skip to Main Content

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki Kontaktowe

Soczewki kontaktowe może nosić praktycznie każdy, u kogo nie stwierdzono przeciwwskazań.

Szczególnie polecane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia, którym okulary przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu oraz sprawiają, że nie czują się w nich komfortowo.

Istnieją pewne wskazania do noszenia soczewek kontaktowych, uniemożliwiające lub utrudniające korekcję okularową. Są one związane m.in. z:

1. Wadą wzroku

  • wysokie wady wzroku (powyżej +/- 6 D) – przy korygowaniu okularami odległość pomiędzy soczewką okularową, a okiem powoduje, że obraz siatkówkowy obserwowany przez okulary jest nienaturalnie powiększony lub pomniejszony. Wielkość obrazu siatkówkowego rośnie wraz ze wzrostem mocy dodatnich soczewek i maleje wraz ze wzrostem mocy ujemnych. Każda soczewka okularowa powoduje zmiany w rozmiarze obrazu siatkówkowego. Soczewka kontaktowa dzięki temu, że leży bezpośrednio na oku daje bardziej naturalny obraz widzianego przedmiotu. Jest to szczególnie ważne w przypadku różnowzroczności refrakcyjnej (różne moce łamiące obu oczu). Jej korekcja za pomocą soczewek kontaktowych sprawia, że różnica wielkości obrazów siatkówkowych między oczami jest dużo mniejsza (bardziej wyrównana).
  • w afakii (bezsoczewkowość) – soczewka odpowiada za ok. 30% zdolności skupiającej oka tj. ok. 19 D. Wyrównanie jej braku szkłem okularowym o takiej mocy, które jest bardzo grube i trudne do zamontowania w oprawie okularowej, jest często niemożliwe, dlatego tak dużą wadę wzroku najczęściej koryguje się soczewkami kontaktowymi.
  • wada wzroku tylko na jednym oku – szczególnie gdy jest dość wysoka sprawia, że w okularach widoczna jest znaczna różnica w grubości szkieł. Korekcja soczewkami kontaktowymi sprawia, że ta różnica nie ma znaczenia.

2. Wykonywanym zawodem – aktorzy filmowi, teatralni, osoby występujące na scenie, siły zbrojne, zawodowi sportowcy, osoby pracujące na wysokości,
3. Efektem kosmetycznym – kolorowe soczewki kontaktowe mogą przykryć zmiany pourazowe tęczówki, źrenicy, zmieniają kolor oczu,
4. Aspektem medycznym – soczewki kontaktowe mogą być stosowane jako opatrunek po zabiegach chirurgicznych gałki ocznej oraz zabezpieczenie oka przed działaniem czynników zewnętrznych czy podrażnieniem np. wrastającymi rzęsami,
5. Uprawianiem sportu kontaktowego grożącego urazem, fizyczną niezdolnością do noszenia okularów (np. alergia na materiały z których są wykonywane okulary) lub problemami z nosem.

W czym soczewki kontaktowe są lepsze od okularów?

Soczewki kontaktowe dedykowane są też dla osób, które nie chcą nosić tradycyjnych okularów szczególnie ze względów estetycznych (brak akceptacji swojego wyglądu w okularach). Przeprowadzone badania potwierdzają, że u takich osób zamiana okularów na soczewki kontaktowe wpływa na wyższą samoocenę i wzrost poczucia pewności siebie.

Soczewki kontaktowe w porównaniu z okularami korekcyjnymi są dużo bardziej wygodne, komfortowe, nie parują, nie powodują odgnieceń na nosie, zapewniają też lepsze widzenie nieograniczające pola widzenia. Pozwalają wręcz zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku. Wszystkie te czynniki sprawiają, że soczewki kontaktowe stają się coraz częściej wybieranym sposobem korekcji wad wzroku. Warto jednak pamiętać, że ich dobór wymaga wykonania specjalistycznego badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych.

Wykonamy je u okulisty, ale tego typu badanie wzroku równie dobrze przeprowadzi także optometrysta, który dodatkowo przekaże nam niezbędne informacje o korekcji przy pomocy soczewek kontaktowych jak i okaże pomoc w ich zakładaniu i zdejmowaniu. Dobór pierwszych soczewek kontaktowych powinien być skonsultowany już po pierwszym ich użyciu, a wszelkie nieprawidłowości zgłoszone optometryście.

Poza tym dla użytkowników soczewek kontaktowych zaleca się wykonywanie badania wzroku przynajmniej raz na pół roku.

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl