odchudzania będzie długotrwały. Nie ma cudów i efekty trzeba wypracować ciężką pracą. Można wspomagać się suplementami diety, które są bogate w błonnik i zmniejszają łaknienie, jednak pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest postanowienie zmiany oraz silna wola.

Każdy, bez wyjątku jest w stanie pokonać problemy z nadwagą. Droga do sukcesu jest bez wątpienia trudna i długa. Nie należy się jednak przejmować ewentualnymi porażkami i nigdy nie wolno nam zrezygnować, bo to najgorsze co można zrobić.

Musimy pamiętać, że wiara w zwycięstwo i postanowienie zmiany to już połowa sukcesu!

 

Redakcja LivingNatural.pl 

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl