skip to Main Content

Żylaki nóg to problem kobiet i mężczyzn!

Zylakinog

Żylaki kończyn dolnych, to obecnie jedno z najbardziej powszechnych schorzeń dotyka prawie 60% społeczeństwa. Choroba występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Z tą tylko różnicą, że kobiety mają do tej przypadłości większe predyspozycje.

W Polsce na przewlekłe schorzenia żylne (w tym żylaki) choruje 36% kobiet i 28% mężczyzn.

Czy wiesz jak rozpoznać chorobę żylakową?

Mianem żylaków nazywamy te wszystkie żyły, u których nastąpił nieodwracalny proces poszerzenia oraz poskręcania. Choroba żylakowa jest podstępna, rozwija się latami. W początkowej fazie objawia się powstającymi (zwłaszcza pod kolanami oraz w okolicy łydek) tzw. pajączkami – przybierają one postać cienkich niteczek koloru różowego, fioletowego bądź niebieskiego. W miarę postępowania schorzenia, symptomy są większe – wyczuwalne i widoczne pod skórą zgrubienia.

Choroba żylakowa to efekt niesprawności ścian i zastawek żył głębokich. Żyły są naczyniami krwionośnymi, przez które krew płynie ku górze, w kierunku serca. Proces ten jest możliwy dzięki zastawkom, wypustkom błony naczyń. Zdrowe i prawidłowo funkcjonujące zastawki zamykają się, gdy krew płynąca ku górze próbuje się cofnąć. Jeżeli dojdzie do utraty elastyczności ścianek żył, wtedy zastawki przestają się domykać. W efekcie dochodzi do napierania na ścianki żył zalegającej krwi – następuje rozciągnięcie oraz zniekształcenie żył i pojawiają się żylaki.

Pamiętaj o kontroli !

Należy pamiętać o tym, że żylaki nie są jedynie defektem kosmetycznym. Bagatelizowanie choroby może nieść za sobą bardzo poważne dla całego organizmu skutki. Dlatego też tak istotne jest, aby nie ignorować objawów (m.in. opuchnięte kostki, uczucie ciężkości nóg, skurcze, pajączki), tylko udać się do lekarza naczyniowca bądź flebologa.
Przyczyny powstawania żylaków dzieli się na pierwotne (uwarunkowania genetyczne) i wtórne (higiena życia).

Żylaki są  głównie wynikiem:

 • małej aktywności fizycznej
 • nadwagi
 • zbyt długiego siedzenia lub stania (charakter pracy)
 • hormonalnej antykoncepcji
 • przewlekłych zaparć
 • ciąż (wielokrotnych)
 • zbyt obcisłych ubrań (buty na wysokim obcasie)

Ważne!

Aby nie dopuścić do choroby bądź ją opóźnić, należy zająć się profilaktyką. Bardzo istotny jest tutaj ruch (spacery, jazda rowerem, pływanie).

Zanim lekarz rozpocznie leczenie, przeprowadza wpierw szczegółowe badania, mające na celu zdiagnozować chorobę żylakową. Jednym z podstawowych i najważniejszych badań jest USG doppler – umożliwia ono wykrycie niedrożności żył i tętnic. Lekarz w trakcie badania widzi, gdzie krew płynie wolniej a gdzie szybciej, gdzie może się cofać (nie domykają się zastawki żylne). Przystawka dopplerowska do aparatu USG daje możliwość zmierzenia przepływu krwi przez naczynia. Badanie jest nieinwazyjne oraz bezbolesne – lekarz nakłada na kończyny dolne specjalny żel, następnie przesuwa po nich głowicę aparatu dopplerowskiego, obserwując stan żył i tętnic widocznych na ekranie monitora.

Jak leczymy żylaki nóg?

Sposobów leczenia przypadłości jest wiele. Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od:

 1. leczenia farmakologicznego – stosuje się tutaj leki flebotropowe, których zadaniem jest poprawić mikrokrążenie oraz wzmocnić napięcie ścian żył.
 2. Leczenie miejscowe, polega na stosowaniu maści bądź żeli zmniejszających m.in. obrzęki.
 3. Leczenie uciskowe opiera się na indywidualnym dobraniu do potrzeb pacjenta, uciskowych rajstop lub podkolanówek (poprawiają krążenie w nogach i nie dopuszczają do rozszerzenia żył).

Powyższe formy leczenia mają na celu głównie opóźnić proces chorobowy. W przypadku zaawansowanych zmian, stosuje się metody zabiegowe.

Skleroterapia jest jednym z bardziej popularnych, małoinwazyjnych zabiegów. Stosuje się ją w leczeniu zmian żylakowym, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchownych pni żylnych kończyn dolnych.

Zabieg polega na tym, że do światła żyły wstrzykuje się płyn lub piankę obliterującą – efektem jest powstanie stanu zapalnego. Tworzy się skrzeplina, która powoduje proces włóknienia i zatyka żyłę. Po pewnym czasie zatkany żylak obumiera i zanika, na skutek wykluczenia go z krwiobiegu. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Trwa około 20 – 30 minut (wszystko zależy od wielkości ostrzykiwanego obszaru). Nie ma potrzeby, aby pacjent pozostawał w szpitalu. Przez okres 2 – 4 tygodni zalecane jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych.

Ważne! Czasem w wyniku zabiegu mogą powstać na skórze przebarwienia wzdłuż zamykanego naczynia.

Ablacja parą wodną (SVS) jest zabiegiem innowacyjnym o bardzo wysokiej skuteczności (93 – 98%). To jedyna metoda, która pozwala na usunięcie każdego rodzaju żylaków i to już podczas jednego tylko zabiegu.

Procedura opiera się na zamknięciu żyły poprzez podanie do światła naczynia przegrzanej pary wodnej, której temperatura wynosi 110 – 120 stopni C. Podobnie jak w przypadku skleroterapii, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 60 minut. Pacjent wraca do domu. Zalecane jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych.

Inną, równie popularną metodą likwidowania zmian żylakowych jest operacja laserem Evlt jest to zamknięcie światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyn dolnych, odbywa się na zasadzie zastosowania energii wydzielanej przez światłowód laserowy.

Do najstarszych metod leczenia żylaków należą:

 1. Operacje klasyczne – resekcyjne, m.in. stripping, który polega na częściowym bądź całkowitym wycięciu żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.
 2. Operacje klasyczne – oszczędzające, należy do nich m.in. plastyka żył.

 

Ważne! W przypadku operacji klasycznych, okres rekonwalescencji jest o wiele dłuższy. Ponadto większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

 

 

Źródła: H.G. Schmidt „Żylaki kończyn dolnych”, Wydawnictwo Cedru 2002 rok, www.tourmedica.pl  CzytelniaMedyczna.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła: H.G. Schmidt „Żylaki kończyn dolnych”, Wydawnictwo Cedru 2002 rok, www.tourmedica.pl CzytelniaMedyczna.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl