skip to Main Content
+48-882-193-164 office@livingnatural.pl

Czarnuszka siewna – jak uprawiać i zbierać tę aromatyczną przyprawę?

Czarnuszka Siewna

Czarnuszka to roślina jednoroczna, która powinna się spodobać zarówno miłośnikom aromatycznych przypraw, jak i kolorowych kwiatów. Czego potrzebuje czarnuszka, aby efektownie kwitła? Kiedy możesz spodziewać się zbioru nasion czarnuszki? W naszym tekście znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, dzięki którym nic, co związane z czarnuszką, nie będzie Ci obce.

Charakterystyczne, czarne nasiona czarnuszki stanowią świetny dodatek do zup, wypieków, sałatek i produktów śniadaniowych (np. twarożku) – wszystkim potrawom dodaje ona indyjskiego aromatu. Nasiona czarnuszki oraz olej z czarnuszki słyną nie tylko z lekko gorzkawego smaku, lecz także ze swoich właściwości leczniczych. Działają:

  • przeciwbakteryjnie,
  • rozkurczowo,
  • żółciopędnie.

ZIEMOVIT pokaże Ci, jak uprawiać czarnuszkę w domu i w ogrodzie, aby cieszyć się jej smakiem oraz wyglądem – sprawdź sam!

Czarnuszka siewna – kiedy i gdzie uprawiać?

Odmiana czarnuszki wytwarzająca dużo smacznych nasion to czarnuszka siewna (Nigella sativa). Wysiewa się ją w rzędach oddzielonych od siebie o 25 cm na przełomie marca i kwietnia, gdy gleba w ogrodzie jest już odpowiednio nagrzana. Czarnuszka powinna wzejść po ok. 2 tygodniach – wówczas warto przeprowadzić przerywanie siewek, aby roślina nie rosła zbyt gęsto. W początkowym okresie wzrostu czarnuszki warto dbać o to, aby usuwać okazy rosnące słabiej niż reszta oraz chwasty – dzięki temu i tak wolno rosnąca czarnuszka otrzyma nieco więcej substancji odżywczych.

Czarnuszka siewna kwitnie od maja do czerwca. Wypuszcza duże kwiaty o białym, niebieskim, różowym lub fioletowym ubarwieniu, których ścięcie pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Czarnuszka siewna nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o nasłonecznienie czy parametry gleby. Wystarczy, że będzie miała regularny dostęp do słońca, wody oraz przepuszczalną i żyzną glebę, wzbogaconą np. torfem ogrodniczym odkwaszonym.

Czarnuszka siewna – zbiory i oczyszczanie nasion

Zazwyczaj nasiona czarnuszki siewnej nadają się do zbioru w połowie sierpnia i na początku września (w zależności od terminu wysiania), po przekwitnięciu kwiatów, kiedy torebki nasienne rośliny nabierają brunatnej barwy, a łodygi zaczynają żółknąć. Wówczas należy:

  • wyrwać całe łodygi czarnuszki,
  • powiązać łodygi w snopki,
  • położyć w suchym i nasłonecznionym miejscu na 3 dni do wyschnięcia.

Następnie trzeba odciąć lub oderwać torebki nasienne czarnuszki i wysypać czarne nasiona na gazę czy ręcznik papierowy do ponownego obeschnięcia. To bardzo ważne: nawet lekko wilgotne nasiona czarnuszki siewnej mogą szybko zapleśnieć. Warto również pamiętać o tym, aby nie zbierać czarnuszki tuż po opadach deszczu, gdyż wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że nasiona zapleśnieją w trakcie suszenia.

W czasie schnięcia czarnuszki zwróć uwagę, czy wszystkie nasiona są równomiernie czarnego koloru i czy nie ma wśród nich fragmentów torebek nasiennych. Po wyschnięciu przesyp nasiona do papierowych torebeczek – z jednej łodygi czarnuszki siewnej zbierzesz od 400 do 500 nasion.

Wejdź na poradnik ZIEMOVIT, aby znaleźć więcej ciekawych informacji dotyczących Twojego ogrodu!

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

Ocena czytelników
[Total: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search