skip to Main Content

Zadbaj o zdrowy kręgosłup twojego dziecka

Fotolia 59245269 Zdrowykregoslup

fot.: fotolia

Często bywa, że wady postawy u dzieci są niezauważalne. Dzieje się tak zwykle dlatego, że nie powodują one żadnych dokuczliwych dolegliwości. Niestety jeśli zostają zaniedbane mogą prowadzić do stosunkowo poważnych powikłań w przyszłości, czy dorosłym życiu.

Im wcześniej rodzice zadbają o prawidłową postawę swoich pociech, tym bardziej zwiększają szanse na całkowite wyleczenie ewentualnych schorzeń, jednocześnie eliminując ryzyko występowania problemów zdrowotnych z nimi związanych w dorosłym życiu swoich dzieci.

Jaka jest skala problemu?

Badania przeprowadzone w kilku losowo wybieranych szkołach podstawowych w Polsce wykazały zatrważające statystyki. Pośród dzieci z klas I –IV ponad połowa (54%) miała wady postawy, zaś problemy ze stopami odnotowano u 48% badanych dzieci! Prawie połowa z pytanych dzieci przyznała że przynajmniej kilka razy w roku odczuwają bóle kręgosłupa. Bardziej ogólnie rzecz ujmując wady postawy uznaje się za najczęściej występującą chorobę cywilizacyjną, która dotyka nawet 80% dzieci!!!

Dlaczego tak dużo dzieci ma krzywe kręgosłupy?

Podstawą przyczyną różnych wad postawy jest siedzący tryb życia dzieci. Bardzo istotne są również brak aktywności fizycznej, zbyt ciężkie plecaki oraz nieodpowiednio dostosowane miejsca do nauki. Oczywiście część dzieci posiada wady wrodzone, którym niestety nie jesteśmy w stanie zaradzić, jednak większość wad to niestety wady nabyte. Nie ma jednak powodu do paniki, ponieważ zachowując czujność, jesteśmy w stanie bardzo dobrze przeciwdziałać skrzywieniom kręgosłupa!

Co możesz robić, by zadbać o postawę malucha?

  1. Regularnie obserwuj swoje dziecko, ponieważ zazwyczaj do lekarza udajemy się z dzieckiem gdy zaczyna narzekać na bóle kręgosłupa. Jednak jak to zostało już wspomniane większość wad występuje bezobjawowo i nie towarzyszą im dokuczliwe dolegliwości, przez co mogą przez długi czas pozostać niezauważone. Większość z nas nie posiada wiedzy medycznej pozwalającej stwierdzić, czy dziecko posiada wadę postawy, zwłaszcza, jeżeli skrzywienie jest lekkie. Dlatego bardzo ważne jest regularne obserwowanie dziecka, ponieważ nawet niewprawiony obserwator będzie w stanie wychwycić odstępstwa od normy. Mamy tutaj na myśli anomalie takie jak na przykład nadmierne wygięcie kręgosłupa w przód, tył, nienaturalne wysunięcie głowy, lub barków, odstające łopatki czy spłaszczenie lub zaokrąglenie klatki piersiowej.
  2. W razie podejrzeń poradź się specjalisty. Przede wszystkim lekarz dokładnie zdiagnozuje wadę postawy i podpowie jako korygować postawę dziecka. Jeżeli sprawa jest bardzo poważna lekarz może zalecić noszenie specjalnego gorsetu lub nawet leczenie operacyjne, jednak są to skrajnie przypadki. Zazwyczaj wystarczy regularne, codzienne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nie wolno tworzyć ćwiczeń na własną rękę! Istotne jest, żeby wykonywać ćwiczenia według dokładnych zaleceń rehabilitanta, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy nawet pogłębić wadę naszego malucha. Istotną rolą rodzica jest dbanie o regularne wykonywanie ćwiczeń, nawet gdy dziecko ich nie lubi i od nich stroni. Dzieci nie zawsze są w stanie zrozumieć, że męczące, a czasem nawet bolesne ćwiczenia są dla ich dobra. Zapewniamy was jednak że po czasie będą wam bardzo wdzięczne nawet jeżeli będziecie musieli ich do ćwiczeń zmuszać.

Rady użyteczne w codziennym życiu:

  • nie kupujmy mebli dla dziecka „na wyrost”. Dostosowujmy jego miejsce do nauki do wieku oraz wzrostu
  • zadbajmy by materace, na których śpią pociechy nie były zbyt miękkie, a także by poduszki były w miarę płaskie, co zapobiega zginaniu się kręgosłupa podczas snu
  • nie mamy wpływu na ilość podręczników w plecaku dzieci, ale możemy wybrać ich tornistry! Świetnym pomysłem jest zmiana klasycznego plecaka na plecako-walizkę z kółkami, dzięki któremu dzieci ciągną podręczniki po ziemi niczym bagaż, a kręgosłup nie jest obciążony
  • zadbajmy by dzieci miały dużo ruchu i aktywności fizycznej, która wzmacnia mięśnie, również te odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji!

Zadbanie o zdrowe kręgosłupy naszych dzieci nie zawsze jest kwestią prostą. Często wymaga od nas – rodziców sporo energii i wytrwałości na przykład w zwracaniu uwagi czy dopilnowywaniu ćwiczeń.

Jednak mogę was zapewnić, że późniejsze komfortowe życie waszych pociech będzie dla was najlepszą nagrodą z możliwych!

 

Redakcja LivingNatural.pl 

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl