skip to Main Content

Profilaktyka sposobem na zdrowe życie!

Fotolia 72045310 Pladnoscumezczyzn

fot.: fotolia

Żyjemy w czasach, w których cały czas wzrasta poziom umieralności na tak zwane choroby cywilizacyjne.

Zwykle są to nieuleczalne w późnych stadiach choroby, którym można zaradzić jedynie poprzez odpowiednią profilaktykę, która polega między innymi na wykonywaniu regularnych badań kontrolnych oraz podejmowaniu bardzo ważnych codziennych wyborów.Tylko te dwa czynniki połączone ze sobą mogą sprawić, że będziemy mogli cieszyć się zdrowiem do późnej starości. Niestety osiągnięcie tego celu nie jest proste i wymaga nakładów wysiłku i poświęconego czasu.

Jednak warto sobie uświadomić, że gra toczy się o nasze zdrowie. Ponadto w tej kwestii praktycznie wszystko zależy od Ciebie, Twoich decyzji i wyborów. Czy nie warto zatem dowiedzieć się co możesz robić, żeby zachować świetne zdrowie, aż po późne lata starości? 

Czym jest profilaktyka ?

Pod tym bardzo często słyszanym terminem kryją się wszystkie działania poprzez,  które uzyskujemy wsparcie w zakresie prawidłowego rozwoju i zdrowego życia, a także wczesnego wykrywania chorób i leczenia ich. Profilaktykę dzielimy na trzy główne etapy:

  1. Pierwszorzędowa, która polega na zmniejszaniu ryzyka wystąpienia choroby i jest ściśle powiązana z naszym stylem życia, czyli odpowiednim odżywianiem, aktywnością fizyczną oraz unikaniem nałogów.
  2. Drugorzędowa, która skupia się na jak najwcześniejszym wykrywaniu istniejących chorób, które występują jeszcze w stadium bezobjawowym. Na przykład przy pomocy różnych badań takich jak cytologia, mammografia czy kolonoskopia.
  3. Trzeciorzędowa, która skupia się na wyeliminowaniu rozpoznanych schorzeń oraz chorób.

Jak o siebie dbać?

Najważniejsza jest chyba samoświadomość. Musimy każdy indywidualnie uświadomić sobie, że od naszych codziennych wyborów zależy stan naszego zdrowia zarówno teraz jak i w późniejszych latach. Warto stosować się do kilku zasad, które znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Są to:

  • zdrowa i racjonalna dieta, zawierająca 5 porcji owoców i warzyw oraz ograniczająca spożycie cukrów prostych
  • unikanie dymu tytoniowego oraz alkoholu
  • aktywność fizyczna, co najmniej 30 minut dziennie przez większość dni tygodnia
  • utrzymywanie odpowiedniej masy ciała
  • odpowiedni balans pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym
  • regularne kontrole lekarskie

Na jakie badania powinny zgłaszać się kobiety?

Każda kobieta która osiągnie dojrzałość płciową powinna odbywać coroczne badanie ginekologiczne, cytologię oraz badanie sutków przez lekarza. Przez całe życie kobiety powinny samodzielnie badać piersi pod kątem występowania ewentualnych guzków. Po ukończeniu 50 roku życia do listy badań profilaktycznych dodać należy mammografię. Warto także regularne samemu oglądać własne ciało w poszukiwaniu anomalii takich jak wspomniane guzki, niegojące się ran, znamię skórne, które zmienia kształt, wielkość lub kolor a także krwawienie inne niż krwawienie miesięczne. Mogą to być bowiem objawy poważniejszej choroby.

Na co powinni zwrócić uwagę panowie?

Przede wszystkim panowie muszą zastanowić się nad swoim podejściem do zdrowia, ponieważ fakt, że mężczyźni żyją średnio około 7 lat krócej niż kobiety często wynika z tego, że mężczyźni nie za bardzo o siebie dbają. Istnieje jednak wiele przypadłości typowo męskich dolegliwości, na które trzeba zwrócić uwagę. Są to między innymi: choroba wieńcowa, otyłość brzuszna, nowotwory układu moczowo-płciowego, w tym prostaty, nerek i pęcherza moczowego. W kwestii choroby wieńcowej profilaktyka oznacza odpowiednią dietę, sport oraz unikanie używek. W kwestii badań dotyczących raka zaleca się badanie PDA z krwi. Jest to antygen, którego podwyższony poziom zazwyczaj jest oznaką występowania nowotworu.

Pamiętajcie Panowie, że badania kontrolne są niesamowicie ważne, ponieważ w przypadku chorób takich jak nowotwór zbyt późne wykrycie choroby może okazać się bardzo brzemienne w skutkach…
Warto z dzisiejszego tekstu zapamiętać jakie są najczęstsze dolegliwości dotykające poszczególnych płci i podjęcie odpowiednich działań, by tym chorobom zapobiegać, a także by regularnie się badać.

Najważniejsze jest jednak to by uświadomić sobie, że w większości przypadków praktycznie wszystko leży w Twoich rękach!

Dbając o siebie od wczesnych lat inwestujesz w przyszłość, we własną przyszłość! Jeżeli już teraz będziesz o siebie dbać, na stare lata, kiedy nadal będziesz się cieszyć dobrym zdrowiem, poczujesz, że naprawdę było to warte wysiłku!

 

Redakcja LivingNatural.pl 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl