skip to Main Content

Przeziębienie – jak powracający bumerang!

Fotolia 60168462 Domowesposobynagrype

Okres jesienno-zimowy to okres sprzyjający częstym przeziębieniom. Przyczyną tego są zmiany pogodowe, niskie temperatury, skupiska ludzi często kichających, którzy obdarowują nas początkiem infekcji. Przeziębienie jest zespołem objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych spowodowanym zakażeniem wirusowym.

Kiedy i dlaczego się przeziębiamy?

Najwięcej zakażeń występuje w okresie jesiennym. Spowodowane to jest częstym przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych, które sprzyjają przenoszeniu zakażeń. Za zwiększoną częstość przeziębień odpowiadają zamiany w błonie śluzowej nosa pod wpływem zimnego powietrza i wahań temperatury, które ułatwiają atak wirusów, osłabiając naturalne mechanizmy broniące nas przed zakażeniem.

Jak się zarażamy!

Drogą kropelkową poprzez kontakt z chorym, który kaszląc lub kichając rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych zawierających wirusy.

Poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Niektóre wirusy mogą przez kilka godzin przetrwać w środowisku np. na przedmiotach codziennego użytku (klamkach, słuchawkach czy poręczach). Po dotknięciu zakażonego przedmiotu zarażamy się, dotykając ust, oczu lub nosa.

Dlatego tak ważna jest higiena rąk w okresie zwiększonej zapadalności na przeziębienia!

Jak możemy zapobiec przeziębieniu?

  • unikanie zatłoczonych miejsc w okresach zwiększonej zapadalności
  • regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu, ponieważ trening wyczynowy zwiększa ryzyko przeziębienia
  • częste mycie rąk mydłem
  • stosowanie środków odkażających

W leczeniu przeziębienia nie stosuje się leków przeciwwirusowych. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku ogólnych zasad:

  • odpoczynek, leżenie w łóżku, a najlepiej jak weźmiemy zwolnienie z pracy no chyba, że dopadnie nas w weekend
  • picie odpowiedniej ilości płynów, a w szczególności kiedy towarzyszy nam przy przeziębieniu gorączka. Pijemy duże ilości wody mineralnej nie gazowanej albo herbat
  • zażywanie kąpieli eukaliptusowej

Leczenie objawów przeziębienia takich jak ból gardła, ból głowy, kaszel i katar możemy zwalczać stosując domowe sposoby oraz zażywać i jeść produkty bogate w witaminę C, które zwiększają odporność na infekcje.

Redakcja LivingNatural.pl 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl