skip to Main Content

Przeziębienie – jak powracający bumerang!

Fotolia 60168462 Domowesposobynagrype

Okres jesienno-zimowy to okres sprzyjający częstym przeziębieniom. Przyczyną tego są zmiany pogodowe, niskie temperatury, skupiska ludzi często kichających, którzy obdarowują nas początkiem infekcji. Przeziębienie jest zespołem objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych spowodowanym zakażeniem wirusowym.

Kiedy i dlaczego się przeziębiamy?

Najwięcej zakażeń występuje w okresie jesiennym. Spowodowane to jest częstym przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych, które sprzyjają przenoszeniu zakażeń. Za zwiększoną częstość przeziębień odpowiadają zamiany w błonie śluzowej nosa pod wpływem zimnego powietrza i wahań temperatury, które ułatwiają atak wirusów, osłabiając naturalne mechanizmy broniące nas przed zakażeniem.

Jak się zarażamy!

Drogą kropelkową poprzez kontakt z chorym, który kaszląc lub kichając rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych zawierających wirusy.

Poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Niektóre wirusy mogą przez kilka godzin przetrwać w środowisku np. na przedmiotach codziennego użytku (klamkach, słuchawkach czy poręczach). Po dotknięciu zakażonego przedmiotu zarażamy się, dotykając ust, oczu lub nosa.

Dlatego tak ważna jest higiena rąk w okresie zwiększonej zapadalności na przeziębienia!

Jak możemy zapobiec przeziębieniu?

  • unikanie zatłoczonych miejsc w okresach zwiększonej zapadalności
  • regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu, ponieważ trening wyczynowy zwiększa ryzyko przeziębienia
  • częste mycie rąk mydłem
  • stosowanie środków odkażających

W leczeniu przeziębienia nie stosuje się leków przeciwwirusowych. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku ogólnych zasad:

  • odpoczynek, leżenie w łóżku, a najlepiej jak weźmiemy zwolnienie z pracy no chyba, że dopadnie nas w weekend
  • picie odpowiedniej ilości płynów, a w szczególności kiedy towarzyszy nam przy przeziębieniu gorączka. Pijemy duże ilości wody mineralnej nie gazowanej albo herbat
  • zażywanie kąpieli eukaliptusowej

Leczenie objawów przeziębienia takich jak ból gardła, ból głowy, kaszel i katar możemy zwalczać stosując domowe sposoby oraz zażywać i jeść produkty bogate w witaminę C, które zwiększają odporność na infekcje.

Redakcja LivingNatural.pl 

 

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl