skip to Main Content

Czarnuszka siewna – jak uprawiać i zbierać tę aromatyczną przyprawę?

Czarnuszka Siewna

Czarnuszka to roślina jednoroczna, która powinna się spodobać zarówno miłośnikom aromatycznych przypraw, jak i kolorowych kwiatów. Czego potrzebuje czarnuszka, aby efektownie kwitła? Kiedy możesz spodziewać się zbioru nasion czarnuszki? W naszym tekście znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, dzięki którym nic, co związane z czarnuszką, nie będzie Ci obce.

Charakterystyczne, czarne nasiona czarnuszki stanowią świetny dodatek do zup, wypieków, sałatek i produktów śniadaniowych (np. twarożku) – wszystkim potrawom dodaje ona indyjskiego aromatu. Nasiona czarnuszki oraz olej z czarnuszki słyną nie tylko z lekko gorzkawego smaku, lecz także ze swoich właściwości leczniczych. Działają:

  • przeciwbakteryjnie,
  • rozkurczowo,
  • żółciopędnie.

ZIEMOVIT pokaże Ci, jak uprawiać czarnuszkę w domu i w ogrodzie, aby cieszyć się jej smakiem oraz wyglądem – sprawdź sam!

Czarnuszka siewna – kiedy i gdzie uprawiać?

Odmiana czarnuszki wytwarzająca dużo smacznych nasion to czarnuszka siewna (Nigella sativa). Wysiewa się ją w rzędach oddzielonych od siebie o 25 cm na przełomie marca i kwietnia, gdy gleba w ogrodzie jest już odpowiednio nagrzana. Czarnuszka powinna wzejść po ok. 2 tygodniach – wówczas warto przeprowadzić przerywanie siewek, aby roślina nie rosła zbyt gęsto. W początkowym okresie wzrostu czarnuszki warto dbać o to, aby usuwać okazy rosnące słabiej niż reszta oraz chwasty – dzięki temu i tak wolno rosnąca czarnuszka otrzyma nieco więcej substancji odżywczych.

Czarnuszka siewna kwitnie od maja do czerwca. Wypuszcza duże kwiaty o białym, niebieskim, różowym lub fioletowym ubarwieniu, których ścięcie pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Czarnuszka siewna nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o nasłonecznienie czy parametry gleby. Wystarczy, że będzie miała regularny dostęp do słońca, wody oraz przepuszczalną i żyzną glebę, wzbogaconą np. torfem ogrodniczym odkwaszonym.

Czarnuszka siewna – zbiory i oczyszczanie nasion

Zazwyczaj nasiona czarnuszki siewnej nadają się do zbioru w połowie sierpnia i na początku września (w zależności od terminu wysiania), po przekwitnięciu kwiatów, kiedy torebki nasienne rośliny nabierają brunatnej barwy, a łodygi zaczynają żółknąć. Wówczas należy:

  • wyrwać całe łodygi czarnuszki,
  • powiązać łodygi w snopki,
  • położyć w suchym i nasłonecznionym miejscu na 3 dni do wyschnięcia.

Następnie trzeba odciąć lub oderwać torebki nasienne czarnuszki i wysypać czarne nasiona na gazę czy ręcznik papierowy do ponownego obeschnięcia. To bardzo ważne: nawet lekko wilgotne nasiona czarnuszki siewnej mogą szybko zapleśnieć. Warto również pamiętać o tym, aby nie zbierać czarnuszki tuż po opadach deszczu, gdyż wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że nasiona zapleśnieją w trakcie suszenia.

W czasie schnięcia czarnuszki zwróć uwagę, czy wszystkie nasiona są równomiernie czarnego koloru i czy nie ma wśród nich fragmentów torebek nasiennych. Po wyschnięciu przesyp nasiona do papierowych torebeczek – z jednej łodygi czarnuszki siewnej zbierzesz od 400 do 500 nasion.

Wejdź na poradnik ZIEMOVIT, aby znaleźć więcej ciekawych informacji dotyczących Twojego ogrodu!

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl